#
#
Halil Ünal başkanlığında kurulan TFF 1.Lig Kulüpler Birliği 18 takımın başkanı tarafından alınan ortak karara göre bundan sonra kulüplerden sorunlu olarak ayrılan bir oyuncu bir başka 1. Lig kulübü tarafından transfer edilemeyeceği açıklanması deprem etkisi yarattı.
16/12/2016 - 19:47
TFF 1.Lig Kulüpler Birliği'nde çok tartışılacak bir karara imza atıldı. TFF 1.Lig Kulüpler Birliği Basın Sözcüsü Mustafa Temel Bozbağ yaptığı kulüplerinden sorunlu ayrılan oyuncular kesinlikle diğer takımlar tarafından transfer edilmeyeceği açıklaması deprem etkisi yarattı. 
 
Alınan bu kararla ilgili futbolcu ve teknik direktörlerin görüşlerini aldık. 
 
Ali Tandoğan (Denizlispor Teknik Direktörü)
Olaya iki taraftan bakılmalı; yaşanacak olası bir durumda yöneticilerin ne kadar haklı olduğu diğer taraftan ise oyuncuların ne kadar haklı olduğu iyi analiz edilmeli. Bazı gerçekler de var oyuncuların çoğu kulüplerdeki maddi sıkıntıyı bilerek transfer oluyorlar. Açıkcası bu karar ile ilgili yorum yapmanın çok zor. İlerleyen günlerde sağlıklı bir açıklama yapılacaktır. 
 
Ogün Temizkanoğlu -  Teknik Direktör 
Kesinlikle yanlış bir karar olduğu kaanatindeyim. Burada futbolcuyu kısıtlamak değil futbolcuya yardımcı olmak gerekiyor. Kulüp eğer futbolcuyu transfer ediyorsa verdiği sözleri de yerine getirmek zorundadır. Çoğu kulüplerde başkan veya yöneticilerin futbolcularla sorun yaşıyorsa o maddi sebeblerden kaynaklanıyor. Kulüpler maddi anlamda vaadlerini zamanında yerine getirse herkes kendi işini yaparsa kulüp ile futbolcu arasında sorun yaşanmaz fakat şununda altını çizmek istiyorum. Bu karar çok ilginç bir karar merak ediyorum maddi sorun yaşadığı için takımından ayırılan kaliteli futbolcuyu hangi takım almayacak? Eğer o kulübün hocası ısrarla o futbolcuyu takımda görmek isterse ne olacak?  Takımda oynamayan ve kendisine ödenen paranın karşılığı vermiyor ve huzursuzluk çıkarıyorsa bu kararın bundan dolayı alınmış olabileceğini düşünüyorum. 
 
Murat Akın (Wil 1900)
Sorunlu futbolcu derken zaten futbolcular parasal sorunlar yüzünden önce kadro dışı kalıyor veya federasyona başvurup sözleşmesini feshediyor. Biz futbolcular hakkımızı istiyoruz. Alınan bu karara göre TFF 1.Lig'de şuan forma giyen bütün futbolcular boşta kalır. Sonuçta futbolcular paralarını alamadığı için TFF'ye başvuruyor ve kulüplerden ayrılıyor. Çok talihsiz bir karar olduğunu düşünüyorum. Yabancı futbolcular FIFA'lık oluyor kulüplere puan silme cezaları veriliyor biz Türk futbolcuları FIFA'ya bile gidemiyoruz. Bu kararı alanalar baksınlar bakalım bu sezon takımın puan silme cezası var. TFF 1.Lig Kulüpler Birliği böyle bir karar almış ama devre arası transfer döneminde herkes her futbolcuyu transfer eder. Bu yüzden çok ciddiye alınacak bir karar olduğunu düşünmüyorum. 
 
Kerem Can Akyüz (Denizlispor)
TFF 1.Lig'de bir iki kulüp haricinde peşinat, maç başı ve maaş ödemelerinin yapılması bu sistemde oyuncu tabiki kulüpten ayırılmak isteyecektir. Türk futbolundaki ödeme sorunu yıllardan beri varolan bir şey. Yabancı futbolcular her zaman paralarını zamanında alır, yerli futbolcular ise kulüplerle davalık olur. Bu durumda sorunlu olan futbolcu yoksa ona bu verilen vaadleri yerine getiremeyen yöneticiler midir? Haberi okuyunca inanmadım acaba bir yanlışlık mı var diye düşünerek tekrar tekrar okudum. Profesyonel bir futbolcuyu sorunlu diye fişlemek Türk futbolcusuna yapılmış en büyük haksızlık olacaktır. Kararın yeniden gözden geçirilmesi temenni ediyorum. 
 
Fevzi Özkan (Şanlıurfaspor)
Peki ya sorunlu başkan olursa ne olacak? Bir daha spor kulüplerinde görev yapmamak üzere görevini bırakacak mı? Bu tarz kararlar alınıyor sonra neden Türk futbolu neden ilermiyor ? diye sorular soruluyor. Futbolcunun suçlu ilan edilmesini doğru bulmuyorum. Futbolcu arkadaşlar olarak birbirimize sahip çıkmamız gerekiyor. 
 
Murat Gürbüzerol (Samsunspor)
Futbolcunun sorunlu olup olmadığı kararı kim verecek? Alacakları ödenmediği için takımdan ayrılan oyuncu haksız mıdır? Bunların kararını kim verecek? Futbolcuların yanında kim duracak? Kulüpler üzerlerine düşen vecibeleri yerine getirdiği takdirde böyle bir problemin olacağını düşünmüyorum. 
 
Gökhan Sazdağı (Büyükşehir Gaziantep)
TFF 1.Lig Kulüpler Birliği'nin aldığı bu karar özetle çok gereksiz ve saçma bir karar. Neye göre kime göre sorunlu futbolcu? Ben hak ettiğim alacağımı isteyeceğim zaman sorunlu futbolcu mu olacağım? Sonuçta futbol bir meslek ve bu işten biz bu mesleğin emekçileri olarak para kazanıyoruz. Benim bir ailem var ve bakmakla yükümlüyüm. Bir insan hakkını isteyeceği zaman sorunlu futbolcu oluyorsa ben sorunlu futbolcuyum kabul ediyorum.   
 
Abdulaziz Solmaz (Şanlıurfaspor) 
Öncelikle alınan bu kararın içeriği hakkında daha detaylı bilgi verilmelidir. Kararı alan kulüp başkanları sorun olarak neleri göstermekte burası çok önemli. Futbolcu eğer profesyonelliğe aykırı haraket ediyor ve saygısızlık yapıp sorun yasamışsa kulübünde bu kararı bende desteklerim. Fakat futbolcuyu mağdur edilerek hak ettiği ücreti alamadığından kulüple sorun yaşıyorsa ve kulübü federasyona verdiğinde onun önümü kesecek ise bu karar asla doğru değildir. Kimse kimsenin ekmeğiyle oynayamaz. 
 
Okan Alkan (Balıkesirspor) 
Oynadığı kulüpte hakkını alamayan bu sebeble tek yol olarak TFF başvuran futbolcu sorunlu diye lanse edilecekse o zaman biz futbolcuların hakkını kim koruyacak? Bu kararla bizi haklıyken haksız durumuna düşürmeye çalışıyorlar. Kendi ülkemizde yabancılaştırılmak ancak bu kararla olur. Son olarak adalet bu olmasa gerek diyorum. 
 
Mesut Saray (Elazığspor) 
Kulüpler Birliği'nde görev alan kulüp başkanları, kulübüne futbolcu transfer edebilmek için elinden gelen herşeyi yapıyor. Anlaşmalar imzalatıyor peşinatları 3-5 ay ödemiyorlar, maç başıları ödemiyorlar. Futbolcu hakkını aramak için TFF'ye başvurduğu zaman ya kadro dışı bırakıyorlar ya da alacaklarını bırak git diyorlar. Yüz yıllık kulüpleri borç batağına sürükleyen yöneticilere sesleniyorum; cebinizden bir kuruş çıkmadan zengin olup ayrılıyorsunuz olan camialara, futbolculara ve taraftarlara oluyor. Bu kararın altına imza atan başkanlar sezon başında yaptıkları anlaşmalara uyup ödemeleri gününde yapsalar zaten hiçbir sorun olmaz. Yabancı futbolcuların alacakları geciktiğinde her türlü fedarkarlığı yapanlar Türk futbolcusu hakkını aradığında kadro dışı bırakıyorsunuz. Bu alınan kararın yanlış olduğu kadar altyapılarda yetişen futbolculara da zarar verecektir. Allah Türk futbolcularını korusun.
 
TFF 1.Lig Kulüpler Birliği Basın Sözcüsü, Giresunspor Kulüp Başkanı Mustafa Temel Bozbağ'ın 18 kulüp başkanı ile ortak aldıklarını açıkladığı bu karar ile ilgili Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği'nden henüz bir açıklama gelmedi. Hukukçuların bu karara ne cevap vereceğini hep birlikte göreceğiz. 
 
TPFD'den Cevap Geldi
1. Lig Kulüpler Birliği'nin aldığı kararın açıklanmasına Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği'nden cevap geldi. Dernek yaptığı açıklama ile karara tepki gösterdi.
 
 
''Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği olarak basında çıkan ve kamuoyunun tepkisini çeken TFF 1. Lig Kulüpler Birliği'nin aldığı karar olarak yansıyan ''Kulüplerinden sorunlu ayrılan oyuncular kesinlikle diğer takımlar tarafından transfer edilmeyecek'' haberi ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiğimizin bilinmesini isteriz.
 
Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği olarak, çıkan haberle ilgili resmi bir açıklama yapılmasını beklerken, Başkan Hakan Ünsal, TFF 1. Lig Kulüpler Birliği Başkanı Halil Ünal ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.
 
Sayın Başkan Halil Ünal TFF 1. Lig'de kulüp başkanlarından oluşan bir Etik Kurul - UÇK (Uyuşmazlık Çözüm Kurulu) benzeri bir yapı oluşturduklarını ve 'Sorunlu oyuncuları kendi aralarında transfer etmeme' kararı aldıklarını Başkan Hakan Ünsal'a iletmiştir. Başkan Hakan Ünsal böyle bir kararda 2 farklı problem yaşanacağını, bunların birincisinin sorunlu oyuncunun tanımının ne olduğu konusunda anlaşmazlık çıkacağını, ikincisinin de etik kurulunun çerçevesinin ve içeriğinin net bilinmesi gerektiğini Sayın Başkan Halil Ünal'a iletmiştir. Şunun da bilinmesini isteriz ki, TFF 1. Lig Kulupler Birliği içinde oluşturulan Etik Kurulu'nun içerisinde futbolcuları ilgilendiren bir konuda TPFD'den bir temsilcinin olmaması 'ETİK' değildir.
 
Ayrıca, TFF 1. Lig Kulüpler Birliği tarafından oluşturulan Etik Kurulu'nun, gelen başvuru sonucunda eğer kulüp ve yönetici haksızsa ne gibi bir yaptırım içerisinde bulunacağını da merak ediyoruz.
 
Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği olarak bu tür konularda çözüm merciinin UÇK (Uyuşmazlık Çözüm Kurulu) olduğunu, bu uygulamanın ne etik, ne hukuken ne de anayasal olarak mümkün olmadığının ve bunun bir UÇK'yı pasifize etme uygulaması olarak algıladığımızı kamuoyunca bilinmesini isteriz.
 
Futbolcuların çalışma haklarının elinden alınmasına yönelik bahsedilen bu ve benzeri uygulamalar için TFF ve ilgili kurumlara da başvuracağımızı ifade ederiz. Sadece TFF 1. Lig'de oynayan değil, tüm liglerde oynayan futbolcu kardeşlerimizin bilmesini isteriz ki, TPFD bu ve benzeri durumlarda oyuncuların haklarını korumak için hukuken ve manen her türlü desteği vermek için yanlarindayiz''
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Sen 3 liralık futbolcuyla 10 liralık sözleşme yap sonrada ödeyemeyince şikayet etmesin. Ne güzel dünya...
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
Lafontenden masallar. Hiç boşuna rüzgar yapmasınlar. Seve seve oynatacaklar o oyuncuları. Birinden ayrılacak, diğerleri imzalamak için sıraya geçecek. Bu iş böyle sürer gider.
 
Sen oyuncuya karşı yükümlülüklerini yerine getirme, sonra beni şikayet etme diye tehdit et. Yok öyle bi dünya.
 
Oyuncular gerekli cevabı vermiş zaten. Kimse rüya görmesin. Önce sözünüzde durun, insanların parasını ödeyin. Ondan sonra etik kasarsınız.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
İyi olmuş senede 15 maç oyna dünyanın parasını kazan. Sözleşmeler maç üzerinden yapılmalı. Bir de futbolculara tavan ücret belirlenmeli.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
TFF 1.Lig Kulüpler Birliği: "Kulüplerinden sorunlu ayrılan oyuncular kesinlikle diğer takımlar tarafından transfer edilmeyecek.

Peki ya takımlarından sorunlu ayrılan teknik direktörler ne olacak ? Onlar içinde aynı şey geçerli olacak mı ? Ve en önemlisi takımları taraftarların gözünü boyamak için yaptıkları uçuk transferler ile ve gereksiz plansız harcamalar ile borç batağına sokan başkanlar aynı kulübe 1-2 dönem aradan sonra tekrar başkan olabilecekler mi ?
 
Sonucunda futbolcu ve teknik direktörden daha çok başkanlar ve yöneticiler sorunlu oluyor. Sen teknik direktöre ve futbolculara verdiğin sözleri yerine getirmez, ödemelerini zamanında yapmaz isen o kişilerin alacaklarını istemesi yada kulüp içinde huzursuz olması en doğal şey.
 
Bu madde içeriği nedir ne değildir tam bilmiyoruz ama çok aşırı saçma salak bir madde olmuş...
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
hem adamın parasını ödemeyeyim hem de beni şikayet edemesin söke söke topunu oynasın demek istemişler
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.

"Metex" dedi ki;

TFF 1.Lig Kulüpler Birliği: "Kulüplerinden sorunlu ayrılan oyuncular kesinlikle diğer takımlar tarafından transfer edilmeyecek.

Açıklama ilk bakıldığında enteresan duruyor. Neye göre kime göre 'sorunlu'
Açıklamanın içeriği maddeleri önemli. Futbolcu haklıdır parasını ister sorunlu mu oluyor?, Futbolcu hoca ile uyuşmaz bileti kesilir sorunlu mu oluyor? bıdı bıdı..
 
Gelirler artsın kulüplerin o yönde de çalışmalar olsa.

gelirler artsa bile bence birşey değişmez kardeşim hatta daha beter olur en yakın örnek süperlig ,3 kazanınca 10 harcayan adam 10 kazanınca 50 harcar,yani gitgide borç bile artar sacmasapan bi durum olur
 
sizin bulundugunz lig gelir olarak kötü ama rekabet olarak süperligden bin kat iyi en azından kimlerin üst sırada oldugunun belli olmadıgı heyecanlı bi lig ,süperlig gibi değil
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
TFF 1.Lig Kulüpler Birliği: "Kulüplerinden sorunlu ayrılan oyuncular kesinlikle diğer takımlar tarafından transfer edilmeyecek.

Açıklama ilk bakıldığında enteresan duruyor. Neye göre kime göre 'sorunlu'
Açıklamanın içeriği maddeleri önemli. Futbolcu haklıdır parasını ister sorunlu mu oluyor?, Futbolcu hoca ile uyuşmaz bileti kesilir sorunlu mu oluyor? bıdı bıdı..
 
Gelirler artsın kulüplerin o yönde de çalışmalar olsa.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
Saçma olmuş,sorundan kasıt nedir ? Muhtemelen alacaklarından dolayı,TFF'ye başvurulanlar.Ki bu ligde sorunsuz ayrılmayan futbolcu çok azdır,belkide yoktur.
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
TFF 1.Lig Kulüpler Birliği: "Kulüplerinden sorunlu ayrılan oyuncular kesinlikle diğer takımlar tarafından transfer edilmeyecek.
 
"Şanlıurfaspor Kaptanı Fevzi Özkan: "Sorunlu başkan olursa ne olacak? Bir daha başkanlık yapmamak üzere görevini bırakacak mı?"
Fevzi Özkan: "Sonra da 'Türk futbolu neden ilerlemiyor?' diye soruyorlar.
 
ihniyete bakın bir de açıklayanlara."
 
Abdulaziz Solmaz: "Peki ya biz futbolcular haklı oldugumuz taktirde kulüplerden ayrıldıgımızda bizi kim savunucak?"
Yorum yazabilmek için giriş yapmalısın. Giriş yapmak için tıkla.
Önceki Yorumlar
Xiaomi alt markası olarak başlayıp daha sonra bağımsız hale gelen POCO, POCO F3 GT sonrasında bir...