#
#
Dünya Kupası’nın belki de en zor maçı yarı finalde kaybedenleri buluşturan üçüncülük maçıdır. Daha önce sekiz kere izlediğimiz ‘en zor maç’ın tarihine yakından bakalım.
05/07/2019 - 15:27
2019 Dünya Kupası’nın son iki maçına çok az kaldı. 7 Temmuz günü şampiyon kupasını havaya kaldıracak. Fakat öncesinde üçüncülük maçı oynanacak.
 
Bazı kıta organizasyonların programında yer almayan üçüncülük maçı, FIFA Dünya Kupası’nda ilgiyle takip ediliyor. Kadın futbolunun zirvesinde de bu maç daha önce sekiz defa oynandı.
 
En fazla üçüncülük maçı oynayan takım tabi ki ABD! Tüm turnuvalarda yer alan ve hepsinde son dörde kalan Kuzey Amerika ekibi, finale çıkamadığı turnuvalarda üçüncülük maçlarını oynadı. Ve hepsini kazandı! ABD’nin turnuvada henüz dördüncülüğü dahi bulunmuyor…
 
Fakat bu sene ABD’nin yanına yeni bir ortak katılacak. İsveç, Dünya Kupası tarihinde üçüncü defa üçüncülük maçına çıkacak. İskandinav ekibi daha önceki iki maçını kazanmıştı.
 
İsveç’in rakibi İngiltere ise son turnuvada (2015) ilk kez yarı final oynamış ve turnuvayı üçüncülük maçını kazanarak noktalamıştı. 2019 Dünya Kupası’nda benzer bir rotadan gitti ama sıralamasının değişip değişmeyeceğini Cumartesi günü göreceğiz.
 
Bu kısa bilgilerin ardından geçmişteki üçüncülük maçlarını yeniden hatırlayalım…
 
1991’de İsveç ile Almanya karşılaştı. İskandinavlar, adeta ezeli rakibi sayılabilecek rakibini 4-0’la geçti. Bu aynı zamanda, üçüncülük maçlarında alınan en farklı skor olma özelliğini koruyor.
 
1995’te ABD ile Çin birbirlerine rakip oldular. ABD, Tsiha Venturini ve Mia Hamm’in golleriyle ilk defa üçüncülük kürsüsüne çıktı.
 
1999’da penaltılara kalan ilk ve tek üçüncülük maçı oynandı. Norveç – Brezilya maçının 120 dakikası golsüz geçildi. İlk beş penaltıda iki takım da dörder atışını gole çevirdi. Fakat altıncı penaltılarda Formiga, Brezilya’yı üçüncülüğe taşırken, Ann Kristin Aarones atışı kaçırıp Norveç'in dördüncülğe iten isimdi.
 
2003 ve 2007’nin üçüncüsü değişmedi. İkisinde de rakiplerini yenen ABD bronz madalyayı kaptı. 2003’te Kanada’yı 3-1, 2007’de Norveç’i 4-1 yendiler. Abby Wambach, 2007'deki maçta  attığı iki golle, üçüncülük maçında ‘duble’ yapan ilk isim oldu.
 
2011’de İsveç, bir kez daha üçüncülük basamağına çıktı. İsveç, rakibi Fransa’yı 2-1 mağlup etmeyi başardı.
 
2015’te ise üçüncü, llk kez uzatmalar sonunda belli oldu. İki Avrupa ekibini buluşturan mücadelede İngiltere, Almanya’yı Fara Williams’ın penaltı golüyle mağlup etti.
 
2019’da son iki tunuvanın üçüncüsü karşı karşıya gelecek. Yani bir nevi son yılların en iyi üçüncüsü belli olacak. İngiltere – İsveç karşılaşması 6 Temmuz günü Nice kentinde oynanacak.
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Apple ve Spotify’ın ardından Facebook da kendi Podcast hizmetini kullanıma sunmaya hazırlanıyor. The...