#
#
HABERLER
İçerdiği amatör ruhu ve mücadeleyi sevdiğim için Yeşil Giresun-Trabzon finalinden beri (2012-13 sezonu) TBL’yi takip ediyorum. Özellikle Sakarya BŞB.’nin de lige katılımı ile daha da yakından ilgilendim tabii ki. Her ne kadar üst lige çıksak da bahsettiğim sebeplerden dolayı bu lige göz ucu ile bakmaya devam edeceğim hep.
 
Aslında ne zamandır TBL ile ilgili böyle genel bir bilgilendirici bir post atmak istiyordum ancak fırsat bulamadım. Sezon sonunun gelmesi sebebi ile Maçkolik’teki TBL bilgilerinin yardımı ile en eski sezon olan 2011-12 sezonundan itibaren yükselen takımlardan kısaca bir bahsetmek istedim.
 
2011-12 sezonu:
Normal sezonu 2. Sırada bitiren Ted Ankara, Final Gençlik ve Pi Koleji’ni maç dahi kaybetmeden eliyor ve üst lige yükseliyor. O takımın yıldızlarından biri de bu sene Sakarya BŞB.’nin üst lige çıkmasında en önemli katkılardan birin yapan Hakan Yapar ve daha sonra yıllarca Ted Ankara forması giyecek olan Berent Kavaklıoğlu.
 
Aynı şekilde normal sezonu 5. Sırada bitiren Gaziantep, önce Maliye Piyango’yu daha sonra da normal sezon lideri Selçuk Üni.’yi saha dezavantajına rağmen eleyip üst lige çıkıyorlar.Antabia Walker 18.3 sayı ortalaması ile sezona damgasını vurmuş. Yine bu seneki Bursaspor kadrosundan tanıdığımız Salih Uğraşan da o takımın önemli bir parçası.
 
2012-13 sezonu
Normal sezonu da ilk sırada bitiren koç Ozan Bulkaz’ın ekol takımı Uşak Sportif, Best Balıkesir ve Akhisar Bld.’yi eleyerek üst lige yükseliyor. Takımın en önemli silahı, daha sonra Galatasaray, Pınar Karşıyaka gibi takımlarda forma şansı bulan Justin Carter oluyor. Bunun dışında, Uşak Sportif BSL’ye çıktı ilk sene de play-off oynama başarısı göstermişti.
 
Trabzon ise önce normal sezon ikincisi Selçuk Üni’yi akabinde Yeşil Giresun’u saha dezavantajına rağmen eleyip üst lige çıkıyor. Hatırladığım kadarı ile özellikle Trabzon-Giresun serisi oldukça çekişmeli ve gergin geçmişti. Trabzon’a katkı veren isimlerin başında da tanıdık bir isim var: ‘Khalid El Amin’
 
2013-14 sezonu
Doğuş sponsorluğundaki Darüşşafaka, ligin çok üzerinde bir bütçe ile takım kurma ekolünün ilk temsilcisi oluyor. Ersin Görkem, Quincy Douby, Greer, Doğuş Özdemiroğlu, Lawrance Roberts gibi önemli yıldızlar vardı kadroda.Final Gençlik’i rahat geçen Daçka, Giresun’a ilk maçı evinde kaybetmesine rağmen diğer bütün maçları içeride, dışarıda alarak üst lige yükseliyor.
 
İstanbul Belediye, saha dezavantajına rağmen Ankara DSİ ve Denizli Basket’i geçerek üst lige yükseliyor. Böylece Eric Buckner, bünyesinde bulunduğu iki farklı takımı da BSL’ye çıkarma başarısı gösteriyor.
 
2014-15 sezonu
Lige vasat bir başlangıç yapan Yeşil Giresun, Ahmet Kandemir’in gelişinde sonra güzel bir ivme yakalıyor ve önce Best Balıkesir’i daha sonra Sakarya BŞB.’yi eleyerek üst lige çıkıyor. Takımın sayı yükünü Ramel Bradley, ribound yükünü ise Mutlu Demir çekiyordu.
 
Büyükçekmece, evineki ilk maçı kaybetmesine rağmen önce Akhisar’ı daha sonra normal sezon lideri Denizli Basket’i eleyerek bir üst lige çıkıyor.
 
2015-16 sezonu
Ligin yüksek bütçeli elit takımını kurma sırası D. Doğuş’tan sonra sıra bu kez Tofaş’taydı. Barış Ermiş, Koloyan Ivanov, Caner Topaloğlu, Sammy Meija, Ümit Sonkol gibi oyuncular ile normal sezonu domine eden Tofaş, play-offarda da bu başarısını sürdürüyor, Afyonkarahisar ve Sakarya BŞB.’yi maç bile kaybetmeden (tabiri caizse elini kolunu sallaya sallaya) geçerek üst lige yükseliyordu. Tofaş da BSL’de ilk senesinde play-off oynama başarısı gösteren bir diğer takım oldu bu sene.
 
Eşleşmenin diğer tarafında ise önemli bir sürpriz gerçekleşti. Best Balıkesir, saha dezavantajına rağmen önce Denizli Basket’i daha sonra da önemli kadrosuna rağmen Acıbadem Üniversitesi’ni geçerek görece mütevazı kadrosu ile mutlu sona ulaştı.
 
Bu senenin hikayesini zaten hepimiz biliyoruz.
 
Gözüme çarpan en enteresan detay şu: Eski sistemde normal sezonu ilk 2’de bitiren hiçbir takım beraberce üst lige yükselme bileti alamamış. İki takımdan en az biri -bazen de ikisi- rakiplerine play-offlarda elenmişler. Yeni sistemde ise muhtemelen her takımın birbiri ile maç yapıyor olması, bu sürpriz ihtimalini biraz kısıtlamış görünüyor. TBL’de ilk defa normal sezonu ilk 2 bitiren takımlar, bu sene üst lige beraber yükseliyor.
 
Diğer önemli detaya gelirsek, üst lige çıkan takımlarda genelde iki profil göze çarpıyor:
- TBL ortalamasına göre oldukça yüksek bütçe ile yola çıkıp ilk sene yükselen takımlar (D. Doğuş, Tofaş)
- Birkaç sene üstüste play-offlarda elense de buraların gediklisi olan ve bu tecrübe ile üst lige yükselen takımlar (Best Balıkesir, Yeşil Giresun, Sakarya BŞB vs.)
 
Bu anlamda buralarda kazandığı tecrübeyi de hesaba katarsak -ekstra bütçe yatırımı yapan sürpriz bir takım çıkmazsa- seneye BSL’ye yükselecek takımlardan en az birinin (belki de ikisinin birden) Acıbadem, Bursaspor, Afyonkarahisar kümesinden çıkmasını bekliyorum. Tabii en azından bu seneki bütçelerini korumaları kaydı ile.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.