#
#
2018/19 sezonunu Alanyaspor ile tamamlayan Sergen Yalçın, 2019/20 sezonu öncesinde Yeni Malatyaspor’un başına geçti.
14/06/2019 - 03:22
2008/2009 sezonunda Mustafa Denizli’nin yardımcısı olarak Beşiktaş’ta göreve başlayacakken lisans problemi nedeniyle resmi olarak U15 takımının başına geçerek teknik adamlık kariyerine başlayan Sergen Yalçın, UEFA lisans eğitimi kurallarınca gereken staj dönemini tamamlayıp sonrasında Beşiktaş A2 takımının başına getirilerek takımını birinci yaptı. Ancak aynı dönem TV yorumculuğuna da devam ederken Mustafa Denizli’nin kararlarını beğenmeyerek istifa etti. 
 
Böylece Sergen Yalçın’ın saha çizgisinin kenarındaki kariyerinin ilk bölümü kısa sürmüştü. 2010/11’de Sarıyer’de sportif direktör olarak görev yapsa da üç sezon sonra bu defa gerçekten saha kenarına geçti ve ilk A takım deneyimini Gaziantepspor’u çalıştırarak yaşadı.
 
1- 2013/14 Gaziantepspor(126 gün, 16 maç: 8G 3B 5M)
2013/14 sezonunun 11. haftası sonrası Bülent Uygun’un yerine Gaziantepspor’un başına geçtikten sonra 1’i kupada olmak üzere 16 maç görevde kaldı. Ligde 4’te 4 ile başlayan Sergen Yalçın, bu süreçte Trabzonspor’u da mağlup ederek dikkatleri çekti. 5. maçında ilk mağlubiyetini Eskişehirspor deplasmanında aldı. 24 Mart’ta Gaziantep’te Fenerbahçe’ye 3-0 kaybeden Sergen Yalçın, 1 gün sonra 25 Mart’ta görevinden ayrıldı. 8 puanla 16. sırada aldığı takım, Yalçın’ın ayrıldığı gün 35 puanla 11. sıradaydı ve düşme korkusunu büyük oranda üzerinden atmıştı. Gaziantepspor, Sergen Yalçın’ın ayrılığı sonrası 7 maçta yalnızca 2 puan toplayabildi ancak Sergen Yalçın döneminde toplanan puanlar, 15. sırada 3 puan farkla ligde kalmayı sağladı.
 
Aralık 2013’te takımdan ayrılacağı açıklamasını yapan Sergen Yalçın ikna edilse de 3 ay sonra bu açıklamayla istifa etti: “Geldiğimiz günden itibaren takımı aldığım noktayla bıraktığım nokta belli. Ekibimle birlikte elimden gelen her şeyi yaptım. Ama artık bizi aşan bazı durumlar var, problemler var. Ben de teknik direktörlük konusunda çok tecrübeli değilim. Dolayısıyla artık bırakmayı daha uygun buluyorum.”
 
2- 2014/15 & 15/16 Sivasspor(307 gün, 38 maç: 14G 12B 12M)
Bir önceki sezon Gaziantepspor’dan ayrıldıktan sonra 23 Aralık 2014’te Sivasspor’un başına geçen Sergen Yalçın, Roberto Carlos’un yerine görevi aldığında takım 14 haftada 10 puan toplayabilmişti ve 16. sırada yani düşme hattındaydı. Sivasspor’da sezonun kalan bölümünü 7 galibiyet, 5 beraberlik ve 8 mağlubiyetle tamamlayan Sergen Yalçın’ın ekibi, düşme potasının 1 basamak üstünde yer alsa da 16. sırada ligden düşen Karabükspor’la aradaki 8 puanlık fark, sezonun son bölümünün rahat geçtiğinin kanıtıydı. Sergen Yalçın, bu defa takımından ayrılmadı ve yeni sezona da Sivasspor’la başladı. Ancak Sergen Yalçın, kariyerinin ikinci deneyiminde de bir tam sezon tamamlayamadan görevi bırakmış oldu: 9. haftada hiç galibiyet alamayan ve 6 beraberlikle 6 puan toplayan Sivasspor, 16. sırada yer alıyordu. Yalçın’ın ardından kalan 25 maçta 6 galibiyet alabilen Sivasspor, 31 puan toplayıp 3 puan farkla ligden düşmüştü.
 
3- 2015/16 Gaziantepspor(15 gün, 3 maç: 1G 1B 1M)
Sergen Yalçın, Sivasspor’la başladığı sezonda aylar sonra son 3 maç öncesi kariyerinde 2. kez Gaziantepspor’un başına geçti. Düşme hattının 3 puan üzerinde yer alan Gaziantep ekibi, Sergen Yalçın yönetiminde 3 maçta 4 puan toplayabildi ancak düşen son ekip olan sezona başladığı takım Sivasspor’un 5 puan önünde Gaziantepspor’u ligde tutmayı başardı. Kendi evinde Eskişehirspor’la 1-1 berabere kalarak başladığı 2. Gaziantep macerası, bir sonraki hafta Rize deplasmanındaki mağlubiyetle devam etti ve 34. haftadaki Antalyaspor galibiyetiyle sezon iç sahada 3 puanla noktalandı. Sergen Yalçın, anlaşması 3 maçlık olduğu için görevinden ayrıldığını ve yeni sezonda devam etmeyeceğini açıkladı.
 
4- 2016/17 Kayserispor (101 gün, 17 maç: 5G 5B 7M)
Kayserispor, sezonun ilk 16 haftasında 12 puan toplayarak kış arasında düşme hattındaydı. Sergen Yalçın, 16. sırada aldığı takımı, 28. haftada 27 puanla 15. sırada devretti. Futbolcularla yaşanan problemler ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle istifa eden Sergen Yalçın, Kayseri’de Fenerbahçe’yi 4-1 mağlup ederken İstanbul’da da Galatasaray deplasmanında 2-1 kazanıp Beşiktaş deplasmanından 2-2 ile dönmüştü. Sergen Yalçın’un düşme hattının 1 basamak üzerinde bıraktığı Kayserispor, sezonun devamında yerini korudu ve 2 puan farkla 16. Çaykur Rizespor’un önünde ligde kalmayı başardı.
 
5- 2017/18 Eskişehirspor(52 gün, 6 maç: 3B 3M)
Sergen Yalçın, sezon başında daha önce futbolculuk döneminde formasını giydiği Eskişehirspor’la anlaşarak takımın başına geçti. 1. Lig’de 5 hafta görev yapan Sergen Yalçın, 3 beraberlikle yalnızca 3 puan toplayabildi. 5. haftanın ardından gelen puan cezasıyla birlikte görevi bırakma kararı aldı. Yalçın, Türkiye Kupası’nda 24 Erzincanspor’a deplasmanda 4-2 mağlup oldukları maçın hemen öncesinde canlı yayında maç sonu görevinden ayrılacağını açıkladı: “Kendimizi daha hedefi olan bir yerde görüyoruz, daha fazla sıkıntı çekmenin anlamı yok diye düşündük. Her şeyi içimize atıyoruz, moralimiz bozuluyor. Antep maçı sonrası zaten görevi bırakacaktık, dün gelen puan cezası sonrası artık devam etmemizin mümkün olmadığını, bırakmak istediğimizi söyledik. Ekiple de bunu görüştük. Bu maçtan sonra Eskişehirspor’daki görevimizi bırakacağız. Kulübün içinde bulunduğu durum bu karara sebep oldu maalesef. Bu camiayı bu duruma biz getirmedik, geldiğimizden beri transfer yapmadık, bir maddi zararımız olmadı, görevi bıraktıktan sonra da maddi beklentim yok. Ekip olarak bu maçtan sonra görevi bırakıyoruz. İnşallah Eskişehirspor iyi bir yapılanmayla 1-2 sezon içerisinde iyi bir yere gelebilir.”
 
6- 2017/18 Konyaspor(106 gün, 10 maç: 4G 3B 3M)
Sezonda 24. hafta sona erdiğinde 21 puanla 15. sıranın 3 puan gerisinde düşme hattında bulunan Konyaspor, ligde kalma mücadelesinde koltuğu Sergen Yalçın’a emanet etti. 10 haftada zorlu bir göreve soyunan Sergen Yalçın, 4 galibiyet ve 3 beraberlikle 15 puan toplayarak 34. hafta sonunda takımı 3 puan farkla 15. sırada ligde tutmayı başardı. Yalçın’ın ekibi zorlu döneme Galatasaray deplasmanındaki mağlubiyetle başlasa da sonrasındaki 5 maçta 3 galibiyet 2 beraberlik alarak bir anda sıçrama yaptı ve ligde kalma konusunda önemli adımlar atarak hedefine ulaştı. Yalçın’ın yeni sezonda da Konyaspor’la devam etmesi bekleniyordu ancak bu açıklamayla yollar ayrıldı: “Atiker Konyaspor’umuzda 6 Mart 2018 tarihinden itibaren görev yapmaya başlayan Teknik Direktör Sayın Sergen Yalçın bu süre içinde yardımcılarıyla birlikte kulübümüze büyük katkı sağlamış camiamızın sevgisini kazanmıştır. Başta Sayın hocamız Sergen Yalçın olmak üzere, çok kıymetli ekip arkadaşları Murat Şahin, Çağdaş Atan, Murat Kaytaz, Levent Açıl ve Gürsoy Yalçın’a bugüne kadar Atiker Konyaspor’umuza hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor, bundan sonraki kariyerlerinde başarılar diliyoruz.”
 
7- 2018/19 Alanyaspor(205 gün, 26 maç: 9G 9B 8M)
Kariyeri boyunca hiçbir takımla 1 sezon tamamlayamayan Sergen Yalçın, Konyaspor macerası sonrası geçtiğimiz sezona da yarı yolda başladı ve 12. haftanın ardından Alanyaspor’u devraldı. 12. hafta öncesi 9 Kasım’da imzayı atan Sergen Yalçın, 11 Kasım’daki Fenerbahçe deplasmanını tribünden takip edip görevine milli araya girilmesiyle 12 Kasım’da başladı. Alanyaspor’u 12 haftada 12 puanla 16. sırada ve 6 gol atabilmiş olarak alan Sergen Yalçın, milli ara sonrası ilk maçında Kayserispor’u 5-0 mağlup ederek adeta şov yaptı. Bir sonraki hafta Konyaspor deplasmanında mağlup olsa da iç sahadaki 0-0’lık Beşiktaş beraberliği, Sergen Yalçın’ın büyük takımlara çelme takma geleneğinin sürdüğünü gösterdi. Sezonun ilerlemesiyle beraber, düşme adayı olarak gösterilen Alanyaspor, bir anda UEFA Avrupa Ligi biletinin en büyük adayları arasına girdi. Sezon sonunda Avrupa hedefi tutmasa da, Sergen Yalçın düşme potasında aldığı takımı 44 puanla 9. sıraya taşımayı başardı ve Avrupa potasının yalnızca 3 puan gerisinde kaldı. İlk 4 sıra dışında en az mağlubiyet alan ekip olan Alanyaspor, 17 beraberlik nedeniyle galibiyet sayısında düşük kalınca Avrupa biletini kaçırmış oldu. Alanyaspor’la yeni sezonda devam etmesi beklenen Sergen Yalçın, yeni sözleşme için yönetimle anlaşamayınca 5 Haziran’da görevinden ayrıldı. Yalçın, Alanyaspor'daki 26 maçta 22 lig, 4 de kupa maçına çıktı. 
 
Devraldığı takımlarla özellikle büyük takımlara problemler yaşatan ve korkusuz bir futbol oynayan Sergen Yalçın, 2019/20 sezonu öncesinde Yeni Malatyaspor’la 1 yıllığına anlaştı. Sergen Yalçın, geçmiş deneyimlerinden farklı olarak önümüzdeki sezonda ligin yanında Avrupa heyecanı da yaşayacak ve sezonu temmuzda açacak. Türk futbolunun en sıra dışı teknik adamlarından birinin sıradaki macerasında neler yapacağı ve bu defa sezonu tamamlayıp tamamlamayacağı şimdiden büyük bir merak konusu.
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Yapay zeka teknolojileri inanılmaz imkanlar getirmeye devam ediyor. Bunların son dönemde en çok popüler...