#
#
Pierre Mankowski, 13 yıllık bir yolculuğun ardından zirveye çıkmayı başardı.
17/07/2013 - 11:19
Türkiye'ye gelecek olan Fransa kadrosu açıklandığında beklentilerin yanında, heyecan da bir hayli yüksekti. Bu yaz Avrupa transfer piyasasında adları manşetlerden düşmeyecek çok sayıda yıldızın olduğu kadro, Türkiye'deki ilk maçına çıktığında geçer not almayı başaramamıştı. Bu durum, birkaç istisna maçı kenarda tuttuğunuzda, finale kadar sürdü. Tarihin en iyi Fransa U-20 kadrolarından biri vardı ve vasatı geçmeyen bir futbol oynuyorlardı. Cumartesi günü ne yapıp edip, bir şekilde şampiyonluğa ulaştılar ama teknik direktör Pierre Mankowski'nin kulakları hala çınlıyor.
 
Futbolculuk kariyeri çok parlak olmayan Amiens SC efsanesi Pierre Mankowski, emekliye ayrıldığı Caen'da bir yıl boyunca oyuncu-menajer görevi yaptı. 1988'e kadar Caen'ı çalıştıran deneyimli teknik adam, sonraki durağı Le Havre'da da beş yıl boyunca görev yaptı. Takımı üç yıl sonunda Ligue 2 şampiyonluğuna taşıyan Mankowski, ilk yılında Ligue 1'de tutunmayı başarırken sonraki sezonu yedinci bitirerek kulübe 1950'den bu yana en başarılı sezonunu yaşattı. Kısa süreli Lille macerasının ardından döndüğü Caen'ı, takıma Kenneth Anderson'u getirmesine rağmen ligde tutmayı başaramadı. Kısa süreli St Etienne, Paris Saint-Germain ve Kamerun maceralarını Strasbourg takip etti. 50 yaşına geldiğinde, artık kulüp takımı çalıştırmaktan yorulmuş olacak ki, kendisini Fransa Futbol Federasyonu'nun projeleriyle ilgilenirken buldu.
 
2000 yılında Fransa U-16 Milli Takımı'nın başına geçen deneyimli teknik adamın aslında ilk başarısı Türkiye değil. 2001 yılında, Trinidad & Tobago'da düzenlenen U-17 Dünya Kupası'nda zafere ulaşan Fransa kadrosunu yetiştiren isim, Mankowski'den başkası değil. O şampiyonluğun arka planındaki adam 2002 yılında Fransa Milli Takımı'nda Raymond Domenech'in yardımcılığını yapmaya başladı. 2006'da oynanan Dünya Kupası finaline rağmen, milli takımın en karanlık dönemlerinden sayılabilecek süreç boyunca Domenech'in yanındaki adam oldu. 2010'da Domenech gönderilirken, onun adresi Fransa U-18 Milli Takımı oluyordu. Kısacası, bugün Türkiye'de kupayı kaldırdığı çocukların birçoğu ile 2010'da tanışıyordu.
 
Pierre Mankowski, tıpkı yardımcılığını yaptığı ve eleştirilerin kesilmediği Raymond Domenech gibi soğuk bir tavıra sahip. Ancak benzerlikte bundan daha fazlası var. O da tıpkı Domenech gibi savunmayı ön planda tutan, ağır tempolu, kendi oyunundan ziyade rakibin hatalarına yönelik bir felsefeyi güden, sıkıcı oyunuyla turnuvayı takip edenlerin ağır eleştirilerine maruz kaldı. Paul Pogba, Jordan Veretout ve Geoffrey Kondogbia'yı birlikte ne yapacağını bilemedi. Kondogbia'dan bir Zidane yaratma deneyine kalkıştı. O pozisyonu oynayabilen Ndango'yu sağ açığa koydu. Çareyi, sonunda üçünü birden ortay salıvermekte buldu. Tarihin en iyi Fransa kadrolarından birini izlerken çoğu insan esnemekten kendisini alamamış olabilir; ancak Pierre Mankowski 13 sene önce başladığı hikayeye, Türkiye'de zirveye çıkarak noktayı koymayı başardı...
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Samsung Galaxy S22 serisi için bilgiler gelmeyi sürdürüyor. Bu sefer ailedeki üyelerin model numaraları...