#
#
Turnuvada oldukça fazla sayıda sol bek ön plana çıktı ve takımına etkileyici katkılar yaptı.
08/07/2013 - 11:55

Sadece kutup ayılarının sol el konusunda avantajlı olduğu ve insanların da sadece %12'lik kısmının bu ''ayrıcalığa'' sahip olduğu dünyada, haliyle sol ayaklı futbolcu bulmak bir hayli güçleşiyor. Sol ayaklı futbolcuların da çoğu forvet arkası ve benzer ofansif rollere yönlendiriliyor. Hal böyle olunca da sol bek mevkisinde ciddi problemler meydana geliyor ve takımların büyük bölümü de bu pozisyona sağ ayaklı oyuncuları devşiriyor. Ancak ülkemizde gerçekleşen turnuvada en çok dikkat çeken oyuncuların mevkisi, ağırlıkla sol bek oldu ve hiç bir turnuvada olmadığı kadar yetenekli oyuncular parladı. Turnuvanın bu bölümüne kadar etkili performans gösteren sol bek oyuncularını, hep birlikte kısaca tanıyalım.

Abdur Rahman Baba (Gana) : İlk maçta sol bekte Joseph Duncan'a şans veren Sellas Tetteh, bundan pişman olmuş olacak ki, sonraki 4 karşılaşmada da Baba'ya şans verdi. Ganalı genç sol bek Greüther Fürth forması giyiyor ve sezon içinde Almanya Bundesliga'da sıkça forma şansı buldu. Schalke'nin ısrarla istediği oyuncu, son derece çevik ve kolay adam eksiltme yeteneğine sahip. Savunmadaki mücadelesi de üst düzeyde olan oyuncu, turnuvadan sonra yuvadan uçabilir.

Ali Adnan Kadhim (Irak) : Yarı finale masalını yaşayan Irak'ta, bu masalın Robin Hood'u Ali Adnan olsa gerek. İngiltere maçında attığı golle ilk olarak dikkatleri üzerine çeken oyuncu, ilerleyen maçlarda da takımının en etkili ismi oldu. Hücum setlerinin bir numaralı aktörü olan oyuncu, etkili bindirmelerini 90 dakikaya yaymasıyla da dikkat çekti.

Gianni Rodriguez (Uruguay) : Benfica B takımının kadrosunda yer alan sol bek, yarı finale yükselen Uruguay'a çok önemli katkılarda bulundu. Uruguay savunmasının 5 maçta sadece izin vermesinde önemli pay sahiplerinden biri olan genç oyuncu, ters kademe ve isabetli defansif müdahalelerdeki başarısıyla ön plana çıktı. Ayrıca sol kanatta Interli Laxalt ile yakaladığı denge ve uyum da son derece çarpıcı oldu ve sol bek pozisyonunda Coentrao'dan sonra dolmayan boşluğa, ilaç olabilecek yetenekte bir isim.

Juan Bernat (İspanya) : Diğer isimlere nazaran en çok tanınmış olan Juan Bernat, oyun profili ve kariyer süreci açısından Jordi Alba'yı çok anımsatıyor. Sezon boyunca sol kanatta oynayan ve bir maçta yoksunluktan dolayı sol bek oynayan Jordi Alba gibi, son derece çevik ve tekniği üst düzeyde olan Bernat, bu özelliklerini eski bir sol kanat oyuncusu olmasına borçlu. Topun ayağına yakıştığı isimlerden biri olan Bernat, 16 yaş altı milli takımından itibaren tüm kategorilerde forma şansı buldu ve A takıma da iyi bir alternatif yetişiyor dersek, pek de yanılmış olmayız.

Kostas Stafylidis (Yunanistan) : Turnuvaya veda eden Yunanistan'da açık ara en iyi performansı sergileyen isim Stayflidis oldu. Sol kanatta Gianniotas ile son derece iyi bir uyum yakalayan genç sol bek, 2 de gol kaydederek performansını taçlandırdı. Yazıdaki beklerin genelinin aksine, savunma yönü de çok kuvvetli olan Kostas, Leverkusen'e 2.5 m euro karşılığında transfer oldu ve bu sezon Şampiyonlar Ligi'nde yeterli süreyi alması durumunda gelecek sezonlarda çok üst seviye kulüplerde forma şansı bulabilir.

Lucas Digne (Fransa) : Turnuvaya gelmeden önce de son derece meşhur olan ve tanıtmanın da çok anlamlı olmayacağı oyuncu, bu tarz bir listenin dışında elbette kalamazdı. Full back diye tabir ettiğimiz sol bek kavramına çok yakın olan Digne, tüm sol kanadı çok iyi bir şekilde kullanarak ofansif hareketlerde son derece etkili olma yeteneğine sahip. Lille'de forma giyen sol bek, takımının yarı finale yükselmesinde gözle görülür bir katkıya sahip ve bir aksilik olmazsa Fransa'nın gelecek 10 yılında sol bek pozisyonunun bir numaralı adayı konumunda.

twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Karşınızda, İsveçli otomobil devi Volvo’nun, kullanılmış otomobilleri güvenli...