#
#
Fransız futbol yazarı Robin Bairner, Fransa U-20 milli takımının turnuvadaki performansını, geleceği ve Türkiye'nin Fransa karşısındaki şansını değerlendirdi.
30/06/2013 - 16:00
Mankowski nin 4-2-3-1 ve bunun bir türevi olan 4-3-3 ile sahaya çıktığını görüyoruz. Çok yetenekli oyuncular olmasına rağmen mükemmel bir uyum olduğunu söyleyemeyiz. Sizce bunun asıl nedeni sistem mi?
 
Hayır. Bence oynanan sistem oyuncular için uygun. Bence başka sorunlar var. En büyüğü oyuncuların motive olamamaları. Saint Etienne’in 70’lerdeki yıldızı Jean Michel Larque’ın cuma günü RMC radyoya verdiği demeçte söylediği gibi oyuncuların “küçük akciğerleri ve büyük kafaları” var. Bunu söylerken oyuncuların çok çalışmaya arzulu olmadıklarını ancak kendilerini rakiplerden daha üstün gördüklerini belirtmek istedi.
 
Seyirci sayısının az olması da Fransa’nın performansını artırmasını engelledi. Bir çok karşılaşmaları antrenman maçı atmosferinde oynandı ve oyuncular da antrenman maçı gibi oynadılar.
 
Kondogbia şu ana kadar etkileyici değildi, Thauvin de. Sizce bu oyuncular ikinci aşamada performanslarını artırır mı?
 
Bence iki oyuncu da transfer dedikodularına takıldılar ve kafaları turnuvada değil. Kondogbia’nın adı sürekli olarak Real Madrid ile anılıyor, Thauvin'in de son günlerde Marsilya ile. İkisi de kulüplerindeki formlarını yakalayamadılar ve başka şeylerle meşgul gibiler. Şunu da hatırlamak lazım, iki oyuncu da uzun ve zor bir sezon geçirdiler ve etkileri bu turnuvada hissediliyor gibi gözüküyor.
 
Bekler fazlasıyla önde oynadığı için arkalarında rakiplerin faydalanabileceği boş alanlar bırakıyorlar. Sizce bu ana bir sorun mu ve takımı top 16 aşamasında etkileyebilir mi?
 
Bu kesinlikle Fransa’nın en büyük sorunlarından bir tanesi. Mankowski takımını oldukça heyecan verici ve ofansif bir şekilde sahaya sürüyor ama genişliğin büyük kısmı beklerden sağlanıyor ve muazzam bir sorumlulukları var. İkisi de atletik ve ileri geri gidip gelebiliyorlar, ne var ki sıklıkla fazla ileride yakalanıyorlar. Bu alan  Fransa oyunun hakimiyken kesinlikle rakiplerin yararlanabileceği bir zaaf ve kontra atak ile Fransa’yı devirmeye çalışanların öne çıkaracağı bir nokta. Diğer yandan, Fransa kontra atağa çıktığında aynı durum takımın önemli bir güçlü yanı.
 
Türkiye’nın Fransa karşısındaki şansını nasıl görüyorsunuz?
 
Türkiye eğer iyi organize olursa ve rakibinin dengesini bozmak için çalışırsa kesinlikle bir şansı olur. Fransa şu ana kadar hayal gücü ve kalite anlamında eksiklik yaşıyor, yani Türkiye’nin bunu yapmak için bariz bir şansı var fakat daha büyük bir kalabalık Fransa’ya “gerçek” seviyesine çıkmak için ilham verebilir.
 
Takımda Thauvin, Sonogo, Kondogbia, Digne, Bahebecek gibi yıldızlar varken maç içerisinde sanki fazlaca Pogba’ya bağlı kalınıyor gibi. İspanya maçında da eksikliği hissedildi. Sizce neden?
 
Ben buna kesinlikle katılmıyorum. Pogba’nın performansı bende inanılmaz bir hayal kırıklığı yarattı. Amerika maçında sahada yok gibiydi ve A milli takım ile Juventus 11’inden bir isim olarak maçın en kötü oyuncularındandı. O, bu turnuvanın ve ülkesi için oynamanın değerini farketmesi gereken bir çok oyuncudan bir tanesi.
 
Arsene Wenger’in Paris’te kendisini ziyaret etmesinden sonra Sanogo Arsenalli olacak gibi gözüküyor. Giroud şu ana kadar beklenilen etkiyi yapamadı. Sizce Sanogo Premier League’de fark yaratabilir mi?
 
Ben Sanogo’nun şu anda Premier League’de büyük bir etki yaratabileceğini düşünmüyorum ama gücü ve top tutma yeteneği Arsenal için değerli özellikler olacaktır. Bir kaç sene sonra çok iyi bir oyuncu olabilir ancak doğru şekilde beslenmesi gerekecek. Arsene Wenger'in ve Arsenal taraftarlarının ona en iyi haline gelene kadar sabır göstermesi gerekiyor.
 
Sizce bu kadroda A milli takımı bir üst seviyeye çıkartabilecek bir oyuncu var mı?
 
Evet, bence takımda bir çok bireysel yetenek var ama şu ana kadar turnuvada bir etki yaratacak birlikteliği gösteremediler. Paul Pogba A milli takımda oynuyor –performansı kötü olsa da-, Digne’in düzenli bir Fransa oyuncusu olacağı kesin. Kondogbia da en üst seviyede sürekli oynayan bir oyuncu olmalı. Orta savunma Samuel Umtiti uzun vadede beklenti olan bir başka oyuncu. Kurt Zouma eğer gelişmeye devam ederse A milli takımı görecektir, daha sadece 18 yaşında. Bunların yanında, Florian Thauvin bir çok kez milli takım forması giymez ise şaşırım, fakat turnuvada şu ana kadar etkili olamadığını söylerken haklıydınız.
 
Sizce Fransa turnuvada nereye kadar gidebilir?
 
Turnuvadan önce sorsaydınız bireysel yeteneklere bakarak kazanabilirler derdim ancak oynadıkları oyunu gördükten sonra bunun doğru olmayacağını söyleyebilirim. Takımdaki potansiyel herkesi yenecek güçte ama şu anki formlarına bakınca Türkiye’ye kolaylıkla elenebilirler.
 
Sizce turnuvanın favorisi hangi takım?


 
Şu ana kadar izlediğim en iyi takım İspanya. Onları favori yapmak durumundayım.
 
Twitter: @RBairner
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
2021 iPad Pro için çıkan ilk performans testleri sonrasında bu sefer M1 işlemcili 24 inç iMac için...