#
#
FUTBOL KÜLTÜRÜ
Dün geceyi Aspor'un ''her yere yetişmeye çalışıyoruz, sporseverin dostuyuz, şifresiziz, bu gece uçağa binip yarın maç anlatmaya gideceğim'' yol yapmaları ile bitirmiştim. Dedim bunlar tepkiye dayanamaz Kocaelispor maçını yayınlar. Yalan oldu tabi ki.
27/11/2020 - 16:15
Sonra malum maça bakayım dedim. Yine Kocaelispor'un bir Türkiye Kupası maçı. Kanal D'den yayınlanmış, lakin görüntülerini bulamadım. Sağlam meşale şovu olmuş, gazetelerde dediğine göre.
 
25 Ocak 1995. O seneler "gece maçları" moda. Stadlar yeni yeni ışıklandırılıyor. Çeyrek Final 2.tur rövanş maçı. Samsunspor ile de tatlı bir rekabet var. İki takımda çılgın atıyor. Kadrolar falan muazzam. Şehir stada akmış. Kapalı gişe.
 
İlk maçı 2-0 Samsunspor almış. Goller: Serkan Aykut, Celil Sağır
 
- Serkan Aykut ve Celil Sağır ile Samsunspor 2-0 almış.
 
Ben bunu bilir bunu söylerim. Türkiye'de bu tarz organizasyonlarda "ilk kez" görürseniz , orada illa bir hadise çıkar. Ya birileri kahraman olmak ister, ya birileri maçın önüne geçmek ister. Samsunspor'un da zemini yenilenmişti, maç 10 dakika oynanmış, sonra hakem top sekmiyor diye içeri girmişti. Seyirciler de bilet paralarının yandığıyla kalmıştı.O pozisyonu hatırlıyorum gibi. Celil taç atıyordu hatta.
 
Neyse, Kocaelispor'un başında Denizli , Samsunspor'da ise Gigi Multescu var.
 
- Kocaelispor Mustafa Denizli, Samsunspor Gigi Multescu ile o sene çılgın atıyor. Basının ilgisi yoğun, marka muhabirler ve köşe yazarları hep maçta. Hatta Hıncal Uluç ve tayfası özel olarak maça giderdi gibi bir muhabbet oluyordu.
 
Bir yerde açılış varsa devlet te orada olmalı. Spor Bakanı da maçta. Tüm mülki erkan. MHK Başkanı.
 
Daha maçın başı. 2. dakika Kaan Dobra ile Kocaelispor 1-0 öne geçiyor.
 
Bugün en çok kafamızın karıştığı pozisyon nedir? Şu ele çarpmalar, yok vücuttan gelmiş, formanın bittiği yere yapışıkmış. O dönemde buna benzer bir kural varmış. Hakemlerin dediğine göre. "Arkadan yapılan faul direk kırmızı olur" gibi bi şey diyorlar ama ben çözemedim.
 
O zamanların Cüneyt Çakır'ı Serdar Çakman. Hemen kuralı uyguluyor ve Turan Uzun'a kırmızıyı basıyor. Dakika 38. Turan Uzun da hiç hafızamda yok. Metin-Ali-Feyyaz'lı kadrodan ama.
 
Tribünler sağlam protesto giriyor. Dediğine göre Çakman anons yaptırmış. Bu anons olayı yeni değil miydi, orayı da hatırlamadım. Anons yaptırıp içeri giriyor. Dışarı çıkıyor, daha da geriliyor millet. Bu sefer "iptal ettim" diyip çıkmıyor maça. Söylenene göre Bakan bile soyunma odasına inmiş, ona rağmen devam etmemiş.
 
https://funkyimg.com/i/38WZc.jpg
 
Hoca manşetlerde...Duyar tayfanın ilk doğduğu yıllar. "Seksist küfürlere karşı geldiği için" ödül veriyorlar. Şansal Büyüka maaile canlı yayına çıkarıyor. İlkokul 5'e giden çocuğuna garip garip sorular. Çocukta şey diyor : "Büyüyünce avukat olacağım, küfürleri edenlere dava açacağım" . Harbi harbi olmuş. Çankaya Hukuk'tan mezun olmuş, Avukatlık Bürosu varmış Ankara'da. İnşallah başımıza bela almayız. Üstürüplu yazalım.
 
Radikal Gazetesi reklam fırsatını kaçırmıyor. O dönem "Radikal" gazetesinin çıktığı ilk yıl. Tüm İstanbul'u Serdar Çakman'ın resimleriyle donatıyorlar. ."O bir Radikal" diye. Reklamları hatırlayanlar olacaktır. Genelde vefat etmiş ve radikalliği ile ünlü kişileri reklamlarda kullanmışlardı. "İlk kez yaşayan birini kullandık" demişler o zaman. İzinsiz kullanıp, para da vermemişler Hoca'ya. "Ömrünüzün sonuna kadar Radikal Gazeteniz bizden" demişler. Gelen giden yok tabi.
 
Bütün bunlar olurken, maç ile ilgili eyyam kokan bir karar çıkıyor bana göre. Normalde 1-0'dan ve 38. dakikadan devam etmesi lazım. 0-0'dan yeniden başlatmışlar. İnsanda heves mi kalır? Öyle bitmiş maç. Samsunspor tur atlamış. Şenol Güneş'in Trabzonspor'la çılgın attığı dönem. Yarı Finalde Trabzonspor elemiş Samsun'u. Finali de Trabzonspor kazanmış.
 
https://funkyimg.com/i/38WZb.png
 
Hoca daha sonra siyasete atılmış. Amasya Genç Parti'den milletvekili adayı olmuş. Şimdi Ege'de emlakçılık ve yerel kanallarda spor yorumculuğu yapıyor.
 
https://funkyimg.com/i/38WZa.jpg
 
25 Kasım 2020
minigolfmüdürü
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Elektrifikasyon planlamasını hibrit modeller üzerinden kademeli olarak gerçekleştirlecek olan Lamborghini,...