#
#
TurkFutbol.com Genel Yayın Yönetmeni Osman Altunterim, final maçı öncesi U-20 Dünya Kupası ile ilgili sorularımızı yanıtladı.
12/07/2013 - 19:23
U-20 Dünya Kupası'nda final maçına kadar en beğendiğiniz takım hangisi, neden?
 
Aslında herkes gibi Irak demek isterim ama Fransa. Irak çok büyük bir başarıya imza attı. Geldikleri nokta inanılmaz gerçekten de. Ama oyunları bizim milli takımımıza benziyor. Kaos ve mücadele üzerine kurulu. Şansları da bu kadar çok çalışınca yanlarında oldu. Fransa diyorum çünkü Fransa komple bir takım. Kalecisinden, santraforuna kadar bence kusurları yok. Turnuvanın bence İspanya ile birlikte ''takım'' diye nitelendirebileceğimiz tek takımı Fransa. 
 
Sizce turnuvanın şu ana kadarki yıldızı hangi oyuncu?
 
Çok var. Bir isim üzerinde durmak haksızlık olur diye düşünüyorum. Çünkü gerçekten çok yetenekli futbolcular var. Bir isim vereceksem de o isim Pogba olur. Fransa'nın geldiği noktada en büyük pay onun. Bence turnuvanın genelindeki tüm futbolculardan bir seviye yukarıda. İspanya'dan Yese, Kolombiya'dan Quintero, Irak'tan Ali Adnan, Gana'dan Acheampong da çok değerli oyuncular. 
 
Organizasyon boyunca hangi konularda başarılı olduğumuzu düşünüyorsunuz?
 
Ülkemiz son yıllarda çok sayıda büyük organizasyonu kusursuz yaptı. Bu organizasyon seyirci açısından sıkıntılıydı evet ama bunun dışında konuştuğumuz herkes kusursuz bir organizasyon olduğunu söylüyor. Aslında organizasyon yeteneğimizin ne kadar iyi olduğunu bir kez daha gösterdik. Bu konuda bir şüphemiz yok. Ama artık bu organizasyonları pazarlama ve ilgiyi artırma konusunda çalışmamız gerek. Bunu da başarabiliriz.
 
FIFA'nın en büyük ikinci turnuvasını organize ettik. Bundan sonraki hedefler sizce neler olmalı?
 
Hedef elbette Olimpiyat, Avrupa Şampiyonası ya da Dünya Kupası olmalı. Çünkü az önce de söylediğim gibi çok sayıda organizasyon yaptık bugüne kadar ve artık yapmadığımız organizasyon kalmadı bu üç dev organizasyon dışında. Bence artık zamanı geldi.
 
Türk milli takımının U-20 Dünya Kupası'ndan ne gibi faydalar elde edebileceğini düşünüyorsunuz?
 
Açıkçası bizim Milli Takımlar düzeyinde bu turnuvadan pek fayda göreceğini düşünmüyorum. Çünkü neredeyse 2 yıldır sadece bu turnuvaya hazırlanan bir futbolcu grubunun aldığı bu sonuç bizim sorunumuzun başka yerlerde olduğunu gösteriyor. Daha önce de defalarca gösterdiği gibi ama biz göremedik. Umarım bu kez görürüz.
 
U-20 milli takımımızın performansını nasıl değerlendirirsiniz? Sizce hangi oyuncuları A milli takımda görebiliriz?
 
Takım olarak performasımız çok kötü. Benim beklentimin çok ama çok altında kaldı. Bireysel olarak ise beklediğimiz isimler öne çıktı ki onların A Milli Takım'da da makul bir sistem ile banko oynayacağına inanıyorum. Biz takım olarak bir ışık bekliyorduk gençlerden ama yine bireysel parlamalarla yetindik. Salih bir üst seviyeye zaten çıkmıştı. Alpaslan'ı onun yanına koyabiliriz. Ayrıca Hakan Çalhanoğlu gerçeği var. Çok yetenekli ve çok daha iyi olacak. İnşallah A Milli Takım'ı seçer ve Almanya'yı tercih etmez. 
 
Final karşılaşması için tahminlerinizi alabilir miyiz?
 
Fransa'nın çok baskın bir takım olduğunu biliyoruz. Her ne kadar savunmada Umtiti'nin oynamaması dezavantaj olsa da bence Uruguay karşısında çok ağır favori bir Fransa olacak. Uruguay'ın yorgunluğu da önemli etken. Gerçi final maçları çok farklı sonuçları ortaya çıkartabilir. Keşke böyle bir sürpriz görebilsek. 
 
İstanbul'daki maça gitmeyi düşünen, kararsız olan futbolseverlere neler söylemek istersiniz?
 
Mutlaka gitsinler. Geleceğin şampiyonlarına ve bu organizasyona emek verenlere gereken saygıyı bu kez göstermeliyiz. Çok keyifli bir organizasyon olacağını düşünüyorum. Biz de orada olacağız.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
OnePlus 9 Pro modelinin taslak çizimleri gün ışığına çıktı. Teknoloji tutkunları...