#
#
SÜPER LİG
  1. TAKIMLAR
    O
    Av
    P
  1. Tamamını Göster »
SÜPER LİG
Şenol Güneş, Beşiktaş’a veda ederken arkasında iki şampiyonluk, bir Avrupa Ligi çeyrek finali, bir Şampiyonlar Ligi grup liderliği bıraktı.
05/06/2019 - 19:34
Taraftarın aklında ise bu süreçte yönetimle yaşanan sıkıntılar olmasa lige ambargo koyabilecek, şampiyonluk serisini 3 veya 4 yıla çıkartabilecek bir Beşiktaş yaratılabilir miydi sorusu kaldı. Bu soru genel olarak yönetim odaklıydı zira bu 4 yıllık süreçteki iniş çıkışlara rağmen taraftarın büyük bölümünde Şenol Güneş’e olan güven açısından ciddi bir değişim yaşanmadı. Bu yüzden akıllarda ‘’yönetim, Şenol hoca’nın istediği şartları sağlasaydı sonuç ne olurdu?’’ sorusu kaldı.
 
Sezon başına yetişmeyen transferler, as oyuncuların sık değişimi, kadronun durumuyla alakalı belirsizlikler derken buna en sonunda ciddi maaş sorunları da eklendi ve bu fikir ayrılıkları son 2 sezona damgasını vurdu. Buna rağmen Beşiktaş’ın şampiyon olamadığı 2 sezonun ikinci yarılarını iyi geçirmesiyle birlikte asıl problemin sezon başı planlamalarında olduğu kanıtlandı. Zira, Beşiktaş, 2017/18 sezonunun ikinci yarısını 41 puanla lider, 2018/19 sezonunun ikinci yarısını ise 39 puanla ikinci tamamladı.
 
Yönetimin Şenol Güneş’ten memnun olmadığı dönemlerde taraftar baskısından çekinerek istemeyerek de olsa aldığı devam kararı ve Şenol Güneş’in var olan sıkıntıları açık açık konuşmaktansa sürekli üstü kapalı vurgular yapması bir çözümün bulunmasını engelledi. Aksine ortada dolaşan olumsuz ilişki taraftara da kötü sinerji olarak yansıdı.
 
Tahmin edileceği üzere bu süreçte zararı tüm camia gördü. Yönetim önce Şenol Güneş’in milli takıma gidişine izin verdi, Şenol Güneş de Beşiktaş ile milli takımı birlikte çalıştırma fikrine sıcak bakmadığını söylemesine rağmen daha sonra bu fikrinden vazgeçti.
 
Sonuç itibariyle iki taraf da bu süreci yönetme konusunda sınıfta kaldı. Açıkca var olduğu belli sorunların çözümü sürekli ertelendi. Ligin sonuna doğru yakalanan 6 maçlık galibiyet serisi de bu ertelemeye göz yumulmasını sağladı ancak o süreçte bile Beşiktaş’taki kriz ortamı aslında hiç bitmedi.
 
Geçen sezon 36.000 kombine satmayı başaran kulüp, kombine yenileme sürecinde 6.000 rakamlarında kaldı. Yönetimle taraftarın ciddi bir bölümünün arası gittikçe açıldı. Fikret Orman, çok rahat kazanacağı düşünülen seçimde bazı sandıklardan birinci çıkamadı ve oy farkı düşünüldüğünden az çıktı.
 
Stadyum yapımı, nokta transferler ve gelen şampiyonluklarla adından fazlasıyla söz ettiren Fikret Orman için son sınav ise kapıda. 2019/20 sezonuna hangi teknik direktörle girileceği (-yazı yazıldığında Avcı henüz açıklanmamıştı-) ve bu teknik direktörle uyum içerisinde çalışılıp çalışılmayacağı çok önem taşıyor. İşler istenildiği gibi gitmezse, Beşiktaş’ı Fikret Orman’ın son dönemim dediği bu 3 yıllık süreç bitmeden yeni bir seçim bekliyor olabilir...
 
Ömer Seymen
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Dünyanın en büyük medya platformlarından Netflix, içerik kütüphanesini büyütmeyi...