Giro d’Italia 2019’u genel klasman şampiyonluğu ile noktalayan ve tarihte Grand Tour kazanan ilk Ekvadorlu olan Carapaz, ülkesinde coşkuyla karşılandı.
Giro d’Italia 2019’un son gününde Verona Arena’nın Ekvador bayraklarıyla donatılmasını sağlayan Richard Carapaz, Trofeo Senza Fine ile ülkesine dönüp üstü açık otobüsle korteje katıldı ve binlerce bisikletliden oluşan bir orduyla karşılandı.
 
 
 
Carapaz’ın şampiyonluğunu büyük oranla garantilediği 21. etap, Ekvador devlet başkanının talimatıyla ulusal kanaldan tüm ülkeye şifresiz olarak yayınlanmıştı. O gün bisiklet devriminin ayak seslerinin duyulduğu ülkede Carapaz önce halkın karşısında canlı yayına çıktı ve yaşadıklarını anlattı, ardından da halkı selamlamaya çıktı. Carapaz’ın yollara döküldüğü anlarda üstü açık otobüsün çevresi ise bisikletli çocukların ve gençlerin istilasına uğradı. Pembe balonlarla donatılan bisikletlere binen çocuklar, muhteşem bir görsel şölen yarattı.
 
 
Carapaz’ın şampiyonluğu, ülkenin dört bir yanında bisiklete olan ilgiyi tarihi bir seviyeye yükseltirken devlet de bir adım attı ve bisiklet vergileri kaldırıldı. Bir anda Ekvador’un en büyük halk kahramanlarından biri haline gelen Carapaz, gelecek yıllarda bisiklette Ekvadorlu süper yıldızların yetişmesi için ülkenin spor tarihindeki en büyük adımı attı.