#
#
21-24 Şubat tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek UCI 2.2 kategorisi yarışı Tour of Antalya için geri sayım sona erdi.
20/02/2019 - 14:55
21 Şubat’taki 141 km’lik Köprülü Kanyon-Antalya etabıyla başlayacak olan yarış, 24 Şubat Pazar, Side-Antalya etabıyla sona erecek. Bu yıl Antalya’nın antik kentlerini ve doğal güzelliklerini onurlandıracak olan tur, Aspendos yılı olarak ilan edilen 2019’da iki antik kent arasında düzenlenecek bir etaba da sahip.
 
Tur öncesinde basının karşısına çıkan Genel Direktör Aydın Ayhan Güney, Yarış Direktörü Mutlu Erçevik ve Proje Direktörü Haluk Özsevim, tura dair son görüşlerini paylaştılar.
 
Yarış Direktörü Erçevik, geçtiğimiz ay yaşanan hortum felaketi sonrası bozulan yollarda yoğun bir çalışma gerçekleştirildiğini ve sporcuları minimum derecede etkilemesi için gece gündüz çalışıldığını belirtirken birkaç noktadaki durum nedeniyle bazı parkur değişiklikleri yapıldığını açıkladı.
 
Yarışın organizatörü Genel Direktör Aydın Ayhan Güney ise 2.2 kategorisi nedeniyle sınırlı sayıda Pro Continental takım getirebildiklerini ancak önümüzdeki yıl 2.1 kategorisine geçilmesiyle çok daha fazla büyük takımın davet edileceğinin müjdesini verdi.
 
Proje Direktörü Özsevim ise iki yıl önce proje aşamasında olan turun geçen yıl medya ve katılımcıların desteğiyle büyük bir ilerleme kaydedip bu yıl çok daha popüler ve büyük bir tur düzenleneceğini, önümüzdeki yıl da sponsorlukların ciddi şekilde artacağını açıkladı: “Bebek diye tabir ettiğimiz bu yarış, çığ gibi büyümeye devam ediyor.”
 
Tour of Antalya 2019’un etapları ve detayları:
 
I. Etap - 21 Şubat, Perşembe. Köprülü Kanyon-Antalya. 141 kilometre
21 Şubat’ta Türkiye’nin en büyük kanyonlarından birisi ve bir doğa harikası olan Köprülü Kanyon’da saat 12:00’de start alacak Tour of Antalya powered by AKRA’nın ilk etabı Köprülü Kanyon-Antalya. 141 kilometrelik etapta pedalların efendileri, ilk çağın önemli ticaret kentlerinden birisi olan Aspendos Antik kentinden geçerek asırlara meydan okuyan Aspendos Tiyatrosu ve Aspendos’un inci bir kolye gibi dizilen antik su kemerleri arasından tarihin içinden geçerek Antalya’ya varacaklar. Aspendos kentinin arkasından görkemli görünüşü ile Toros dağlarının eteklerinde bisikletçilerin ritmik tekerlek sesleri, çam kokuları ile birlikte yankılanacak. Antalya’ya gelen yerli-yabancı turistlerin Aspendos’u daha fazla ziyaret etmesi için Aspendos Yılı ilan edilen 2019’da yıldız bisikletçiler, antik su kemerleri arasında yarışacaklar.
 
II. Etap - 22 Şubat, Cuma. Antalya-Antalya (Kemer). 111 kilometre
22 Şubat‘ta ikinci etap Antalya’dan Kemer’e uzanacak ve tekrar Antalya’da son bulacak. Dünyada ilk kez bir bisiklet yarışı; dünyanın en büyük tünel akvaryumu Konyaaltı’ndaki Antalya Aquarium’dan su altının sihirli dünyasının içinde saat 10:30’da start alacak.  İkinci etabın 106 kilometrelik parkuru; Kemer üzerinden Kumluca’ya doğru, yemyeşil bir orman içinde deniz kenarında kurulu asırlar önce Makedonya Kralı Büyük İskender’i altın bir taçla karşılayan Phaselis antik kentinden geçen bisikletçilere, Phaselis’in altın renkli plajları ve yol boyunca geçilen portakal bahçelerinden gelen kokular eşlik edecek ve bisikletçiler, Sahil Antalya’nın eşsiz plajlarından Konyaaltı Atatürk Parkı’nda kurulan finiş noktasına gelecek.
 
III. Etap - 23 Şubat, Cumartesi. Perge-Termessos. 91,8 kilometre
91,8 kilometrelik üçüncü etap; 23 Şubat’ta Antalya Aksu ilçesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne aday olan Pamfilya bölgesinin başkenti Perge Antik Kenti’nden saat 10:30’da start alacak. Bisikletçiler, antik dönemin en büyük stadyumlarından birisi olan Perge Antik Stadyumu’ndan geçerek cennetten bir köşe olarak konumlanan Kurşunlu Şelalesi’nin etrafından el dokuması halıları ile ünlü Döşemealtı beldesinden geçerek Toroslara bağlı Güllük Dağı’nın 1050 metre yükseklikteki zirvesindeki Termessos Antik Kenti’nde finiş yapacak. Yine dünyada ilk kez bir bisiklet turu, antik bir kentte Perge’den start alıp kartal yuvasını andıran konumu ve cesur askerleriyle ünlü, yüzyıllardır tabiatın içinde gizlenmiş ve ayakta kalmış yapıları ile görenleri şaşırtan Termessos antik kentinde son bulacak.
 
IV. Etap - 24 Şubat, Pazar. Side-Antalya. 157 kilometre
Organizasyonun son günü bisikletçilerin tarihte yolculuğu saat 12:00’de antik dönemde Pamfilya Bölgesi’nin en önemli liman kenti Side antik kentinin merkezinden başlayacak. Apollon, Athena tapınaklarının içinden Vespasian Çeşmesi’nden, Zafer Takı’nın altından tarihin içinden geçen bisikletçiler, Side-Antalya karayolunu takip ederek Belek’te bir masal dünyasının içinden Land of Legend tematik parkından geçerek Kurşunlu Köyü, Kurşunlu Şelalesi üzerinden tekrar Perge antik kentine selam vererek Antalya Havalimanı yolu üzerinden ''Antalya Körfezi'ndeki eşsiz falez oluşumlarının üzerinde kurulmuş Lara Caddesi üzerinde AKRA Hotel önünde finişe varacak.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Gövde renginden farklı olarak siyahı hakim olduğu parçalarla bezenen 2021 Jaguar I-Pace Black, üst...