#
#
Futbol dünyasında birçok isim, son yıllarda yaşadıkları vergi kaçakçılığı olaylarıyla gündeme geldi. Bu isimler arasında Messi, Neymar ve Ramos gibi yıldızların olması dikkat çekti.
30/09/2015 - 12:05
Son yıllarda futbolcuların sıkı kontrole tabi tutulduğu İspanya'da Barcelonalı futbolcular Messi, Mascherano ve Neymar vergi kaçakçılığıyla gündeme geldi. Barcelonalı isimlerin yanı sıra Dinamo Zagreb Kulübü Başkanı Zdravko Mamic, Leeds United Kulübü Başkanı Massimo Cellino, son senelerde futbol dünyasında vergi kaçırmayla suçlanan isimler arasında yer aldı.
 
Özellikle İspanyol maliyesi, ülkede forma giyen futbolcuların son yıllardaki gelir vergisi beyanlarını sıkı kontrole tabi tuttu. İspanyol futbolculardan Sergio Ramos, Iker Casillas, Xabi Alonso, Andres Iniesta, Xavi Hernandez ve Gerard Pique de adlarının vergi kaçakçılığıyla anılmasına engel olamadı.
 
Messi ve babası mahkemede ifade verdi
Arjantinli yıldız Messi, vergi kaçakçılığı suçlamaları nedeniyle mahkemeye çıkmak zorunda kaldı.
 
Maliye Bakanlığı'na 2007-2009 yıllarında bildirdiği gelir vergisi beyanatında usulsüzlük yaptığı ve imaj haklarından elde ettiği gelirlerden 4,1 milyon avro vergi kaçırdığı gerekçesiyle savcılık tarafından suçlanan Messi ve babası Jorge, mahkemede hakim karşısına çıktı.
 
Messi, soruşturma sürecinde maliyeyle anlaşarak 4,1 milyon Euro'luk cezasıyla birlikte tüm borcunu ödedi.
 
Buna rağmen Barcelona Mahkemesi, vergi kaçırdığı iddiasıyla maliyeye karşı üç ayrı suçtan hakkında soruşturma yürütülen futbolcu Messi ve babasının yargılanma yollarını açık bıraktı.
 
Neymar transferine soruşturma
Barcelona'nın Neymar transferinde gerçek bonservis bedelinin saklanıp vergi kaçırıldığı iddiasıyla İspanya'da soruşturma açıldı. Kulübün o dönemki başkanı Sandro Rosell ve şimdiki başkanı Josep Maria Bartomeu'nun transferle ilgili yargılanması talep edildi.
 
Brezilya Ulusal Hazine Başsavcılığı'nın vergi kaçırma iddiasıyla Barcelonalı futbolcu Neymar'ın banka hesaplarına ve şirketlerine 42,5 milyon avroluk ihtiyati tedbir koydurduğu belirtildi.
 
Neymar'ın Santos takımından Barcelona'ya transferi sırasında 14,3 milyon Euro vergi kaçırıldığı ve yüzde 150'lik bir vergi cezası uygulanacağı öne sürüldü.
 
Barcelona'da üçüncü halka Mascherano
İspanya'da Lionel Messi ve Neymar'dan sonra Javier Mascherano hakkında da vergi kaçırdığı iddiasıyla yasal girişim başlatıldı.
 
Arjantinli futbolcu Mascherano'nun 2011 ve 2012'de verdiği gelir vergisi beyanının elde ettiği imaj gelirlerini kapsamadığı ve maliyeden 1,5 milyon Euro vergi kaçırdığı ileri sürüldü.
 
Hırvatistan'da kulüp başkanına gözaltı
Dinamo Zagreb Kulübü Başkanı Zdravko Mamic ve kardeşi Zoran, vergi kaçakçılığı sebebiyle gözaltına alındı.
 
Açılan yolsuzlukla mücadele soruşturmasında vergi kaçakçılığından dolayı kulübe 2008'den itibaren yaklaşık 15 milyon Euro para cezası kesildi. Ayrıca Mamic'in kulüpteki ofisinde ve kardeşinin evinde arama yapıldı.
 
Leeds United başkanına men
Leeds United Kulübü Başkanı Massimo Cellino'ya vergi kaçırma suçundan dolayı yaklaşık 600 bin Euro para cezası verildi.
 
Yurt dışından ihraç ettiği yatın satın alımında vergi kaçırdığı nedeniyle 2 hafta gözaltında da tutulan Cellino, federasyon tarafından kulüpteki görevinden 4 aylığına uzaklaştırıldı.
Kaynak: NTVSpor
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Samsung Galaxy S22 serisi için lansman tarihi sağlam kaynak Evan Blass tarafından bir görsel ile beraber sızdırıldı....