#
#
Bisiklette sezonun ilk World Tour yarışı heyecanı Güney Avustralya'da Tour Down Under ile yaşandı ve zafer Güney Afrikalı yıldızın oldu.
22/01/2019 - 06:00
Altı etap süren ve Willunga Hill'de sona eren Tour Down Under 2019, tarihte bir ilke sahne oldu. Avustralya'nın World Tour takımı Mitchelton-SCOTT'ın Güney Afrikalı bisikletçisi Darly Impey, 2018'in ardından 2019'da da genel klasmanı kazanarak turu iki kez üst üste kazanan ilk isim olarak tarihe geçti. 
 
 
İlk etapta toplu sprint finişi izlediğimiz yarışta 2018'in en çok galibiyet elde eden takımı Quick-Step Floors, yeni sponsoru ile Deceuninck-QuickStep adını aldığı sezonun ilk yarışında da zafere ulaştı. İtalyan şampiyonluk mayosunu giyen Elia Viviani, Max Walscheid(Team Sunweb) ve Jakub Mareczko'nun(CCC Team) önünde zafere ulaşarak genel klasman mayosunu da sırtına geçirdi. 
 
 
İkinci etapta ise yine saf sprinterlerin sahne alması bekleniyordu ancak geçtiğimiz sezon BMC olarak yarışan Continuum Sports'un sahibi olduğu CCC Team, yeni yüzüyle ilk zaferine ulaştı. Takımın genel klasman lideri Patrick Bevin, Caleb Ewan(Lotto Soudal) ve Peter Sagan'ın(BORA-hansgrohe) önünde galibiyete uzanırken genel klasman liderinin giydiği turuncu mayoyu da sırtına geçirdi. 
 
 
Üçüncü etapta profil gereği saf sprinterlerin değil yokuşa yatkın isimlerin öne çıkması bekleniyordu. Bu yüzden Viviani, Ewan, Mareczko gibi isimlerin pek şansı yoktu. Beklenen oldu ve yokuşlu profilden finişe uzanan ekipte yer alan Peter Sagan, sezonun ilk World Tour zaferini elde etti. Dördüncü etapta yine genel klasmancıların bir arada sprint atması beklendi ve beklenen senaryodan zaferle çıkan isim Daryl Impey oldu. Impey'in ardından genel klasman lideri Patrick Bevin gelirken bir önceki gün ikinci olan Luis Leon Sanchez(Astana Pro Team) bu defa üçüncü oldu. 
 
 
Beşinci etap, turun en dramatik anlarından birine sahne oldu ve genel klasman lideri Patrick Bevin, 10 km kala pelotonun orta bölümündeki kazaya karışıp ağır hasar aldı. Mayosunun sırtı yırtılan Yeni Zelandalı yıldız, kolundan ve dizinden de ciddi şekilde yaralandı. Toplu sprinte giden etapta CCC Team'in sprinteri Jakub Mareczko, etabı kazanma şansı bulunmasına rağmen geriye gelip geride kalan liderini pelotona yetiştirmek için çalıştı ve bu çabasında başarılı oldu. Nefes kesen sprintin ardından Caleb Ewan ilk sırayı alırken UAE-Team Emirates'in 20 yaşındaki süper yıldız adayı Jasper Philipsen ikinci sırayı elde etti, üçte ise Peter Sagan yer aldı. Ancak sprint için son sürat pozisyon alındığı sırada Philipsen'i kafasıyla, omzuyla ve dirseğiyle iten, iki kez de kafa attığı görülen Caleb Ewan etaptan diskalifiye edilerek geldiği grubun son sırasına atıldı. Böylece 20 yaşındaki Philipsen, kariyerinin ilk World Tour etap galibiyetini almayı başardı. 
 
 
Son günde ise gözler iki kez çıkılacak olan ve ikincisi zirve finişiyle etabı ve Tour Down Under'ı sona erdirecek olan Williunga Hill'deydi. Willunga Hill'in ilk çıkıldığı anlarda önceki günkü kazanın etkisiyle daha fazla direnemeyen genel klasman lideri Patrick Bevin geride kaldı ve yarışı kaybetti. Son beş yılda buranın kazananı Richie Porte(Trek-Segafredo) ise yine en iyi dereceyi elde edip etap zaferine ulaşmayı başarsa da Daryl Impey, Porte karşısındaki 26 saniyelik avantajı koruyarak Tour Down Under 2019'un genel klasman şampiyonu oldu. Etabın son km'sine dek domestiği Kenny Elissonde ile ilerleyip sonrasında Porte ile tempo yapan Wout Poels(Team Sky) ise etabı ikinci bitirip genel klasmanda da iki saniye farkla Luis Leon Sanchez'i geçip üçüncülüğü kaptı. 
 
 
Tour Down Under 2019'un sonu, aynı zamanda Mitchelton-SCOTT'ın 40 yaşındaki emektarı Mathew Hayman'ın da kariyerinin sonu anlamına geliyordu. 2018 sezonu sonunda emeklilik kararı alan Hayman, profesyonel bisiklete vedasını kendi ülkesinde yapıp kariyerinin son yarışına çıkmış oldu. Hayatının yarısını kaplayan profesyonel kariyerinde yalnızca dört galibiyeti bulunan ancak 2016 Paris-Roubaix şampiyonluğu dünyalara bedel olan Hayman, kariyerine takımının yönetim kademesinde devam edecek.
 
Turun ardından klasmanlar ise şu şekildeydi:
 
Genel Klasman:
1. Daryl Impey (Mithcelton-SCOTT) 
2. Richie Porte (Trek-Segafredo)
3. Wout Poels (Team Sky)
 
Puan/sprint klasmanı: 
1. Patrick Bevin (CCC Team)
2. Danny Van Poppel (Team Jumbo-Visma)
3. Peter Sagan (BORA-hansgrohe)
 
Dağların kralı/tırmanış klasmanı:
1. Jason Lea (UniSA-Australia)
2. Wout Poels (Team Sky)
3. Richie Porte (Trek-Segafredo)
 
Gençler klasmanı:
1. Chris Hamilton (Team Sunweb)
2. Ruben Guerreiro (Team Katusha-Alpecin)
3. Ryan Gibbons (Team Dimension Data)
 
World Tour'da bir sonraki yarış 27 Ocak'Ta yine Avustralya'da: Cadel Evans Great Ocean Road Race. Sezonun ilk World Tour yarışına noktayı koyarken tüm etapların finişlerini hatırlatalım:
 
1. Etap: 
 
2. Etap: 
 
3. Etap: 
 
4. Etap:
 
5. Etap: 
 
6: Etap:
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
İç pazarda yaşanan döviz etkisi yeni Range Rover ailesini de ciddi oranda etkiledi. Son tabloya göre her...