#
#
Senegal U20 takımı Youssopuh Dabo’nun önderliğinde Dünya Kupası U20’de harika işler çıkarmaya devam ediyor.
05/06/2019 - 17:37
Polonya, Kolombiya ve Tahiti’nin bulunduğu gruptan namağlup ve gol yemeden lider olarak çıktı. Bu maçların 2’sini kazandı ve Polonyo ile 0-0 berabere kaldı. AFCON U20’de Mali favori olarak gösteriliyordu ve kazanan Mali olmuştu fakat Senegal gruplarda Mali’yi 2-0 yenmiş ve finalde karşılaştığı rakibine 1-1 biten maçta penaltılarda 3-2 kaybetmişti, Mali’nin oyunun yetersizliğinin ve turnuvanın genelinde gösterdiği performans ile Senegal beğeni toplamıştı.
 
Dikkat çekebilecek oyuncular hakkında bir yazı yazmıştım, turnuva boyunca dikkat çeken oyuncuları bir çok kişi de yazdı/çizdi ben bu sefer oyundan bahsetmek istiyorum.
 
Kağıt üzerinde 4-2-3-1 gibi bir formasyon üzerinden oynuyor takım, Dabo’nun asıl alameti farikası ise bu formasyona bağlı kalmayıp rakip ve o maçın diğer parametrelerini dikkate alması, farklı formasyon ve anlayışlara maç içinde geçmesi, kısaca oyunu maç içinde okuyup taktiksel dinamizmi sağlaması. Top rakibe geçtiği zaman spesifik olarak uyguladığı bir kesin tercih olmamakla beraber genel önde kalabalık durup rakibin rahat çıkmasını engellemeyi tercih ediyor.  Aşağıda görüldüğü gibi rakip sahada 7 Senegalli oyuncu bulunuyor.
 
https://funkyimg.com/i/2Uu7f.png
 
Bunu genellikle Nijerya gibi arkadan topla çıkmayı becerebilen takımlara uyguluyor, yine de bu baskı maçın her dakikasına yaymak yerine zaman zaman uygulanıyor. Top Senegal’e geçtiğinde ise özellikle N’diaye’nin kaliteli sol ayağı ile topu geriden kurmaya meyilli bir takım, aynı zamanda sağ stoper Cisse de bu konuda fena sayılmaz. Stoperler arkadan oyunu kurarken genelde uzun top ile uzun forvet Badji’yi bulmaya çalışıyor ve bu sırada orta alan oyuncuları merkezde durmak yerine forvete yaklaşıp hava topu kazanmaya çalışlıyor ve bu merkezde büyük bir boşluk oluşturuyor.
 
https://funkyimg.com/i/2Uu6Z.png
 
Aslanlar oyunun belirli bölümlerinde 4-2-3-1’den kopmaya başlıyor, 4-4-2 ve 4-2-4 gibi şekiller alarak rakibin kafasını karıştırmaya çalışıyor.
 
https://funkyimg.com/i/2Uu71.png
 
https://funkyimg.com/i/2Uu72.png
 
Zaman zaman topu rakibe verip (genellikle önde oldukları zaman) ufak ufak şok presslerle rakipi adeta heyecanlandırmaya çalışıyor Dabo hoca ve bunu hücum oyuncuları ile değil, adeta takımın her bölgesinde dinamo olan Dion Lopy ile yapıyor, Lopy bazen takımın en ucunda rakip defans hattına baskı yaparken bazen ise stoperler arasına giriyor. 
 
https://funkyimg.com/i/2Uu73.png
 
Sonuç olarak pragmatist felsefe ise rakibe göre şekil alabilen, takımını 90 dakika mental olarak da sahada tutabilen Youssouph Dabo, sahadaki oyuncuları kadar dikkat çekiyor ve Afrika’nın futbol geleceği için çok önem teşkil eden bir adam haline gelmeye başlıyor.
 
Bilal Çetinkaya
@RASoccerKIM
@AkademiScouting 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Beklenen tanıtımı resmi olarak gerçekleştirilen Audi Q4 Sportback E-Tron, önümüzdeki yıl...