#
#
55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda Balıkesir-Bursa arasındaki 4. etapta kazanan isim Lotto Soudal’in Avustralyalı sprinteri Caleb Ewan oldu.
19/04/2019 - 19:27
Turun en uzun etabı 09.50’de Balıkesir’den start alırken ilk günü 3. sırada bitiren, 3. etapta ise 4. sırayı alabilen Caleb Ewan, bu defa son bölümdeki kısa yokuşu alabilme yeteneğini iyi kullandı ve günün kazananı oldu.
 
 
194 km’lik uzunluğuyla 2019’da TUR’un en uzun etabı olan Balıkesir-Bursa etabı, 17.9 km geride kalırken geçilen yokuş kapısı ile başladı. Etap başında Dağların Kralı klasmanı lideri Thimo Willems(Sport Vlaanderen-Baloise) atağını yaptı ve mayoyu korumayı başardı. Willems hedefine ulaşınca kaçış grubundan çekilerek pelotona dahil oldu ve günü bitirmeye odaklandı. 138 km kala ise Ferit Şamlı’nın tekli kaçışı ve arkasında gelen takip grubu ile peloton arasındaki fark 9.5 dakikayı geçerken Ferit avantajını korudu ve Manyas Kuş Cenneti’ndeki Türkiye Güzellikleri prim kapısından ilk sırada geçmeyi başardı. Ferit bu sonuçla bir puan alabilmesi durumunda klasman mayosunu kazanmayı garantileme fırsatına erişti.
 
 
Türkiye Güzellikleri prim kapısının ardından beşli kaçış grubu 9 dakika 40 saniye farkla liderliğini sürdürürken son 74 km’de fark yarıdan da azaldı. 4 dakika 10 saniyeye inen fark, sprint finişinin sinyallerini vermeye başlamıştı. 65 km kala fark 3 dakika 25 saniyeye gerilerken 53 km’de 2.5 dakikaya kadar indi. Sprint takımları, sırayla peloton önünde tempo yaptı. 28 km kaldığında fark 1 dakika 45 saniyeyi görürken 24 km kala kaçıştaki iki isim arasında ilginç bir rekabet başladı. Delko Marseille Provence’ten Luca De Rossi, Euskadi-Murias’tan Ander Barrenetxea ile arasında 10 saniyelik bir fark oluştursa da İspanyol sporcu geri geldi. İkili son 20 km’ye 1 dakika 39 saniye önde girse de 15 km kala farkın 1 dakikası eridi.
 
 
İkilinin birbiriyle tartıştığı anlarda uluslararası yayında iki büyükbaş hayvanın boynuzlaşmasının ekrana gelmesi olayın eğlenceli bir canlandırması gibi gözüktü. Bu neşeli görüntülerin ardından 12 km kala kaçış sona erdi. Son bölümdeki 2 km’lik yokuşta bir atak gelmeyince peloton toplu sprinte girdi ve iyi yokuş alabilme özelliğini çok iyi kullanarak avantaja çeviren Caleb Ewan(Lotto Soudal) turun 4. etabını kazanan isim oldu. İkinci sırayı Nippo-Vini Fantini-Faizane’den Juan Jose Lobato alırken üçüncülük turun genel klasman lideri olan ve ilk iki etabını kazanan Sam Bennett’a(BORA-hansgrohe) gitti.
 
 
Klasmanlarda bugün de bir değişiklik olmadı ve Türkiye Güzellikleri klasmanı mayosunun yanı sıra sprint klasmanı mayosu da büyük oranda garantilendi. 5. etapta bir sprinterin etap sonunda puan alma ihtimali olmadığı için Sam Bennett’ın aradaki 17 puanlık avantajı kaybetmesi mümkün değil. Türkiye Güzellikleri klasmanında da Ferit Şamlı’nın mayoyu kazanması için yarın rakibi De Vylder’den daha fazla puan alması yeterli olacak.
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
LG’den CES 2021’de dikkat çeken bir OLED monitör geldi. LG UltraFine OLED Pro monitör için çok...