#
#
STYLE
Spor markaları dünyasında lider Nike'tan, Dünya Kupası 2014 öncesi muazzam bir iş geldi. ''Son Oyun'' temalı bir kampanya ve ona dair hazırlanan animasyon reklam filmi, şimdiye kadar bu alanda üretilmiş bütün işlere fark atıyor.
10/06/2014 - 03:35
Beş buçuk dakikalık animasyon reklam filmi, her Dünya Kupası öncesi Nike'tan gelen işlerin çok da ötesinde. Film, futbolda güvenli oynamanın tehlikelerinin altını çiziyor…
 
''Last Game'' yani ''Son Oyun'', Nike'ın #riskeverything (her şeyini ortaya koy) adındaki bu sene Dünya Kupası öncesinde başlattığı kampanyanın bir tür trilojisinin son ayağı. ''Son Oyun” filmi beş buçuk dakikalık bir animasyon filmi ve bu filmde dünyanın en iyi oyuncularından bazılarını, kötü kalpli dahi Bilim Adamı’nın elinden futbolu kurtarmaya çalışırken izliyoruz.
 
 
Güler yüzlü, kusursuzca hareket eden dahi Perfect Inc'in sahibi Bilim Adamı, oyunu yıllardır analiz ediyordu. Ancak Bilim Adamı; Cristiano, Zlatan ve Neymar gibi oyuncuların sahada aldıkları cesur riskleri asla önemsemez. Zlatan'ın röveşatalarının %76 başarısız olma ihtimali gibi düşüncelerden oluşan araştırması onu, tüm risk alma duygusunu ortadan kaldırıp sadece verimlilik, karar verme ve sonuçlara odaklanmaya programlı otomatonları yani “Klonlar”ı yaratmaya iter.
 
http://www.tribundergi.com/g/2225/2293/b/06102014122917_f8aaa.jpg
 
Nike Pazarlama Kurulu Başkanı Davide Grasso “Risk alacak güvene sahip olmak futbolda kesinlikle hayati öneme sahiptir. Cristiano Ronaldo’nun zekâsından, Zlatan’ın cambazlıklarından veya Neymar’ın ustalığından mahrum bir dünya düşünün” diyerek yaklaşıyor bu duruma.
 
Açılış sahnesinin ardından ‘Bilim Adamı’ Klonları tanıtıyor, onların futbol dünyasındaki oyun stillerinin sersemletici etkisine tanık oluyoruz. Muhteşem futbol yok oluyor ve neredeyse nesli tükeniyor. ‘Gerçek’ oyuncular ‘normal’ hayatlarını sürdürürlerken Brezilyalı efsane Ronaldo (El Fenomeno) elindekilerle yetinmek yerine, oyunu yeniden bir araya gelen dünyanın en parlak oyuncularının parlak futbol performansıyla yeniden ateşlemeye karar veriyor.     
 
Morali bozuk olan Zlatan’ı stadın karşısında BEN ZLATANIM dergisini sattığı büfeden kurtarıyor. Hayatına küme düşmüş bir vitrin mankeni olarak devam eden Cristiano Ronaldo adaşı tarafından SPORT-U-GAL dükkanının önünden çekilip alınıyor. Iniesta’nın çiftçilik yaparak geçirdiği normal hayatı ‘Magista’ diyemeden sona eriyor. Neymar ve David Luiz’in kuaförlük kariyerleri ve Wayne Rooney’nin balıkçılık kariyeri onları kamyonetinin arkasına atıp götüren El Fenomeno sayesinde değişiyor.
 
http://www.tribundergi.com/g/2225/2293/b/06102014122918_90be8.jpg
 
El Fenómeno, Klonların yenilebileceğine dair coşkulu bir konuşma ile şüpheli oyuncuları ikna etmeyi başarıyor. Şüpheleri ortadan kaldırmak için, Brezilyalı efsane,  futbolcuların özel bölgenin merdivenlerinde yürürken geçirdikleri en mükemmel anlardan bazılarını hatırlatıyor.
 
Tüm dünyanın dikkati sadece tek bir kazananın olacağı Oyuncular ve Klonlar arasında gerçekleşecek müsabakaya çevriliyor.
 
“Son oyunun son 90 saniyesi hiç kuşkusuz mükemmel bir oyunun sadece bir futbol türü olduğunu kanıtladı. Muhteşem, yaratıcı, riskli bir oyun… İşte #riskeverything tam da bu demek” diye ekliyor Grasso.
 
The Last Game Nike, Wieden + Kennedy ve Passion Pictures tarafından yaratıldı. Ve şüphesiz çetin spor markaları dünyasında çıtayı yukarı taşıdı. Bundan sonra üretilecek reklamların işi oldukça zor.
 
http://www.tribundergi.com/g/2225/2293/b/06102014122921_6aee1.jpg
 
FOTOĞRAF ALBÜMÜ
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Özel bir müzayede kapsamında sahneye çıkan Hızlı ve Öfkeli’nin efsanesi Toyota Supra,...