#
#
Uruguay turnuvada final oynamayı başardıysa, bunda orta sahadaki liderinin payı büyüktü
14/07/2013 - 16:38
Güney Amerika elemelerindeki sert görüntüleri ile Türkiye'de belli bir noktaya ulaşmaları öngörülüyordu. Ancak Uruguay eğer final oynayabildiyse, bunda bazı isimlerin beklenenin üzerinde performans göstermelerinin payı büyük. Nicolas Lopez, Diego Rolan ve Diego Laxalt gibi öne çıkan isimlerin gölgesinde, orta sahadaki liderliği ve tükenmeyen enerjisi ile Sebastian Cristoforo turnuvanın parlayan yıldızlarından biri olmayı başardı.
 
23 Ağustos 1993'te Montevideo'da dünyaya gelen Sebastian Cristoforo, Uruguay'ın en önemli kulüplerinden Penarol'ün altyapısında yetişti. Pablo Benoechea tarafından sokakta oynarken keşfedilen genç yetenek, Penarol altyapısına girerken girdiği bir dizi sınavı başarıyla geçerek, akademiye giriş yaptı. Alt yaş kategorilerinde gösterdiği performansla takımın üst yapıya beklenen oyuncularından olan 19 yaşındaki orta saha oyuncusu, 2011 yılında kapanış liginde A takıma yükselerek profesyonel sözleşmeye imza attı. Son sezonunda Penarol formasıyla 28 resmi karşılaşmaya çıkan Cristoforo'nun, yakın zamanda Penarol'ün lideri olmasına kesin gözüyle bakılıyor.
 
Teknik kapasitesi ve enerjisiyle oynadığı bölgenin temel gerekliliklerine sahip olan Cristoforo'nun tek eksiği bölgesi için kısa sayılabilecek boyu. Artık daha uzun oyuncuların trend olduğu pozisyon için 1.74'lük boyu ile kısa kalsa da, bu eksiğini kapatabilecek çok sayıda özelliğe sahip. Dar alanda mesafe kat etme becerisi, sahanın tamamını görme becerisi, topla kat etme yetisi ve tempo ayarlama özelliğinin yanına bu turnuvada sertliği de ekleyen genç oyuncu, Türkiye'de oynadığı maçlarda bu özellikleri ile Uruguay için kilit rol oynadı. Final maçında partneri Acevedo ile birlikte Fransızların Pogba-Kondogbia-Veretout gibi parlak yeteneklerden kurduğu orta sahayı sindirmeyi başaran oyuncu, maçın yıldızlarından biri olmayı başardı.
 
İtalya pasaportu da olan Cristoforo için Uruguay'daki öngörüler, gelecekte A milli takımın lideri olacağı yönünde. Şu ana kadar yalnızca iki İtalyan kulübünün radarında olan genç oyuncunun turnuva sonrası taliplerinin artması kesin gibi. Uruguay A Milli Takımı Teknik Direktörü Oscar Tabarez'in 2014 Dünya Kupası kadrosuna almayı planladığı konuşulan Sebastian Cristoforo, Türkiye'de yaptıklarıyla gelecekte adını sıkça duyacağımızdan emin olmamızı sağladı.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Son dönemde gördüğümüz en iddialı araçlardan birisi Hyperion XP-1 oldu. Model her kalemde...