#
#
Geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen UCI 2.2 kategorisindeki Tour of Antalya, bu yıl 21-24 Şubat tarihlerine ikinci kez düzenlenecek ve üçü Pro Continental toplam 27 takımı ağırlayacak.
08/02/2019 - 15:07
AKRA-Barut Hotels ana sponsorluğunda Argeus Travel & Events ve Yedi İletişim tarafından Antalya Valiliği öncülüğünde geçtiğimiz yıl ilk kez düzenlenen ve Marathon-Tula takımından Artem Ovechkin'in zaferiyle sonuçlanan Tour of Antalya, tarihinin ikinci startını almaya hazırlanıyor. 
 
Bu yıl ''Antalya'nın tarihi değerleri'' temasıyla düzenlenecek turda UCI'dan alınan özel izinle iki değil üç Pro Continental takım katılacak. 2.2 yarışlar verilen iki takımlık kotanın üçe çıkmasıyla Belçika'dan Corendon-Circus, İtalya'dan Nippo Vini Fantini ve İsrail'den Israel Cycling Academy dört gün boyunca Antalya'da kıyasıya mücadele verecek. Üç Pro Continental takımın yanı sıra Salcano-Sakarya BB, Team Wiggins, CCC Development Team, Leopard, Vino-Astana Motors gibi önemli takımlardan oluşan toplam 14 kıta takımı, beş kulüp takımı ve dört milli takım da Antalya'da start alacak.
 
Geçtiğimiz yıl yeşil mayoyu ''yenilenebilir enerji'' temasıyla işleyen Tour of Antalya, bu yıl ise formanın temasını ''Antalya'nın antik kentleri'' olarak belirledi. Genel klasman, dağların kralı ve sprint mayosunun rengi de değişmedi ve geçtiğimiz yıl olduğu gibi magenta, turuncu ve sarı mayolar kullanılacak. 
 
Tour of Antalya powered by AKRA 2019, dört etaptan oluşacak:
 
1. Etap: Köprülü Kanyon-Antalya, 141 km
2. Etap: Antalya-Kemer-Antalya, 109.4 km
3. Etap: Perge-Termessos, 91.8 km
4. Etap: Side-Antalya, 157 km
 
Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 4. etapla aynı günde AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum adında amatör sporculara yönelik bir gran fondo yarışı düzenlenecek ve amatör sporcular, profesyonel sporculardan önce aynı finiş çizgisinden geçerek farklı bir deneyim yaşayacaklar.
 
Tanıtım toplantısı sırasında birçok yetkili önemli açıklamalarda bulundu ve Tour of Antalya'ya olan desteklerini dile getirdi:
 
- Antalya Valisi Münir Karaloğlu: ''Tour of Antalya iyi bir başlangıç yapmış olan henüz çiçeği burnunda bir markamız. Dünyanın en çok bilinen turizm destinasyonlarından biri olan şehrimizi daha etkili bir cazibe merkezi kılma yolunda çok ciddi katkılar sağlayacağına inanıyorum. Bu manada, geçtiğimiz yıl, Tour of Antalya markamızı iyi bir kampanya ile kamuoyuna duyurmuş ve çok güzel bir organizasyonla hayata geçirmiştik. Şimdi daha güçlü ve daha zengin bir içerikle ikinci kez gerçekleştirme arzusunda ve gayreti içerisindeyiz. Geçen sene aldığımız geribildirimler ve bu yıl yapılan hazırlıklar gösteriyor ki Tour of Antalya, önümüzdeki yıllarda turizm başkenti şehrimizin en değerli spor markalarından biri haline gelecek.''
 
- Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel: ''Hem bisiklet seven hem de bisiklet yollarının çoğalması için yoğun çaba harcayan bir Belediye Başkanı olarak Tour of Antalya öncesinde çok heyecanlıyım. Geçen yıl ben de değerli eşim ile birlikte organizasyonun son gününde pedal çevirmiş, dünyaca ünlü İtalyan bisikletçi Ivan Basso’yu tanıma fırsatı bulmuştum. Kendisinden hem şehrimiz hem de Tour of Antalya konusunda çok olumlu yorumlar almıştım. Tour of Antalya ve AKRA Gran Fondo Antalya gibi organizasyonları çok değerli buluyor ve destekliyoruz. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak halkımızın daha fazla bisiklet kullanması için de gerekli tüm çalışmaları yürütüyoruz. 28 kilometrelik kesintisiz bisiklet yolu projemizin sonuna geliyoruz. Toplu taşıma yerine bisiklet kullanan vatandaşlarımıza da gerekli kolaylıkları sağlıyoruz. Artık şehrimizde yoğun şekilde bisiklet kullanılıyor. Tabii ki bu artışta Tour of Antalya powered by AKRA ve AKRA Gran Fondo Antalya gibi organizasyonların da etkisi oldu.''
 
- Barut Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Barut: ''AKRA – Barut Hotels olarak vizyon projemiz olan Tour of Antalya’nın ikinci yılında, başarımızı bir adım öteye taşımak için tüm gayretimizi göstereceğiz. Tour of Antalya, bir anlamda AKRA – Barut Hotels olarak şehrimize ve halkımıza bir hediyemiz. Bu hediyemizi daha da başarılı kılmak adına önemli turizm şirketleri ile bir araya geldik ve güçlerimizi birleştirdik. Destek veren tüm kamu kuruluşları ve sponsorlara teşekkür ediyoruz. Bu katkılar sayesinde Antalya, bölgenin en önemli bisiklet destinasyonlarından biri haline gelecek.”
 
- Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı: ''Bisiklet kullanımının artmasında Tour of Antalya ve AKRA Gran Fondo Antalya gibi organizasyonların sayısının artması da büyük öneme sahip. Biz de federasyon olarak özel organizasyonları destekliyoruz. Dünya genelinde bisiklet kullanıcılarına özel ayrıcalıklar tanındığını görüyoruz. Özel işletmeler, kafeler ve oteller, bisiklet kullanıcılarına pek çok ayrıcalık sunuyor. Türkiye’de de bu tip uygulamaların artmasını diliyoruz. Bu doğrultuda Tour of Antalya powered by AKRA ve AKRA Gran Fondo Antalya powered by AG Tohum’un hayata geçirilmesinde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Harika organizasyonlar gerçekleştirileceğine eminim.''
 
FOTOĞRAF ALBÜMÜ
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Aktif olarak geliştirme aşamasında olan Android 12 işletim sistemi için faydalı iki özellik daha...