#
#
55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun direktörü efsane isim Roland Hofer, Kartepe zirvesindeki muhteşem finişin ardından turun genelini ve deneyimlerini ekibimize anlattı.
29/04/2019 - 19:08
Bisiklet tarihinin en sempatik ve sevilen yarış direktörlerinden Roland Hofer, bu yıl da Cumhurbaşkanlığı Türkiye Biskilet Turu'nun direktörlüğüne soyundu ve muhteşem organizasyondaki en önemli pay sahiplerinden biri oldu. Hofer, tüm içtenliğiyle mikrofonlarımıza konuştu. 
 
55. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun tur direktörü Roland Hofer ile birlikteyiz. İlk 5 etabı sormak istiyorum öncelikle, 6. etapla birlikte turu bu yıl için noktalayacağız Sultanahmet’te.
Bence ilk 5 etapta çok iyi etaplar geçirdik. Temiz bir yarış oldu. Genellikle sprint ağırlıklı finişler oldu ama çok iyi etaplar ve podyumlar gördük. Sam Bennett kazandı, Cavendish’i kürsüde gördük, Jakobsen, Caleb Ewan gibi dünyanın en iyi sprinterlerini burada poyuma gördük. Çok iyi etaplar geçirdiler ve birçok noktada yoğun miktarda seyirci gördük. İlk 5 etapta hiç problem yaşamadık.
 
Tur direktörü olarak ilk beş etapta negatif şeyler gördünüz mü, daha iyi olabilirdi dediğiniz noktalar oldu mu yoksa her şey tam anlamıyla yolunda mıydı sizin için?
Hayır, ben şu ana dek tatmin olmuş durumdayım. Ancak şu açık ki her zaman her şeyin daha iyisini yapabilirsiniz. Geleceğe dair her şeyi bir adım ileri taşıyabilirsiniz, bu çok açık. Organizasyon olarak çok iyi seviyede olduğumuzu düşünüyorum ama bazen küçük şeyler değiştirilebilir. Bunları yapabileceğimize eminim. Gelecekte bazı ufak tefek şeyleri daha iyi hale getirebiliriz, çok büyük şeyler değil, genel anlamda çok iyi bir organizasyonu geride bırakıyoruz.
 
Her şey önümüzdeki yıllar için büyük bir deneyim olacak diyebilir miyiz?
Kesinlikle. Çok doğru bir noktaya değindin, haklısın.
 
 
TUR’un World Tour durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Bildiğiniz gibi World Tour için kurallar getirildi. Yazılı olan kurallar varsa buna bakmanız lazım. 10 World Tour takımını bu yarışlara getirmeniz gerekiyor. Geçen yıl 8, bu yıl 6 World Tour takımı getirdim. Bu kurallar varsa 2.HC kategorisine düşmemiz gerekir ama benim fikrimi sorarsanız UCI komiserlerinin ve hakemlerinin görüşlerine baktığımda çok iyi bir yarış geçirdiğimiz izlenimini alıyorum. Çok iyi bir organizasyon olduğu söyleniyor, Türkiye’nin World Tour takviminde çok önemli bir yeri var, bu UCI için de önemli bir durum. Ben gelecek yıl da World Tour’da olacağımızı düşünüyorum.
 
Umutlarımızı canlı mı tutmalıyız?
Evet evet. Ben de öyle umuyorum.
 
Biraz da sizin geçmişinize değinelim. Birçok önemli yarışta direktörlük yaptınız. Türkiye Turu diğerleriyle kıyasladığınızda sizin için nerede?
Çoğu zaman bir yarışı diğerleriyle kıyaslamak zordur. Ülkelerdeki yarış şartları birbirinden farklıdır.
 
Bugünkü gibi? (Karların arasında, yoğun kar yağışıyla sona eren Kartepe etabı)
Evet, bugün bir örnekti. Tabii şartlardan kastım daha çok yolların kapatılma durumu, güvenlik, sporcu sağlığı gibi şeyler. Türkiye Turu’nu birçok yıldır biliyorum. Direktör olmadan önce birçok kez ziyaretçi olarak katıldım. İlk geldiğimde 30-35 yıl önceydi. O dönemle bugünü kıyaslarsan çok çok çok büyük farklar var. Şu an kesinlikle çok üst düzey bir durumdayız. Örneğin sporcuların yarış güvenliği kusursuzdu. Birçok yol çok iyi kapatıldı. İsviçre’de yolları buradaki gibi uzun süre kapatmanız mümkün değil. Bisikletçilerin geçişinde 20-30 dakika önce kapatabiliyorsunuz orada, burada yollar iyi kapatılıyor, çok iyi yollar var. Sporcuların kaldıkları oteller ve oralara ulaşımları mükemmel. Yarışın canlı yayını harika. Yarış gerçekten muhteşem bir seviyede.
 
Türkiye’de gran fondo yarışlarında veya yerel yarışlarda bile yollar 2-3 saat kesintisiz kapatılabiliyor.
Biliyorum biliyorum. Otobanlar bile kapatılabiliyor gran fondo yarışları için. Bu gerçekten bisikletçiler adına muhteşem bir şey.
 
Yerel yönetimler ve belediyeler de bu konuda yardımcı oluyorlar değil mi?
Evet, burada işin politik tarafı çok önemli. Tüm yöneticilerle çok iyi bağlantılarımız olduğunu düşünüyorum. Bu insanlarla iyi iletişim kuramazsanız yolları böyle düzenlemek kolay olmaz. Bu çok önemli bir şey.
 
Bize vakit ayırdığınız için çok teşekkürler. Sizi uzun yıllar Türkiye’de yarış direktörü olarak görmek isteriz. Böylesine sempatik ve güler yüzlü bir direktörle her zaman karşılaşmak zor.
Çok çok teşekkür ederim. Çok kibarsınız, büyük keyif aldım bu röportajdan. 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Sınıfının en geniş modellerinden olan 2021 Skoda Kamiq, mart ayı itibarıyla kullanıcıların...