#
#
54. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu(Tour Of TURKEY) başladı. 150 kilometrelik Konya-Konya etabını Quick-Step Floors takımından Ariel Maximiliano Richeze 3 saat 29 dakika 4 saniye ile kazandı.
09/10/2018 - 14:46
Saat 10.00’da Mevlana Meydanı’nda Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Cumhurbaşkanlığı Genel Müdürü Yusuf Karaloğlu, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Gençlik Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı’nın damalı bayrağı sallamasıyla 20 ülkeden, 138 bisikletçi yarışa başladı. Toplam uzunluğu 952.2 kilometre olan yarış 14 Ekim Pazar günü Sultanahmet Meydanı’ında sona erecek.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Mesajı
Dünya’da Cumhurbaşkanı adına düzenlenen tek yarış olan Tour Of Turkey’in başlamasıyla ilgili olarak bir mesaj yayınlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Spor insanlığın ortak dilidir. Spor turnuvaları da farklı renklerden, farklı inançlardan, farklı kültürlerden insanları biraraya getirerek dünya barışına büyük katkılar sunar” dedi. Erdoğan, “Bu yıl büyük mütefekkir ve mutasavvıf Hz.Mevlana’nın şehri Konya’dan başlayacak yarışa katılacak bütün sporcularımıza başarılar diliyorum” dedi.
 
Bakan Kasapoğlu'nun Mesajı
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da 54. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun (Tour Of TURKEY) başlamasıyla ilgili olarak şunları söyledi:
 
“Ülkemizin tanıtımına yıllarca büyük katkılar sağlayan ve dünya sporunun en prestijli spor organizasyonlarından olan Tur’umuz bu yılda büyük heyecanlara sahne olacak. Finişe doğru sporcular İstanbul’a yaklaşırken Osmangazi ve Avrasya Tüneli’nden geçecek. Böylece dünyanın sayılı projelerinden olan eserlerimiz de bu değerli organizasyon vesilesiyle ekranları başındaki milyonlarca sporsever ile buluşacak. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım.”
 
Etap birincisi 4000 Euro Kazanacak
Bisiklet Federasyonu, bu yılki Tur’un ödül yönetmeliğini şu şekilde açıkladı: Etap birincisi 4.000 Euro kazanacak. İkinci ile 20. gelen bisikletçiler ise 2000 ile 100 Euro arasında değişen para ödüllerine sahip olacak. Böylece etap başına 10 bin Euro ödül dağıtılmış olacak. Genel klasman birincisi ise 14000 Euro ile ödüllendirilecek.
 
Mayoların Dağılımı
54. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun genel klasman birincisi etap boyunca yerini koruduğu taktirde Spor Toto’nun sponsor olduğu turkuaz mayoyu giyecek. Tur boyunca Turkey Home sponsorluğunda Türkiye Güzellikleri mayosu beyaz, Turkısh Airlines sponsorluğunda tırmanış mayosu kırmızı, Salcano’nun sponsorluğunda sprint (puan) mayosu ise yeşil olarak temsil edilecek.
 
 
Yarışı uzun süre kaçış grubu sürükledi
Startla birlikte 5 sporcudan oluşan bir grup kaçış grubunu oluşturdu. Ana grupla fark 2 dakika 20 saniye kadar açıldı. Aralarında Türk Milli Takımı’ndan Feritcan Şamlı’nın da bulunduğu grupta Euskadi'den  Benat Matxikote Txoperena ve Ander Uriarte Barrenetxea, Sport Vlaanderen-Baloise'dan Kenneth Van Rooy ile BBH-Burgos takımından Nicolas Sessler yer aldı. Uzun süre iyi tempo yakalayan grup bitime 11 km kala ana gruba yakalandı.
 
Sprint Prim Kapısı Sonuçları
35.2’inci kilometrede etabın ilk prim kapısı geçildi. Sprint primini Sport Vlaanderen-Baloise'dan Kenneth Van Rooy kazandı. İkinciliği Türk Milli Takımı’dan Feritcan Şamlı, üçüncülüğü de Euskadi'den Benat Matxikote Txoperena elde etti. Beşli, prim kapısını geçtikten sonra devam etti. Havanın aşırı sıcak olmasına rağmen bisikletçilerin temposu epey yüksekti. Grup bir saatlik yolu ortalama 46 kilometrelik bir hızla katetmiş oldu. Ana grubun tempoyu artırmasıyla beşli grubun arasındaki zaman farkı da erimeye başladı. Yeni zaman 1 dakika 30 saniye olarak ölçüldü. 60. kilometreye, yani tırmanış priminin gerçekleşeceği noktaya yaklaşılırken grup 1.400 metre irtifaya çıkmak için hazırlıklarını tamamladı.
 
Tırmanış Primi Sonuçları
Etabın tırmanış primi 60.4'üncü kilometrede gerçekleşti. Prim kapısını ilk geçen sporcu Euskadi'den Benat Matxikote Tzoperena oldu. İkinciliği Türk Milli Takımı’dan Feritcan Şamlı, üçüncülüğü de Sport Vlaanderen-Baloise takımından Kenneth Van Rooy elde etti.
 
Tırmanıştan sonra iniş sırasında çıkan rüzgar da bisikletçileri olumsuz yönde etkilemedi. Tempo saatte 43-44 kilometre olarak ölçüldü. İlk beş ile ana grup arasındaki zaman farkı 2 dakikanın arasında gitti geldi. Finişe 47 kilometre kala öndeki beşli ile ana grup ilk kez zaman farkını 1 dakikanın altına indirdi. Ancak kısa bir süre sonra yeniden 1 dakika 20 saniyeye çıktı. Ana grupta BORA-Hansgrohe tempoyu düzenli olarak ayarlayan ekipti.
 
108.2’inci kilometre geçilirken etabın son tırmanış primi sonuçları da belli oldu. Euskadi'den Benat Matxikote Txoperna kapıyı ilk geçen sporcu oldu. Onu Sport Vlaanderen-Baloise'den Kenneth Van Roy ve Milli Takım'dan Feritcan Şamlı takip etti. Böylece bir sonraki Alanya-Antalya etabında Matxikote’nın kırmızı mayoyu giymesi kesinleşti. Kapı geçildikten sonra Türk Milli Takımı’dan Muhammed Atalay da büyük bir gayretle ön gruba yetişmeye çalıştı. Finişe 24 kilometre kala ana grup da iyice beşli gruba yanaşmaya başladı. Finişe 11 kilometre kala kaçış grubu, ana grupla birleşti.
 
Türkiye Güzellikleri Mayosu Onur Balkan'da
Finişe 10 kilometre kala Turkey Home sponsorluğundaki Türkiye Güzellikleri Prim kapısını Türk Milli Takımı’ndan Onur Balkan ilk sırada geçti ve Alanya-Antalya etabında beyaz mayoyu giymeyi hak etti.
 
Finişten önceki son bölümde Gaviria kaza yaptı
Prim kapısı sonrası BBH-Burgos Takımı’ndan Diego Rubio Hernandez atak yaptı. 8 saniye kadar arayı açtı. Ancak fazla gidemedi ve yakalandı. Ana gruptaki 138 sporcu yine toplu halde finişe doğru pedal çevirmeye başladı. Finişe 3 kilometre kala TUR 2018'in öne çıkan ekiplerinden Quick-Step Floors'tan Fernando Gaviria düştü. Gaviria bu kazanın arkasından zaman farkıyla yarışı tamamladı. Gaviria'nın sprinter olarak genel klasman iddiası bulunmayan bir sporcu olarak diğer sprint etaplarındaki iddiası değişmeyecekti ancak bisiklette en çok görülen sakatlık onun da başına geldi ve Kolombiyalı süper yıldız, köprücük kemiği kırıldığı için yarıştan ayrılmak zorunda kaldı.
 
 
2. ETAP ALANYA - ANTALYA
54. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na yarın koşulacak 154.1 kilometrelik Alanya-Antalya etabı ile devam edilecek.
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Fiat Professional, Doblo cephesinin soğuk zincir taşımacılığına yönelik versiyonu “Frigo...