#
#
​Altınordu’nun düzenlediği U12 İzmir Cup’ın tek İtalyan temsilcisi Sampdoria, 80’lerin sonu ve 90’ların başında İtalya ve Avrupa futboluna damga vurup bir nesil için unutulmaz izler bırakmıştı.
05/04/2018 - 14:45
Ginnastica Sampierdarenese adıyla 1891’de kurulan spor kulübü, 1899’da futbol şubesini açarak liglerde oynamıştı. Andrea Doria’nın adına kurulan Society Andre Doria ise kapılarını 1895’te atmıştı. İki kulüp, uzun yılların ardından 2. Dünya Savaşı sonrası iki ekip de Serie A’da mücadele ederken Unione Calcio Sampdoria adıyla birleştiler ve geleceğin şampiyon kulübü 12 Ağustos 1946’da doğdu.
 
Yıllar ilerledikçe İtalyan futbolunda en üstte olmasa da yerini sağlamlaştıran Sampdoria, 1979’da Serie B’de mücadele ederken akaryakıtçı iş adamı Paolo Mantovani tarafından satın alındıktan sonra hızla Serie A’nın vazgeçilmezlerinden biri haline geldi. 1982’de Serie A’ya dönen Sampdoria, 1985’te ilk Coppa Italia zaferine ulaştığında yatırımların karşılığının alınması yönetimi mutlu etse de yeni başarılara da ihtiyaç doğmuştu. 1986’da Vujadin Boskov’un göreve gelmesiyle bir eşiği daha atlayan Sampdoria, 1988’de ikinci kupa zaferine ulaştı ve 1988-89 Kupa Galipleri Kupası finaline kadar yükseldi. Finalde Barcelona’ya 2-0 kaybetseler de artık Avrupa çapında başarılara ulaşabilen bir kulüp olmuşlardı.
 
 
http://funkyimg.com/i/2EaLb.jpg
 
Coppa Italia’da üst üste ikinci kez zafere ulaşıp yine Avrupa’da aynı kupaya katılma hakkı elde ettiklerinde tarihlerinin en büyük başarısına uzanıyorlardı. 1989-90 Kupa Galipleri Kupası finalinde Anderlecht gibi nispeten daha eşit bir rakiple karşılaştılar ve uzatmalarda zafere ulaşıp Avrupa şampiyonları arasına adlarını yazdırdılar. Bu başarının bir sonraki sezonu ise Serie A şampiyonluğuna kadar uzandu 1990-91 sezonunda Serie A’yı kazanan Sampdoria, aynı yıl İtalya Süper Kupası zaferine de ulaşarak tarihe geçti. Bu şampiyonluk tek şampiyonlukları olsa da bir sonraki sezon çıtayı düşürmeye niyetleri yoktu. Şampiyonlar Ligi’nde İtalya’yı temsil eden Doria, tarihinin ilk Avrupa kupası finalinde boyun eğdiği Barcelona ile bir kez daha karşı karşıya gelmişti. 20 Mayıs 1992’de Wembley’de oynanan finalde bu defa 90 dakikada Barcelona’ya karşı teslim olmadılar ancak uzatmalarda Ronald Koeman’ın unutulmaz golüyle yine ikinciliğe razı oldular. 1991-92 sezonundaki bu final, şanlı dönemin sonunu getirdi ve Sampdoria yavaş yavaş orta sıralara doğru inip ligin inişli çıkışlı takımlarından biri haline geldi. 1994-95’te Kupa Galipleri Kupası yarı finaline yükselip Arsenal’e mağlup oldular. Sronasında 1997-98’de UEFA Kupası’na katıldılar ancak ilk turda elendiler. Dönem dönem yeniden Avrupa kupalarına dönseler de özlenen başarılar ve hem lig hem Avrupa’da fırtına estirilen o dönemler geri gelemedi.
 
Bu süreçteki en büyük etken efsane başkan Mantovani’nin 1993’teki ani ölümü ve yerine oğlu Enrico’nun geçmesiydi. Enrico’nun ilk sezonunda bir Coppa Italia daha kazanıp ligi üçüncü bitirseler de devamı gelemedi. Yine de altyapıları ile Enrico Chiesa gibi bir efsanenin doğmasını sağladılar. Juan Sebatian Veron, Ariel Ortega, Vincenzo Montella, Clarence Seedorf ve Christian Karembeu gibi birçok yıldızın yolu da Sampdoria’nın karakteristik mavi formasını giymek üzere Cenova’ya düştü.
 
 
http://funkyimg.com/i/2EaLh.jpg
 
Sampdoria, efsane sportif direktörlerden Beppe Marotta’nın ve teknik adam Delneri’nin takımdan ayrılması, Cassano ve Pazzini gibi golcülerin elden kaçması derken Sampdoria 2011’de tekrar ligden düştü ancak bir yıl sonra ait olduğu Serie A’ya geri dönüp bugünkü hikayesini sürdürdü. Serie A’ya çıkarken de tarihte bir ilki başarıp Serie B’de altıncı sırada yer alarak playoff’tan yükselen ilk takım oldu. 2014-15’te ligi yedinci bitirip, altıncı Genoa’nın UEFA’dan lisans alamamasıyla Avrupa’ya da dönmeyi başardılar.
 
Sampdoria, 2017/18 sezonunu da Avrupa kupalarına katılabilme mücadelesiyle geçiriyor ancak Atalanta, Fiorentina, Milan gibi zorlu rakiplerle mücadele ediyor.
 
Bir dönem Avrupa’yı sallayan Sampdoria, Serie A’da yer aldığı her sezonda hem altyapıdan çıkardığı yıldız adaylarıyla hem de takıma getirdiği genç oyuncularla manşetlerden inmeyen bir takım olarak bugünkü varlığını sürdürüyor. 
 
#BaşarıGelecek
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Xiaomi alt markası Redmi, kısa süre önce Karna kod adlı bir cihazla gündeme gelmişti. Şimdi...