#
#
U-20 Dünya Kupası her zaman kendi kahramanlarını yaratan bir turnuva. Bu turnuvada takımlarının liderliğine soyunanlar ve kahraman olmayı başaranlar, futbolda sonraki on yılın kaderini değiştiren isimler oldular.
17/06/2013 - 14:45
Juan Roman Riquelme, büyük beklentilerle gittiği Barcelona'nın tarihini değiştiren isimlerden biri olamadı belki; ancak Villarreal ile yaptıkları ve Avrupa'da geçirdiği altı sezonla futbolseverlerin ağzında buruk bir tat bıraktığını söylemek gerek.
 
1997 yılında Malezya'da düzenlenen 20 Yaş Altı Dünya Kupası'ndan geçtiğimiz on yıla damgasını vurmuş çok sayıda isim var.19 yaşındaki Riquelme attığı dört golün yanı sıra yaptığı asistlerle Arjantin'i şampiyonluğa ulaştırırken, sadece takımının değil, turnuvanın en çok sivrilen ismi olmuştu. Oyun zekası ve liderlik becerisi ile herkesin dikkatini çekmeyi başaran Riquelme, geleceğin yıldız adaylarından biriydi. 
 
Özellikle Riquelme gibi yaş kategorisinde açık bir fark yaratan ismin, bu turnuvadan beş yıl sonra Avrupa'ya gelmesi halen tartışılan konulardan biri. 2002'de 11 milyon Euro karşılığında Barcelona'ya imza atan, ancak ilk sezonunda fazla forma şansı bulamayan Arjantinli oyuncu ile ilgili çıkan spekülasyonlar can sıkıcıdır. Söylentilere göre Hollandalı teknik adam Louis Van Gaal, sürekli Hollandalı oyuncular transfer ettiği ve oyuncular arasında ayrım yaptığı gerekçesiyle karşılaştığı ciddi eleştirileri boşa çıkarmak adına Riquelme'yi almıştır. Barcelona kariyerinin belki de tek iyi anısı Villarreal'e kiralanmak olan Riquelme, daha sonra bonservisi ile gideceği “Sarı Denizaltılar”da 2005-2006 sezonunda Şampiyonlar Ligi yarı finaline kadar yükselerek Avrupa günlerinin zirvesini görse de, 2007 yazında evine, Boca Juniors'a döndü.
 
Saat farkı nedeniyle sabah uyandığımızda neler olup bittiğini öğrenebildiğimiz Arjantin'den spektaküler gol videoları geliyor önümüze. Riquelme bugün 35 yaşına geldi ve parladığı turnuvanın üzerinden 16 sene geçti ama o Boca Juniors formasıyla attığı inanılmaz gollerle Avrupalılara mutlu sabahlar vaat etmeyi sürdürüyor...
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
İspanya’daki tesislerinde EffiBOT isimli robotları operasyona dahil eden Seat, Endüstri 4.0 alanında önemli...