#
#
STYLE
Stephan Curry bir önceki ayakkabısını ilk defa 2017 finallerinde kullanmıştı.
02/12/2017 - 21:51
Curry için bir zafer anıydı. Cleveland’a karşı 2-0 öndelerdi ve yeni Under Armour ayakkabısını (Curry 2 Low “Chef”) ilk defa giyiyordu. Ama bu zafer duygusu çok uzun sürmedi. Ayakkabısı kritik bir hataya dönüştü. Piyasaya çıkmadan önce Twitter’dan bir çok kötü yorum geldi ve ardından Curry ve takımı 3-1 önde gelip finalleri kaybeden ilk takım oldu.
 
Curry ve ayakkabı tasarımcısı Kort Neumann’a göre dışardan gelen sesler onları daha iyi olmaya itti. Sonucunda bugüne kadar en iyi yorumları alan ayakkabıyı tasarladılar. Yeni Curry 4’ü…
 
Curry’nin 4. Özel ayakkabısının tasarımları 2016’da yaşanan finallerin kaybedilmesi ve Curry 2 ikilemesinin beğenilmemesi üzerine başladı.

 
Kort Neumann: “Ekibimle beraber Curry’i görmeye gittik. Her şeye baştan başlayacaktık ve Curry’nin olabildiğince işe dahil olmasını istiyorduk.”


Geçmişte Curry’e numuneler ve opsiyonları gösterilirdi ve o da basitçe “Evet” ve ya “Hayır” derdi. Sevdiği ve sevmediği şeyleri söylerdi. Ama bu sefer farklıydı.
 
Neumann: “Ona ne tarz şeyler istediğini sorduk”
 
Ekip dizayna başlamak için bir temel taşı arıyordu. Bu yüzden markanın yüzünün ne istediği çok önemliydi.
 
“Şık ve Hızlı” Curry’nin cevabı bu oldu.
 
Basit bir açıklamaydı ama aynı zamanda Basketbolun en özgün oyuncularından birinin görsel değişikliğiydi. Curry’nin ilk modelleri bileği çok destekliyordu ve bu da aksak bir görüntüye sebep oluyordu.
 
http://funkyimg.com/i/2zVLG.png
 
Dizayn sürecinin başlangıcından bir fotoğraf. Curry 4 daha az belirgin bir Under Armour logosu içeriyor. Under Armour’ın nezaketi…
 
Üste tutturulmuş örgü materyal, Ayakkabıyı sarıp sarmalayan ve destekleyen deri panel, Derin oyulmuş taban… Bunlar Curry’nin öngörülerinin basit bir icrasıydı.
 
Curry 1 ve Curry 2’de yanlarda bulunan büyük Under Armour logosu, eski ayakkabılardaki büyük hayal kırıklıklarından biriydi. Curry’e göre ayakkabının dilindeki logo ve Curry 3’de altta yazan kocaman Under Armour yazısı tartışma konusuydu.
 
http://funkyimg.com/i/2zVMy.png
 
Curry'nin Curry4'ü ilk gördüğündeki pozitif tepkisi.
 
Curry 4 ‘ün taslakları hazırlandığında Neumann Curry’e kırmızı bir kalem verdi ve sevdiklerini daire içine almasını, sevmediklerinin üzerine X koymasını söyledi.
 
“Yuvarlak içine aldığı taslaklardan birinde, - bu arada öyle bir çizdi ki az kalsın kağıdın ırzına geçiyordu - Üstünde güçlü bir “SC” logosu istiyordu. Olması şart olan şeylerden biri olduğunu o an anlamıştım.”
 
Kort Neumann konu hakkında “SC30 logosunun önce gelmesi gerektiğini düşündük. Under Armour logosu sonra gelmeliydi.” diyor. 
 
Curry 30’larına yaklaştıkça, saha dışındaki sitiline daha çok önem vermeye başladı. Kendisinin ve hayranlarının günlük hayatlarında gururla giyebilecekleri bir ayakkabı istiyordu.
 
“Geçmişten günümüze Curry serisinde, saha içi performansına çok fazla odaklanmıştık ve tamamen performans ayakkabıları üretmiştik. 4. Öyle değil. Tabi ki hala bir performans ayakkabısı ama bunu dışarda da giyilebilir yaptık” diyor Kort Neumann.
 
“Ona kendi bedenindeki ilk numuneleri geçen aralıkta verdik ve o sürekli giymek istiyordu. Bu ayakkabıyı ne kadar sevdiğinin göstergesiydi aslında.”
 
Ayakkabıyla ilk maçına çıkması ise haziran ayındaydı.
 
“Kimse bunu tahmin etmemişti ama ben bunu bir süredir planlıyordum.” diyor Curry. “Nerdeyse bir yıldır ayakkabıyı giyip test ediyordum. Finallere denk getirmemiz güzeldi. Yeni bir sezona başlamışım gibi hissettiriyordu. Yeni bir ayakkabı aldığınızda bu farklı hissettirir.”
 
Neumann’a göre bu her tasarımcının hayaliydi.
 
“Aşırı gergindim çünkü sadece ayakkabının iyi performans göstermesini istiyordum. Ayağına giydiği anda bir sürü güzel yorum aldık. İnsanlar Twitter ve İnstagram’da bunu konuşuyordu. Ayakkabıyla iyi oynadığını da göz önünde bulundurursak, herhalde daha fazlasını isteyemezdim.”
 
Curry içinse anlamı biraz farklı.
 
Curry: “Bu ayakkabıya her baktığımda yüzük kazandığımı hatırlıyorum.Bu çok özel.”
 
Çeviri: ESPN
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Genç yarış pilotu Cem Bölükbaşı, ilk kez katıldığı Le Mans Avrupa Şampiyonası’nda...