#
#
Televizyon programcısı ve spor yazarı Yusuf Kenan Çalık, U-20 Dünya Kupası soru-cevap kısmının final günündeki konuğu oldu.
13/07/2013 - 09:15
U-20 Dünya Kupası'nda final maçına kadar en beğendiğiniz takım hangisi, neden?
 
Aslında bunu kategorilere ayırmam gerek. Taktik disiplin açısından Uruguay muazzam bir performans gösterdi. Pozisyon sadakati ve rakibe adaptasyon konusunda çok başarılılar. Kore Cumhuriyeti, Irak ve Gana mücadele açısından ön plandaydı. Hatta Irak'ı ayrı bir tebrik konusu da yapabiliriz. Özbekistan da kadro yapısına göre bence beklentilerin oldukça üstüne çıktı diyebiliriz. 
 
Sizce turnuvanın yıldızı hangi oyuncu?
 
Klasik olacak ama Ali Adnan diyeceğim. Digne, Baba, Jese, Pogba, Castillo, De Arrascaeta vs. çok kaliteli oyuncular vardı bu turnuvada ancak en iyisini seçmek için kriterimi takım yapısına göre uyarladım. Lucas Digne belki Ali Adnan'dan daha yetenekli bir futbolcu olabilir. Altyapı eğitimini kuşkusuz daha iyi almış ancak performansa baktığımızda daha düşük seviyedeki bir takımda Ali Adnan'ın sergiledikleri gerçekten olağanüstü diyebiliriz. Daha iyi bir kadroda neler vereceğini görmek isterim.
 
Organizasyon boyunca hangi konularda başarılı olduğumuzu düşünüyorsunuz?
 
Kazasız belasız atlattık en önemlisi de bu (daha bir maç günü var ancak sorun olmayacağını ümit ediyorum). Bence temiz bir organizasyon oldu. Futbol kalitesinin yüksek olması noksanları kapattı diyebilirim. Seyirci eksikliği konusunda biraz özeleştiri yapma zamanı şimdi. 
 
FIFA'nın en büyük ikinci turnuvasını organize ettik. Bundan sonraki hedefler sizce neler olmalı?
 
Dünya Kupası, Avrupa Futbol Şampiyonası, Olimpiyatlar... Hepsi birer hedef ancak bence asıl hedef oturup bir spor politikası belirlemek. Elbet bir gün bu organizasyonlara ev sahipliği yapacağız ancak tesis anlamındaki zenginliğimizi sportif ve özellikle spor kültürü anlamında da geliştirmemiz gerek. Sanırım en doğru hedef bu olur. 
 
Türk milli takımının U-20 Dünya Kupası'ndan ne gibi faydalar elde edebileceğini düşünüyorsunuz?
 
Büyük bir organizasyonda forma giyen oyuncu sayısının çok olması A takım havuzunun daha geniş olmasını sağlar. Sonuçta deneyimin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bir Dünya Kupası'nda forma giymiş olmak bu genç oyuncuların yaşıtlarından 1-0 önde başlaması anlamına geliyor. İyi bir takip A milli takıma kazandırılacak birçok oyuncu anlamına gelebilir.
 
U-20 milil takımımızın performansını nasıl değerlendirirsiniz? Sizce hangi oyuncuları A milli takımda görebiliriz?
 
Net konuşmak gerekirse bu performansla ev sahibi olmadığımız bir turnuvada yer alma hakkı kazanamazdık. Gruptan çıkmayı başardık. İkinci turda kura şansı bizi Fransa ile eşleştirdi, pek de yapılabilecek bir şey yoktu bence. Asıl sorun bu jenerasyonun ikiye bölünmüş olması. Akdeniz Oyunları ve U20 Dünya Kupası için yarışmacı kadrolar oluşturuldu. Daha iyi bir kadroyla katılabilirdik Dünya Kupasına. Bir de tabi resmi maç oynamama durumu söz konusu. Ne kadar hazırlık maçı yaparsanız yapın, resmi maç her zaman daha net bir ölçüdür. Salih, Hakan ve Alpaslan'ı Milli takımda görme ihtimalimiz var diye düşünüyorum.
 
Final karşılaşması için tahminlerinizi alabilir miyiz?
 
Fransa kağıt üzerinde ağır bassa da, Uruguay'ın sürpriz yaratma ihtimali oldukça yüksek. Uzatmalara giden bir maç bekliyorum.
 
İstanbul'daki maça gitmeyi düşünen, kararsız olan futbolseverlere neler söylemek istersiniz?
 
10 yıl sonra, ''bu adamlar birkaç kilometre ötede maç yapıyordu keşke gitseydim'' demek istemiyorsanız, TT Arena'ya gitmenizi tavsiye ederim. Ne de olsa ''futbolsever'' bir ülkeyiz değil mi?
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
TP-Link, duvar tipi yeni erişim noktasını satışa sundu. TP-Link EAP230-Wall olarak cihaz, priz şeklindeki...