#
#
Turun 3. gününde ilk iki günün galibi Sam Bennett, bu defa ikinci sırada kaldı ve muhteşem bir sprint atan Fabio Jakobsen, ilk günün rövanşını aldı.
18/04/2019 - 20:05
55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda ilk etabı 2. sırada bitiren Fabio Jakobsen (Deceuninck-QuickStep), 3. günde doğru sprinti attı ve Sam Bennett’ı geride bırakarak zafere ulaşan isim oldu. 122 km’lik Çanakkale-Edremit etabının ardından klasman mayolarında ise bir değişiklik olmadı ve dört mayoda da liderler ilk sırayı korudu.  
 
 
11.30’da Çanakkale’de Truva heykeli önündeki nötral startın ardından peloton güneye doğru ilerleyerek rotasını Truva Milli Parkı, Kaz Dağları ve Edremit Körfezi’ne çevirdi. Etapta ilk olarak 20.9 km noktasında Milli Takım’ın Ferit Şamlı ile ilk sırasında yer aldığı Türkiye Güzellikleri kategorisine puan veren prim kapısı geçildi. Türkiye Güzellikleri sprintinden önce kaçış grubunda Ferit’in yanı sıra Ahmet Örken de katılırken Ferit’le aynı puandaki Lindsay De Vylder de klasman liderliğinde ilk sırayı almayı hedefledi. Sprinti açan Ahmet Örken ilk sırada çizgiyi geçip en yüksek puanı alırken Ferit ikinci olarak Belçikalı rakibi ile 6-6’lık eşitliği bozdu ve klasmanda 8-6 öne geçerek mayosunu 4. güne taşıdı.
 
 
Prim kapısının ardından Ahmet Örken yavaşlayarak gücünü etap sonundaki hedefi olan toplu sprint finişine saklamak için pelotona dahil oldu. Etabın yarısı geride kaldığına öndeki 6 kişilik kaçış grubu 1 dakika 45 saniyelik farkla liderliğini sürdürürken bu fark, peloton tarafından uzun süre boyunca 10-15 saniyelik oynamalarla stabil hale getirildi ve kaçışın farkı 2 dakika üzerine taşımasına hiç izin verilmedi. Edremit Körfezi’ne inmeden önceki 3. kategori yokuş kapısında ise ilk üç sırayı sırasıyla Umberto Marengo(Neri Sottoli-Selle Italia-KTM), Lindsay De Vylder(Sport Vlaanderen-Baloise) ve Victor Langelotti(Burgos-BH) aldı.
 
 
Yokuşun ardından son 32 km’de fark yine 1 dakika 45 saniye olsa da peloton ritmini yükseltti ve farkı eritmeye başladı. Son 15 km’den sonra bir süre 10-15 saniye aralığında kalan fark, 10.5 km kala eridi ve kaçıştaki son isim de peloton tarafından yutuldu. Bu noktadan sonra peloton toplu sprinte hazırlandı. Edremit’te çapraz rüzgar ihtimalinin sprint finişini bozması söz konusu olsa da pelotonun yaklaştığı anlarda rüzgarın şiddeti oldukça azalınca pelotonun önünde Deceuninck-QuickStep, Lotto Soudal ve BORA-hansgrohe gibi ekiplerin sprint trenleri bize hız festivali sundu.
 
 
Finişe gelindiğinde çok iyi tempo yapan ve domestiklerinden maksimum verimi alan Deceuninck-QuickStep, ilk günün ikincisi Fabio Jakobsen’i bu defa podyumun ilk sırasına taşımayı başardı. İkinci sırayı ise ilk iki günün galibi Sam Bennett alırken buraya hastalığının etkisinde pek de formda gözükmeden gelen Mark Cavendish(Team Dimension Data) üçüncü oldu. Cav, ikinci sırayı almak üzereyken Bennett son anda kendisini öne atarak birkaç santimetre ile ikinciliği kurtarmayı başarı.
 
 
Finişe gelirken gidonuna seyircinin elindeki Türk bayrağı takılan Fabio Jakobsen, etap zaferinin ardından bayrağı havada iki kez salladıktan sonra yere atıp tepki çekmesine rağmen hem podyuma bayrakla çıktı hem de basın açıklamasında özür diledi. Genç sprinter, takılan şeyin bayrak olduğunu fark etmediğini, bayrağa karşı bir saygısızlık yapmak istemediğini ve Türkiye’yi çok sevdiğini söyledi.
 
4. günde Balıkesir’den Bursa’ya uzanan 4. etap, turun en uzun etabı olacak.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Türkiye pazarında resmi olarak yer alan firmalardan Vivo, uzun zamandır gündemde olan ilk Android tablet modelini...