İranlı spor fotoğrafçısı maçları çatıdan çekiyor: Çünkü stadyuma girmesi yasak.
Zeka genellikle, geniş anlamda, farklı nitelikle problemleri çözme yeteneği olarak tanımlanır. Reaksiyoner bir kişilik, özellikle bu olaydaki gibi mantığa meydan okuyan durumlarda ortaya çıkar ve yaratıcılık sergiler, sergilemelidir de. Çünkü gerçekten ortaya çıkan görüntü mantıklı değil, ancak büyük bir profesyonellik.
 
Parisa Pourtaherian, 26 yaşında. Bir futbol maçını fotoğraflaması için gönderilen bir foto muhabir. İran'da kadınların futbol maçlarına girmeleri yasak. Bu durumda Pourtaherian maça gidip fotoğraf çekemeyecekti, ancak bir çözüm üretmeye karar verdi.
 
 
Görüntüde, elindeki büyük bir objektifle işine yoğunlaşmış bir fotoğrafçı görüyorsunuz. Ancak biraz uzaktan bakınca bu kişinin bir evin çatısında konumlandığını göreceksiniz.
 
Bu görüntüler 26 Haziran'da Ghaemshahr şehrindeki Vatani Stadyumu'nda oynanan Nassaji Mazandaran - Zob Ahan maçında çekildi. Bu fotoğraflar çekilip sosyal medyada yayınlandıktan sonra Guardian, Parisa ile bir röportaj gerçekleştirdi. Röportajda bu şartlarda fotoğraf çekmenin ve çalışmanın zorluklarından bahsetti:
 
''Maç başlamadan 3 saat önce buraya geliyorum. Fotoğrafları alabileceğim ve bana izin verilecek çatıya sahip bir ev aradım. Maçın ilk devresinde kimseye kabul ettiremedim. Sonunda bana izin veren biri çıktı ve evinin çatısına tırmandım.''

 
Her türlü engele rağmen Portaherian büyük bir profesyonel gibi davrandı ve maçta çektiği fotoğrafları Instagram hesabına yükledi. Stadyumda olamayan biri için fena fotoğraflar sayılmaz.
 
 
Sosyal ağlarda gelen destek mesajlarını gören fotoğrafçı aşağıdaki fotoğrafı yayınladı ve herkese teşekkür etti:
 

 
''O gün beni hiç tanımayanlardan bile destek mesajları alabileceğimi düşünmezdim. Ne söyleyeceğimi gerçekten bilemiyorum. Söyleyebileceğim tek şey, güzel desteğiniz ve bana göndereceğiniz pozitif enerjiniz için sizlere teşekkür ederim. Sizler için en iyisini diliyorum...''

 
İran'da kadınların durumu halen karmaşık. Basketbol ve voleybol gibi sporlarda kadınların salonlara girmesi konusunda bazı kurallar esnetilmiş olsa da futboldaki yasak hala devam ediyor.
 
http://funkyimg.com/i/2KLJH.jpg
 
Pourtaherian, Guardian'a verdiği röportajda sözlerini şöyle bitiriyor: ''Büyük bir kişisel isteğim var. Hayatımda bir kez de olsa -çocukluğumdan beri en sevdiğim takım- Manchester United'ın Old Trafford'daki maçını çekebilmek. Bu rüyanın gerçekleşmesi için her şeyi yapacağım''
 
Kaynak: mundo Deportivo,