#
#
Hürriyet Daily News spor editörü ve turnuvanın İstanbul maçlarını stadyumdan takip eden futbolseverlerden bir tanesi olan Çetin Cem Yılmaz, çeyrek final maçları sonrası sorularımızı yanıtladı.
08/07/2013 - 21:43
U-20 Dünya Kupası'nda yarı finallere kadar en beğendiğiniz takım hangisi, neden?
 
Çeyrek finallere kadar İspanya bu turnuva için ''fazla iyi'' görünüyordu. Bu yaş grubunda genelde gördüğümüz, sivrilmiş birkaç yeteneğin sürüklediği değil, belli bir şablonda bir oyunu oynamaya çalışan bir takımdı. Dahası, İspanya'nın milli takımlarda her yaş düzeyinde aynı oyunu oynamaya çalıştığını görmek de etkileyiciydi. Ancak yarı final tablosu şekillendikten sonra bu soruya Gana demekten başka çarem yok. Uruguay kadar üretken, Fransa kadar kuvvetli değiller. En oturmuş takım onlar değil, en yetenekli de. Ama çok renkli bir takım, sürekli golü düşünüyorlar ve yetenekli ayakları sayesinde inanılmaz estetik hücumlar da çıkarabiliyorlar. 
 
Sizce turnuvanın yıldızı hangi oyuncu? 
 
En değerli oyuncu kararını vermek için kupanın son gününe kadar beklemek gerektiğini düşünüyorum. Şu ana kadar izlediklerim arasında kupanın en ''olmuş'' oyuncusu ise İspanya'dan Oliver Torres. 
 
Organizasyon boyunca hangi konularda başarılı olduğumuzu düşünüyorsunuz? 
 
Turnuvanın sadece İstanbul ayağını gözlemlediğim için yorumlarım eksik kalacaktır ama işleyiş anlamında durum iyi görünüyordu. Ne var ki, tribünlerin ağırlıklı olarak boş kalması büyük bir sorun. Demek ki organizasyon kendini insanlara anlatamamış, biz de medya olarak işin büyüklüğünü tam yansıtamamışız. Hoş, futbolu bu kadar ''seven'' bir ülkede bir Dünya Kupası'nın önemini futbolseverlere insanlara ''anlatmak'' ne kadar gerekli, o da tartışılır ama... Daha önce bir Dünya Kupası, bir de Avrupa Şampiyonası'nı yerinde izlemiş birisi olarak belki aktivitelerin, duyuruların şehre yayılması daha iyi düzenlenebilirdi. Tribünlerin boş kalmasından başkaca bir sıkıntı görmedim. 
 
FIFA'nın en büyük ikinci turnuvasını organize ettik. Bundan sonraki hedefler sizce neler olmalı? 
 
Yedi şehirde, üstelik Türkiye gibi küçük sayılmayacak bir coğrafyanın üç köşesinde organizasyon yapmak kolay değil. Bu iş yürüdüğüne göre demek ki bir Avrupa Şampiyonası da hedefler arasında olmalı, ki normal şartlarda olacaktı da. Organizasyonlara talip olma, statları inşa etme, organizasyonu yürütme anlamında çok sıkıntımız olacağını sanmıyorum. Olmadı da. Asıl sorun spor kültüründe. Tüm federasyonlara görev düşüyor ama ülkede sporun lokomotifi olan futbolun yöneticileri, yani Türkiye Futbol Federasyonu, en çok buna kafa yormalı. 
 
Türk milli takımının U-20 Dünya Kupası'ndan ne gibi faydalar elde edebileceğini düşünüyorsunuz? 
 
Oyuncu bazında şüphesiz değerli tecrübeler edinmiştir futbolcular. Teknik direktörümüz Feyyaz Uçar için de bir Dünya Kupası tecrübesi çok değerlidir. Ama Uçar dahil teknik ekipten kimsenin bir yıl sonra aynı işi yapıp yapmayacağının garantisi olmadığı için bu konuda benim çok ileriye bakmamın pek anlamlı olduğunu düşünmüyorum. En değerli kazanım bence TFF kadrolarının tecrübesi olmuştur. Fransa, İspanya, İngiltere, Uruguay gibi ülkelerin teknik ekiplerinin, federasyon takımlarının işleyişlerini görmek değerli olmuştur sanırım. 
 
U-20 milli takımımızın performansını nasıl değerlendirirsiniz? Sizce hangi oyuncuları A milli takımda görebiliriz? 
 
''Son maçın kadar hatırlanırsın'' denir ya, Türkiye de kötü bir final yaptığı için akıllarda nahoş izler bıraktı. Ama genel izlenim o kadar da kötü değildi, potansiyelinin çok da altında kalmadı ve neticede takımın bu Fransa'ya dayanacak çok da fazla gücü yoktu. Ama takımın ülke futboluna dair bir resim verdiği ortada. Nasıl İspanya U-20 takımına bakınca onların ''abilerinin'' oyununun karakterini görüyorsunuz, Türkiye'nin gençlerine bakınca da A Milli takımın havasını görüyorsunuz. Savunmada bireysel hatalar, fiziksel anlamda yaşıtlarının gerisinde kalma, toplu hareket etme eksikleri, dönemsel parlamalar, bireysel yeteneklerin sürükleyiciliği... Karamsarlık değil, resim bu. İleride Salih Uçan ve Hakan Çalhanoğlu'nu A milli takımda göreceğimizi söylemek zaten malumun ilamı sayılır. Ben Okay Yokuşlu'nun da bu seviyede iyi durduğunu, gelişmesini sürdürürse sahada farklı işler yapabilen bir adam olarak sivrilebileceğini düşünüyorum. Umarım bu sene Süper Lig'de daha çok dakika alır. 
 
Yarı final karşılaşmalarındaki tahminlerinizi alabilir miyiz? 
 
Mantık Fransa-Uruguay finali dese de Irak veya Gana'dan birisinin sürpriz yapmasını yürekten istiyorum. Gana'nın patlayıcı oyununun Fransa'yı sıkıntıya sokabileceğini, Sellas Tetteh'in Pierre Mankowski'ye satranç masasında üstün gelebileceğine dair bir inancım da mevcut. 
 
Bursa, Trabzon ve İstanbul'daki maça gitmeyen futbolseverlere neler söylemek istersiniz? 
 
Çarşamba günü iki şehir birer Dünya Kupası yarı finali izleyecek, Pazar günü ise İstanbul Dünya Kupası finali görecek. Hayatınızda bir tarafınızda Güney Amerikalı, öte yanınızda Arap futbolseverlerle birlikte maç izlemek, onlarla heyecanlanmak, onlarla üzülmek fırsatı elinize her zaman geçmez. Sahadaki futbolcuların yarının yıldızları olmasından bile daha önemli olan bu bence. Futbol sevgisi sahada gördüğünüzün niteliğinden bağımsız bir şey bazen. O tecrübeyi yaşamak gerek. Bugüne kadar boş tribünler büyük ayıptı, bari son dört maçta biraz telafi edelim.
 
Twitter: @cetincem
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Ocak ayında 330.800 TL olarak açıklanan ÖTV muafiyetli araç alım üst limiti, son zamlarla birlikte...