#
#
MİLLİ TAKIMLAR
Hafta sonu Portekiz’in Hollanda’yı 1-0 mağlup ettiği finalle ilk edisyonu noktalanan UEFA Uluslar Ligi, Avrupa futbolunda yeniden gündeme geldi.
11/06/2019 - 01:28
UEFA’nın hazırlık maçlarının yerine getirmek istediği ve 2018’de ilk kez uygulamaya koyduğu yeni bir organizasyon olan Uluslar Ligi, takımların güncel puan durumuna göre dört ayrı lige dağıtılmasıyla şekillendi ve ilk sezonu Portekiz’in ev sahipliğindeki finallerle ve ev sahibinin şampiyonluğuyla noktalandı.
 
UEFA Uluslar Ligi, diğer iki büyük organizasyon Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası gibi ilgi görmediği için finallerin ardından birçok futbolsever bu ligin sistemini ve amacını yeniden sorguladı. Hafızalarını tazelemek isteyenler veya daha önce bu organizasyonun işleyişinden haberdar olmayanlar için Uluslar Ligi’nin amacı karşınızda...
 
A-B-C-D olmak üzere 4’er gruplu 4 ligden oluşan Uluslar Ligi’nde, A Ligi’ndeki gruplarda yer alan 3’er takım, gruplarını zirvede tamamladıktan sonra 4 grup liderinden birinin ev sahipliğinde finallerde yer alıyorlar. Klasik bir yarı final, üçüncülük ve final maçlarından oluşan organizasyonda, iki yılda bir düzenlenen her yeni sezonda bir şampiyon belirleniyor ve kupa kazanıyor.
 
 
Ligin 4 parçaya bölünme sebebi ise hazırlık maçlarının büyük oranda ortadan kaldırılmasıyla her ülkenin yaklaşık olarak kendi gücündeki ülkelerle maç yapması. Ancak UEFA her zaman aynı maçların oynanmaması için liglere düşme-çıkma sistemini de getirdi. B-C-D liglerinde kendi gruplarını en üst sırada tamamlayan takımlar bir sonraki sezonda üst lige yükselirken bunun karşılığında A-B-C liglerinin grup sonuncuları da bir alt lige düşüyor. Basit bir mantıkla geçmişe oranla daha fazla puan alabilen ve en kötüler arasından sıyrılabilen Lüksemburg ve Lihtenştayn gibi ülkelere daha rekabetçi bir futbol oynama şansı doğuyor. Üst liglerin başarısız olan büyük takımları ise bir alt lige düşüp o sezonu bir basamak daha alttaki rakiplerle geçirebiliyor. Takımların gücü veya seviyesi ne olursa olsun herhangi bir lige çıkmalarına veya düşmelerine engel olunmuyor. Avrupa’nın dev futbol ülkeleri, organiasyonu ciddiye almazlarsa 2-3 sezon içinde San Marino, Malta, Cebelitarık, Andorra gibi ekiplerle aynı ligin parçası olabilirler. İlk sezonda Lucescu yönetimindeki Türkiye, grubunda başarısız sonuçlar alıp C Ligi’ne düşmüştü. Almanya da Fransa ve Hollanda’nın ardında 3. olup B Ligi’nin yolunu tutmuştu.
 
 
Peki Uluslar Ligi’nin tek işlevi kendi içinde elemelerden veya diğer organizasyonlardan bağımsız bir lig formatı olması mı? Tek amacı eğlence mi? Hayır.
 

Euro 2016 elemelerinde A Milli Takım’ın en iyi 3. olduğu, diğerlerinin de playoff oynadığı elemelerde artık bu durum söz konusu değil. Euro 2020 eleme gruplarında 24 takım doğrudan finallerin yolunu tutarken kalan 4 ekibi Uluslar Ligi’nin sonuçları belirleyecek. Bu yüzden her takım düşmemeyi garantilemiş olsa bile iyi sonuçlar alıp kendi grubunu olabildiğince üstlerde tamamlamak için mücadele etmeye teşvik ediliyor. Uluslar Ligi’nin en başarılı ekipleri arasındaki sıralamada, Euro 2020’ye eleme gruplarından katılamayan takımlar, kalan 4 takımı belirleyecek bir playoff oynayacaklar. Her ligdeki grupların kendi sıralamaları baz alınarak grupta Euro 2020 hakkı elde edememiş en üst sıradaki takım, lig içerisindeki diğer gruplardan gelen ekiplerle yarı final ve final oynayacak. Elemelerde başarısız olanlar arasından her ligden 1 takım, Euro 2020 bileti alacak.
 
 
55 ülkeli UEFA’dan 24 takımın katıldığı Avrupa Şampiyonası’nda artık D Ligi’ndeki ekiplerin de bir şansı olacak. Uluslar Ligi’nin en can alıcı noktası da söz konusu D Ligi takımlarına fırsat doğması. 2018/19 Uluslar Ligi sezonunda D Ligi gruplarını lider tamamlayan Gürcistan, Kuzey Makedonya, Kosova ve Belarus’tan herhangi birinin eleme gruplarında başarılı olamayacağı düşünülürse bu dört takımdan biri önümüzdeki yaz Euro 2020’de sahaya çıkma fırsatı bulacak. Şimdilik bir mucize olsa da Malta, San Marino, Andorra, Cebelitarık, Faroe Adaları, Lüksemburg gibi birçok ülkenin de artık Avrupa Şampiyonası görebilmek için bir umudu var! 
 
Tüm bunlar olurken UEFA takviminde hazırlık maçlarında daha kısıtlı sayıda da olsa yer olacak ve geçmişten bu yana olduğu gibi Avrupa ekipleri, istemeleri durumunda başka kıtaların takımlarıyla da hazırlık maçı yapma fırsatını yine bulacaklar. Aynı düzen, 2020/21 sezonunda da devam edecek ve Uluslar Ligi bu defa Dünya Kupası'na gidecek son Avrupa takımlarını belirleyecek. 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Apple’ın yaz sonunda karşımıza çıkaracağı iPhone 14 serisi için ana üretici...