#
#
Maçın büyük bölümünde daha iyi futbol oynayan Irak, turnuvanın başından beri süre gelen duran top zaafına bir çözüm bulamayınca sahadan boynu bükük ayrılmak zorunda kaldı.
14/07/2013 - 00:49
Maça iki takım da benzer bir sistem ile başladı. 4-2-3-1 dizilişleri, kendi sol kanatları üzerine kurulan hücumlar ve savunma arkasına atılan paslar. Son 3 maçını da 120 dakika oynayan Irak, aslında daha yorgun olması beklenen takımdı fakat Gana'nın Fransa maçında yaşadığı hayal kırıklığı bir motivasyon kaybı olarak üçüncülük karşılaşmasına yansıdı. Daha istekli, hücumu düşünen ve pozisyonları üreten takım turnunvanın en renkli teknik direktörlerinden biri olan Hakeem Al Azzawi'nin öğrencileriydi.
 
Kanatları Jawad ve Ammar ile kullanan, solda Dhurgham'ın da desteğiyle tehlikeler üreten Irak öne geçebilecek fırsatları yakaladı ama değerlendiremedi. Takımda bazı değişiklikler göze çarpıyordu. Ali Adnan savunma ortası rolüne geçmiş, Ali Faez ise sağ bek olarak görev yapıyordu. Irak öne geçti geçecek derken en büyük zaafları bir anda kalelerinde golü görmelerine neden oldu.
 
Daha önceki yazılarımızda da belirtmiştik. Irak İngiltere'den, Şili'den ve Kore'den duran toptan (taç dahil) kafa ile, Mısır maçında ise açık oyunda ortaya kafa vuruşu ile gol yemişti. Kornerden gelen topa müthiş yükselen Attamah, takımını öne geçirerek Tetteh'in öğrencilerinin kontrölü ele almasını sağladı. 
 
İlk yarının son dakikasında gelişen kontra atakta Ali Adnan'ın Assifuah'ın sağ taraf yerine solunu kapatmayı tercih etmesi önemli bir hataydı. Assifuah klasını bir kez daha konuşturarak topu önce sağa çekip önünü boşalttı, sonrasında da güzel bir son vuruş ile Mohammed'i avladı. Bu gol, kendisine turnuvanın gol krallığını da getirecekti.
 
İkinci 45 dakikada Irak riskleri alarak oyunu rakip alana yıktıysa ve Ali Adanan ile Dhurgham'ın yerini değiştirerek hücum etkinliğini artırmaya çalıştıysa da kendilerini maça tekrar tutunduracak golü bir türlü bulamadılar. Tetteh, bir şansı daha olsa Fransa maçında kaleci Antwi'nin sakatlığından sonra Sai yerine Ofori'yi oyuna alıdı sanırım. Maçın yıldızlarından biri olan Ofori, Antwi'yi bir dakika bile aratmadı. Son on dakikaya girilirken Aboagye'nin muhteşem ara pasını iyi değerlendiren Acheampong, maçın bitiş düdüğünü de bir anlamda 78. dakikada çalmış oldu. 
 
Turnuvanın iki keyifli takımı, final gününde de bu alışkanlıklarından vazgeçmediler. Hem Tettteh'i, hem de Al Azzawi'yi turnuvaya bu kadar büyük renk kattıkları, aynı zamanda son güne kadar turnuvanın içerisinde kaldıkları için alkışlamak gerekiyor. 2013 U-20 Dünya Kupası akıllara geldiğinde Gana ve Irak'ın kalbimizde hep özel bir yeri olacak.
 
Maçın Yıldızı:
 
Assifuah. Gana birinci liginde çok fazla daha kalmaz sanırım. Fiziğini muhteşem kullanıyor, top ondan almak oldukça zor. Bunun yanında son vuruşları ve patlayıcı hızı da onu daha değerli kılıyor. İnşallah sonu 2009 gol kralı Adiyiah gibi olmaz.
 
Öne Çıkanlar:
 
Ofori. Takımın üçüncü kalecisi Ofori, tek kelimeyle mükemmel bir maç çıkardı. Irak'ın istekli oyunu ve geliştirdiği tehlikelere bir an için bile şans vermedi, Gana'nın turnuvadaki vasat performanslarından birinde üçüncülüğü almasında önemli rol oynadı. Fransa maçında Sai yerine o olsa, Gana turnuvanın son maçında yer alan iki takımdan bir tanesi olabilirdi.
 
Jawad. Oyunda kaldığı sürece bazen sağ, bazen de sol kanadı iyi kullandı. Baba'yı turnuva boyunca onun kadar zorlayan pek fazla kanat oyuncusu yok. Topun önünden bir ayağını 360 derece döndürüp sonra diğer tarafa çektiği çalım onun imza hareketi olmuş durumda ve bunu bir çok kez yapsa da rakibini geçmeyi başarıyor. Mohanad ve Ali Adnan gibi oyuncuların uzun dakikalar nedeniyle yorgun olduğu bir karşılaşmada öne çıkan isimlerin arasına girmeyi başardı.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Merakla beklenen yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 için performans ve fiyat konusunda ilginç açıklamalar...