2005 yılında Hollanda'da düzenlenen U-20 Dünya Kupası'na son 16 turunda veda eden Kolombiya takımından çok oyuncu parladı ve belki de ülke futbolunun tarihini baştan yazacaklar.

Hollanda'daki turnuvaya damgasını vuran ekip Messi'li Arjantin'di ve Kolombiya'da onların gazabına uğrayarak elenmişti, gruptaki 3 maçını da kazanmasına rağmen...

Ancak o takımdan öyle oyuncular yetişti ki, belki de Kolombiya futbol tarihini değiştirecekler ve ülkeye kupa ya da kupalar kazandıracaklar. O turnuvada Fair-Play ödülü kazanan ve son derece karakterli oyunculardan oluşan takımın iskeleti milli takıma da taşındı ve mücadele gücü son derece yüksek bir Kolombiya Milli Takımı oluştu.

O takımın yıldızı olmasa da, şu anda o takımdan en üst noktaya gelen futbolcu kuşkusuz Radamel Falcao Garcia. River Plate forması giyerken Porto'ya kazandırılan ve orada Avrupa Ligi'ni takımına kazandıran futbolcu, aynı zamanda Jürgen Klinsmann'a ait olan bir UEFA sezonunda en çok gol atma rekorunu 16 golle kırıyordu. Oradan da Atletico Madrid'e transfer olan Falcao, hepimizin bildiği üzere yine çok başarılı oldu ve 60 m euro karşılığında Monaco yolunu tuttu. Avrupa Ligi'ni kazanırken Falcao'nun en büyük yardımcısı kuşkusuz Fredy Guarin'di ve o da Kolombiya 20 Yaş Altı Milli Takımı tedrisatından geçenlerden biriydi. Porto'daki başarılı performansının ardından Inter'in yolunu tutan mücadeleci orta saha futbolcusu, kariyerine İtalya'da devam ediyor.

O takımda forma şansı bulan ve kariyerine üst düzey liglerde devam eden birçok oyuncu daha var. Napoli formasını başarıyla terleten Zuniga, Milan ve Villarreal formalarını giyen başarılı stoper Zapata, Nice kalesini koruyan ve adı Beşiktaş ile de anılan başarılı eldiven Ospina, Wigan forması altındayken parlayan ve Fulham'a transfer olan yırtıcı forvet Hugo Rodallega en çok dikkat çeken isimler. Ayrıca Abel Aguilar ve Dayro Moreno da kıtadan ayrılmasalar da, milli takım formasıyla Copa America'da çok başarılı maçlar çıkardılar ve önemli katkılarda bulundular.

Dünya Kupası'na katılmayı hemen hemen garantileyen ve saydığımız isimlerin kadronun büyük ölçüde iskeletini oluşturacağı Kolombiya Milli Takımı'na bir ekleme de bu turnuvadaki kadrodan olabilir. Falcao'nun izinden giden ve ona yakın potansiyele sahip Jhon Cordoba, belki de Brezilya'daki Dünya Kupası'nda forma şansı bulacak ve U-20 Dünya Kupası'nın oyuncuların gelişimi açısından ne kadar önemli bir ayraç olduğunu herkese ispatlayacak.