#
#

"AllisWell" dedi ki;

Öncelikle söyleyeyim, biraz uzun bir yazı olacak. Okuyacak olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
 
2012-2013 sezonunun -bizim 1. ligdeki ilk sezonumuz- son maçında Samsun deplasmanına gitmiştik, zaten bazı arkadaşlar da hatırlatmış buradan o maçı. Eski 19 Mayıs Stad'ındaydı maç. (Samsunluların o stadyumdaki koreogreafilerine de değinmeden olmaz şimdi, ne güzel yapıyorlardı. Neyse). Samsunlu arkadaşlar sağolsunlar maç öncesi deplasman tribünü önüne kadar gelip çiçek vermişlerdi bize. O maç da ekstra önemliydi bizler için; neticede ise o maç sonunda kendimizi play-off'a atmıştık. (Bu arada o maça gelenler hatırlar, polis maç öncesi alkol kontrolünü ağız koklayarak yapmıştı. Baya şaşırmıştık :D )
 
Bu maçtan sonraki senede de Adana'daki bir maçımızda hakem bizim lehimize bir hata yapmıştı; Samaras'ın golünü iptal etmişti. Çok üzülmüştük çünkü Samsun epey iddialıydı o sene.
 
İşte ben sırf bu iki olaydan ve bunlara ek olarak şehrin genel yapısından dolayı Samsun'u severim. Bir çok Demirsporlu için de Samsun'a yönelik bakış açısı aynıdır.
 
Bunları neden ifade ettim? Çünkü rekabetin dozajından dolayı anlık abartılı tepkiler verilebiliyor. Hele ki internet ortamı bu olayı çok farklı bir seviyeye getiriyor. Zaten TD'deki tartışmaları gerçek hayattaymışçasına değerlendirmemek lazım. Fakat buradan bile olsa söylenmemesi gereken şeyler söylendiğinde -karşılıklı olarak- hoş olmuyor.
 
Şimdi Demirspor da Samsun da bu yıl iddialıydı. Samsun nispeten daha iyi başladı, Demirspor sonlara doğru toparladı ve Samet Aybaba ile birlikte gerçekten çok ekstra bir futbolla bulunduğu konuma geldi. Samsunlu arkadaşların hem hayal kırıklığı hem de sinirle birlikte tepkili olmaları çok normal. Zaten bu forumda ligin tepesinde rekabet halinde olup da tartışmayan iki kulüp taraftarı yok. Sene bitince unutuluyor zaten bunlar da, çok büyütmemek lazım. Bunu 2. Lig başlıklarında Altay-Sakarya, 1. Lig'de Ankaragücü, Biz, Denizli, Antalya, Bursa vs vs. bir ton mevzuda gördük. Daha geçen sene bizim, Bursa'nın ve Altay'ın bu forumdaki temsiliyetleri ortada.
 
Yalnız bu sene konu çok farklı bir noktaya geldi. Son 1 haftadır aşırı ağır ithamlarda bulunuluyor. Bu durumda şunu da ifade edeyim, başkanımızın Murat Sancak olması bizi antipatik kılıyor bir çok kişinin gözünde, farkındayım. Ben de ne ondan ne de temsil ettiği zihniyetten hoşlanmıyorum. Elimde olsa parasından pulundan da vazgeçip kendisini görevinden azlederim.
 
Yalnız arkadaşlar, bazılarınızın yazılarını görünce cidden şaşırıyorum. Birisi demiş ki, Demirspor play-off'a kalmasın direkt çıksın çünkü play-off'ta bir şekil onların önünü açarlar. Öteki demiş ki kayrılıyorsunuz vs vs. Son 10 sayfaya bakın bu tarz sayısız yorum göreceksiniz. Ben aklı başında yazan arkadaşlara bir şey demiyorum hangi takımlı olursa olsun. Ama cidden bu tarz yorumlara inananlar var mı? Yani Demirspor takımının sadece Murat Sancak başkanlığındaki play-off maçlarına baksanız bu söylemlerin akıl dışı olduğunu görürsünüz. Bence bir tartışma esnasında karşı tarafa ağzımıza gelen her şeyi söylememeliyiz. Kızdırmak, makara yapmak normaldir. Olmalı da, tuzu biberi. Ama bu söylenenler ağır oluyor haberiniz olsun.
 
Bu memlekette şike her zaman olmuştur. Doğrudan ya da dolaylı olarak. Bu sene var mı yok mu Allah bilir. Yüksel Yıldırım ortaya attı bir şeyler, gündem o oldu bir anda. Açıkçası ben Demirspor takımının Samet Aybaba sonrası oynadığı futbolu ve elde ettiği başarıyı görünce (ki tarafsız gözle bakan diğer bir çok arkadaş da bunu söylemiş sağolsun) bu iddiaları bomboş buluyorum. Yine de isteyen hukuki yollara başvurarak hakkını aramakta özgür. Ek olarak şunu söyleyeyim, ligin en kritik 3 haftasına girilmişken ve bu süreçte zirve hattında büyük bir rekabet ve belirsizlik varken bir başkanın bu açıklamaları yapması ve diğer bir çok takımı töhmet altında bırakmasına bence 3 yorum yapılabilir:
 
1. Rekabette kendi takımına güvenmeyerek dikkatleri başka yerlere çalışıyor; rakiplerinin oynayacağı rakiplerine ekstra motivasyon sağlamaya çalışıyor
2. Geriden gelinerek kendi takımının geçilmesini hazmedemiyor; komplo teorisi üretiyor.
3. Futbol rekabetindeki etik anlayışını bilmiyor.
 
Hangisi olursa olsun bence Yüksel Yıldırım gibi birisi yapmaması gereken bir açıklama yaptı. Gerçekleştirdiği hareket hak aramaktan ziyade başkalarının hakkına girme anlamına geliyor bence.
 
Umarım hak eden çıkar. Samsun da, Altay da Giresun da en geç önümüzdeki sene Süper Lig'i görmüş olur.
Selamlar herkese.

olgunlukla yazılmış yazı.
altı doldurulmayan bir iddia ve herkes rekabeti unutup bu saçma döngünün içinde konuyu tartışıyor.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.