#
#
55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Biskilet Turu’nun kraliçe etabında genel klasmanda beklenen değişim gerçekleşti.
20/04/2019 - 23:57
Turun şampiyonunu belirlemesi beklenen Bursa-Kartepe arasındaki 5. etapta start öncesinde finiş, olumsuz hava şartları nedeniyle 4 km kısaltıldı. Kartepe zirvesine giden 16 km’lik tırmanışın 12 km’ye inmesine rağmen mücadele kalitesinde en ufak azalma olmadı ve son metrelere kadar heyecan devam etti. Kazanan isim ise BORA-hansgrohe’nin genel klasman lideri Felix Großschartner oldu ve TUR’da liderliği ele geçirdi.
 
 
Bursa’da 4. etabın bittiği noktadan başlayan 5. etapta ilk bölümler sakin geçerken 71.2 km’de ara sprint kapısı geçildiğinde ilk sırayı Sport Vlaanderen-Baloise takımından Robbe Ghys oldu. Buradaki puanlar, puan(sprint) klasmanına etki edecek durumda olmayınca Sam Bennett’ın yeşil mayoyu kazanması kesinleşti. Bennett, 6. etabı bitirirse mayonun sahibi olacak. Son 60 km’ye girildiğinde kaçış grubunun 5 dakikayı aşan farkı aşağı çekildi ve zaman farkı 4 dakika 40 saniye olarak ölçüldü.
 
 
Türk halkının sonucunun merakla beklediği Türkiye Güzellikleri klasmanında ise ara sprint kapısından ilk geçen isim Roger Kluge(Lotto Soudal) oldu. Ferit Şamlı’nın mayosunu tehdit eden Lindsay De Vylder(Sport Vlaanderen-Baloise) bu kapı için atak yapmayıp kaçışta olmayınca Ferit’in de tıpkı Bennett gibi mayoyu kazanması kesinleşti. Ferit de 6. etabı bitirmesi durumunda Türkiye Güzellikleri klasmanını lider tamamlayacak.
 
 
Peloton Kartepe’deki zorlu finiş öncesi tempoyu artırıp son 20 km çizgisi geçilirken farkı 2 dakika 15 saniyeye kadar düşürdü. Artan tempoyla beraber son son 12 km’de kaçış sonlandı ve pelotonun önünde tempoyu BORA-hansgrohe yaptı. Uzun süre ataksız gidilen ve favorilerin önde grup haline geldiği yarışta ilk ciddi atak 5 km kala Deceuninck-QuickStep’in 19 yaşındaki yıldızı Remco Evenepoel’dan geldi. Remco ilk 500 metrede 8 saniye kadar fark açtı, daha sonra fark 12 saniyeye kadar çıktı ama arkadan gelen Kudus-Großschartner-Conti üçlüsünün temposuyla önde tekrar dörtlü grup oluştu ve Remco yakalandı.
 
 
Son 2 km’de Kudus-Großschartner ikilisinin temposu Remco ve Conti’yi geride bıraktı. 1.5 km kala Kudus atağını yaptı ve Großschartner onu yakalamaya çalıştı. İkilinin rekabeti sürerken Remco’dan da kopmuş olmasına rağmen Valerio Conti de toparlanmaya başladı. Son km’ye girilirken Kudus şampiyonluk için pedalladığını hissettirse de Großschartner onu yakaladı ve öne geçmeyi başardı. 500 metre kala farkı açmaya başlayan Felix Großschartner, çizgiden ilk sırada geçti ve ilk günden bu yana takım arkadaşı Sem Bennett’ın ilk sırasında yer aldığı genel klasmanın liderliğini ele geçirdi.
 
 
Günün sonunda Felix Großschartner dağların kralı klasmanında da ilk sırayı alırken diğer klasman mayolarında bir değişim olmadı. Großschartner’ın genel klasman zaferini elde edebilmesi için 6. etabı rakiplerine olan 19, 25 ve 41 saniyelik farkları yemeden tamamlaması yeterli olacak. Etabın toplu sprint finişi veya son km’deki bir atak ile bitmesi beklendiği için Großschartner’ın önündeki tek engel ciddi bir kaza veya mekanik problem olacak.
 
55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, Sakarya-İstanbul arasındaki 6. etapla sona erecek. Sultanahmet’te başlayan 6 günlük heyecan, pazar öğleden sonrası başladığı yere bitmiş olacak. 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Stranger Things 4. sezon için yeni videolar gelmeye devam ediyor. Yeni paylaşılan video bir fragman niteliğinde...