#
#

Spor Emekçisi Artık Daha Yalnız: Türk Sporunun 'Sol' Açığı Çizgi Metin'i (Kurt) Kaybettik

24/12/2012 - 22:04
Ekleyen: Tribun Dergi
Türk sporu, değerli bir emektarını kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyor. Milli futbol takımımızın ve Galatasaray'ın unutulmaz sol açığı Metin Kurt, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Metin Kurt'u 'Ben halk adamıyım, sahada halka en yakın olan yer çizgi. O nedenle çizgiden başka yerde oynamam' sözleri ve spora devrimci yaklaşımıyla hatırlayacağız...

Türk sporunun önemli isimlerinden Metin Kurt kalp yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Çizgi Metin olarak taraflı tarafsız herkesin sevgisini kazanan sembol isimlerden olan Metin Kurt, Türkiye Devrimci Spor Emekçileri Sendikası'nın kurucusuydu.

Aktif futbol yaşamını Kayserispor'da sonlandıran Kurt, Galatasaray ve milli takımda çok sayıda şampiyonluk yaşadı, birçok başarıya imza attı.

Çizgi Metin, Türk sporuna devrimci bir soluk kazandırma çabasıyla tanınıyordu. Kurt, kendisine takılan 'Çizgi' lakabı ile özdeşleşen futbolunu halkçılıkla açıklıyordu:
'Ben halk adamıyım. Sahada halka en yakın olan yer neresi? Çizgi. Bu nedenle çizgiden başka yerde oynamam.'

1976 yılında Türk sporunu grev hakkıyla tanıştıran isim yine Çizgi Metin'di. Galatasaray 1976'da Türkiye Kupası'nda finale çıkma primini 10 bin lira olarak belirler. Ancak takım adını finale yazdırmasına rağmen ödeme bir türlü yapılmaz. Bunun üzerine Türk futbolunun 'Sol Açığı' Çizgi Metin, antrenmana katılmayarak greve gider. Dönemin önemli futbolcuları Yasin, Gökmen, Büyük Mehmet'in de katıldığı eylem 'Türk Sporunun ilk grevi' olarak tarihe geçer.

1970-1976 yılları arasında Galatasaray forması giyen Çizgi Metin, kulübün 70-73 döneminde kazandığı üç lig şampiyonluğunda önemli rol oynadı. Milli takım formasıyla 37 maçta ter döken Metin Kurt, 1969 yılında ECO kupasını kazanan kadroda yer aldı.

'Hiçbir şut emekçi kalesine girmeyecek. Önce, sporda ter dökenler kazanacak' sloganıyla Türkiye Devrimci Spor Emekçileri Sendikası'nın kuruluşuna da önderlik etti Çizgi Metin. Sendika, sporcuların özlük hakları için bir çok çalışmaya imza attı.

Metin Kurt, 2011'de yapılan genel seçimlerde, Türkiye Komünist Partisi'nden İstanbul milletvekili adayı olmuştu.

Çizgi Metin, Türk Rock müziğine de konu oldu. Türk rock grubu Kesmeşeker; 'Doğdum Ben Memlekette' albümünde 'Metin Kurt Yalnızlığı' isimli bir parçaya yer verdi ve parçayı kapağına taşıdı.

TÜRK SPORUNUN 'SOL AÇIĞI'
ÇİZGİ METİN LAKAPLI DEVRİMCİ
SPOR İNSANI METİN KURT'U KAYBETTİK

HABER: ÖZER SÜRMELİ
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı