#
#
2019 Dünya Kupası’nın en golcü ismi ve en değerli oyuncusu Megan Rapinoe oldu.
07/07/2019 - 20:29
2019 Dünya Kupası’nda şampiyondan sonra en çok merak edilen bireysel ödüllerdi. Turnuvanın en golcü oyuncusuna verilen altın ayakkabı ödülü için de kıyasıya bir çekişme yaşandı.
 
Hollanda maçında penaltıdan fileleri havalandıran Megan Rapinoe, takım arkadaşı Alex Morgan ve İngiltere’nin golcüsü Ellen White turnuvayı altışar golle tamamladı. White, İsveç maçını boş geçerek ödülü kazanma şansını kaybetmişti.
 
Rapinoe ile Morgan arasındaki çekişmede ise gülen 34 yaşındaki oyuncu oldu. İki oyuncu turnuvayı üçer asistle tamamladı. Fakat daha az süre alan Rapinoe ödülün sahibi oldu. Altı golü daha az kısa süreye sığdıran Rapinoe, 1991’den bu yana altın ayakkabı kazanan ilk ABDli oyuncu oldu.
 
Dünya Kupası’nın ilk organizasyonunda Michelle Akers attığı 10 golle altın ayakkabının sahibi olmuştu. 2019’da ise üçü penaltıdan olmak üzere altı gol kaydeden Megan Rapinoe altın ayakkabıyı kazandı. Rapinoe ve Morgan'a sahip olan ABD ayrıca attığı 26 golle turnuva tarihinin en çok gol atan takım oldu.
 
Altın ayakkabı, Rapinoe’nun tek ödülü değildi. 34 yaşındaki oyuncu aynı zamanda turnuvanın en iyi oyuncusuna verilen altın top ödülünü de kazandı. Gümüş top ödülü İngltere’nin sağ beki Lucy Bronze’a giderken, bronz topu şampiyon ABD’den Rose Lavelle kazandı.
 
Rapinoe, altın top kazanan üçüncü ABD’li oldu. 1991’de Carin Jennings, 2015’te de Carli Loyd bu ödülü kazanan isimler olmuştu. Ayrıcs Lucy Bronze da, turnuva tarihinde ilk üçe giren ilk İngiliz oyuncu unvanını kazandı.
 
 
Rapione turnuva boyunca attığı goller ve oynadığı futbol dışında ABD Başkanı Donald Trump ile yaşadığı çatışmayla da gündeme gelmişti. “Kupayı kazanırsak Beyaz Saray’a gitmeyeceğim” diyen oyuncuya Trump “Bunun önce turnuvada bir şeyler yapması lazım” demişti. Rapinoe’nun Trump’a cevabı, bir Dünya Kupası, bir altın ayakkabı, bir altın top oldu.
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
SpinLaunch firması, çok dikkat çeken ve ilginç görünen uzaya uydu fırlatma sistemini test...