#
#
54. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda genel klasmanı baştan aşağı değiştirmesine kesin gözüyle bakılan 4. etapta Meryem Ana tırmanışının zirvesinde finişi ilk sırada geçen isim Astana'dan Alexey Lutsenko oldu.
12/10/2018 - 17:03
54. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun kraliçe etabında Marmaris-Selçuk arasındaki mücadele, Selçuk'ta Meryem Ana tırmanışıyla son buldu. Genel klasmanın yeni liderini ve TUR'un muhtemel şampiyonunu ortaya çıkaracak olan etap, favoriler arasındaki yokuş sprinti sonucunda Astana'dan Alexey Lutsenko'nun zaferiyle sona erdi. 
 
Marmaris'ten çıkış ve Sakar yokuşu
Bir gün önce Marmaris'te konaklayan ve ilk kez etap sonrası başka şehre transfer yorgunluğu yaşamayan peloton, Marmaris'in doğasında TUR'un kraliçe etabına en iyi şekilde hazırlandı. Marmaris'teki startın ardından şehirden çıkışta hemen yokuş başlasa da kategorize ve ağır olmayan yokuş yarışı etkilemedi. Gökova kavşağından itibaren başlayan Sakar tırmanışı, 1. kategori yokuş olarak TUR'un dağların kralı klasmanına en fazla puan veren yokuştu. 36. km geçilirken kaçış grubu farkı 2 dakikaya kadar yükseltti. Zorlu yokuşta en yüksek puanı alan Manzama Postobon takımından Aldemar Reyes, gün sonunda dağların kralı mayosunu üstüne geçirmeye hak kazandı. Yatağan kavşağına yaklaşıldığında 1 dakika 50 saniye olan fark, favori takımların tempolarıyla yavaş yavaş azalmaya başladı. 114. kilometrede Iljo Keisse, ara sprint kapısında ilk sırada yer alıp maksimum puanı hanesine yazdırdı. 
 
Meryem Ana'ya doğru büyük heyecan
TUR'un en yorucu ve dağıtıcı etabının 152.6'ncı kilometresinde ise Türkiye Güzellikleri prim kapısı geçildi ve ilk sırada yine Iljo Keisse yer aldı. Onur Balkan kaçışa gidip puan alamamış olsa da klasmandaki liderliği değişmedi ve beyaz mayo milli sporcumuzda kaldı. Türkiye Güzellikleri prim kapısının ardından fark 1 dakikaya kadar indi ve ana grup tempoyu iyice yükseltti. Son 15 km çizgisinden 200 metre sonra ikinci tırmanış primi de sahibini buldu ve maksimum puanı Bahrain-Merida'dan Grega Bole elde etti. 
 
Meryem Ana'da baştan yazılan genel klasman
TUR'un şampiyonunu belirleyecek veya şampiyon adayları herkesten ayıracak olan Meryem Ana yokuşuna gelindiğinde beklenen isimler ataklarını gerçekleştirdiler. Kaçış grubunun yakalanmasının ardından Nicolas Roche, Diego Ulissi, Alexey Lutsenko, Brent Bookwalter, Fabio Felline gibi birçok yıldız isim tempo yaptı. Geçen yıl burada etabı alıp genel klasmanı da kazanan Diego Ulissi, atak için son ana kadar bekleyince daha doğru zamanlamayla bacaklarındaki son gücü kullanan Alexey Lutsenko, Astana'nın ışıl ışıl parlayan sezonuna bir World Tour galibiyeti daha ekleyip genel klasmanda da Diego Ulissi'nin önünde ilk sırayı aldı. Bu etapla birlikte genel klasman gerçek kimliğine bürünürken sprinterler beklendiği gibi alt sıralara gerilediler. 
 
TUR 2018'de sporcular günü Kuşadası'nda konaklayarak geçirecekler ve yarışın 5. gününde Selçuk-Manisa etabı geçilecek. 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Kripto para birimi bitcoin ve diğer kripto para birimleri için bir kez daha dev düşüşler gözleniyor....