Millilerimiz Juan Quintero'nun harika golüne engel olamazken, Kolombiya'ya 1-0 yenilmekten kurtulamadı.
Aslında problem yetenekte değil. Bu topraklardaki çocukların yetenekleriyle ilgili bir kuşku kimsede yok. Ancak sadece futbolda değil, tüm alanlarda takım olabilme becerilerimizin düşük olması baş ağrıtıyor ve artık can sıkmaya da başladı. Zira artık organizasyonun becerilerin fazlasıyla önüne geçtiği bir çağda, turnuvanın en yüksek sayılı seyircisi önünde rakip izin verene kadar hücum edemeyen bir takım görmek herkesin canını sıkmalı.
 
Geçtiğimiz maça göre daha zor bir rakiple oynamamıza karşın, seyircinin de etkisiyle oldukça iyi bir 15 dakika oynadık. Oyunun dengeye geldiği andan itibaren artık her yaş kategorisinde klasikleşen durağan halimiz, Kolombiya'nın aldığı doğru önlemler ve sahada fizik olarak üstünlük sağlamaya başlaması, beraberinde sorunları da getirdi. Yine de ilk yarıda ibrenin daha yakın olduğu bir taraf varsa, bunun Türkiye olduğunu söylemekte fayda var.
 
Kolombiya turnuvanın favorilerinden biri olarak gösterilirken, kimse bu kadar vasat bir futbol sergilemelerini beklemiyordu. Güney Amerika U-20 Şampiyonası'nı süpüren takımın Türkiye'ye karşı oynadığı oyunun da iyi olduğunu söylemek doğru olmaz. Ancak derslerine doğru ve iyi çalıştıkları kesin. İkinci yarının ilk 15'inde de Türkiye'nin oynamasına izin veren Güney Amerika temsilcisi, bizim bu 15'in sonunda maçtan kopacağımızı biliyor gibiydi. İnsiyatifi ellerine almaya başladıkları ve oyun merkezlerini biraz önce çekmeye başladıkları anda problemler başladı. Quintero, zaten önü boş olduğunda vurmaya programlanmış bir oyuncu. Vuracak poziyona girmesine izin vermemiz yetti.
 
Bundan sonrası, oyunun kendisinden daha büyük sorun. Seyirci avantajınızın olduğu bir sahada, seyirciyi arkasına alacak kadar bile üretemeyen bir milli takım izledik. Kolombiya topu bıraktı, doğru yerlerde rahatsız etti ve bizi sık sık hataya, geri pasa zorladı. Onların skora gitmeye karar verip gömüldüğü dakikalarda bulduğumuz bir iki kenar orta kimseyi yanıltmamalı. Zira takımımızın en tempolu oynadığı yer, hala tandemdeki iki stoper arasındaki paslaşmalar. Avustralya maçında da orta sahada top kazanma ve genel tempo sorunumuzu aşamazsak, başımız ağrıyabilir. Kolombiya ise liderlik biletini cebine koymuş görünüyor.
 
Maçın Yıldızı:
 
Juan Quintero: Turnuvanın yıldızlarından biri olması beklenen ufaklığın şu an için tek defosu kahraman olmaya çalışması. Harika bir gol atmış olmasına karşın her fırsatını bulduğunda mesafe tanımaksızın vurması bir yetenek gösterisinden ziyade mental yetersizlik olarak dikkat çekiyor.
 
Öne Çıkanlar: 
 
Jhon Cordoaba: Güçlü fiziği ile Didier Drogba'ya benzetilen oyuncu savunmamızı ciddi anlamda sıkıntıya soktu. İki önemli pozisyon hazırlarken, karşılaşmanın sonunda şanssız bir poziyonda sakatlandı.
 
Salih Uçan: Ülkemizin gözbebeklerinden Salih, oyunu yönetmek anlamında iyi çıkarmasına karşın savunmada eksik kaldı. Top kazanma sayısını arttırması ve ritmi yüksek tutmasına ihtiyacımız var.