#
#
SERIE A
  1. TAKIMLAR
    O
    Av
    P
  1. Tamamını Göster »
SERIE A
Calcioturco ekibinden Bruno Bottaro, Milan'ın yeni yatırımcısı Doyen Sports ve Mr Bee hakkında bir yazı kaleme aldı.
22/06/2015 - 15:49
İtalya'nın en köklü kulüplerinden Milan, son yıllarda yaşadığı mali sıkıntılar yüzünden eski görkemli günlerini fazlasıyla arıyor. Özellikle son dönemde yaşanan seri teknik adam değişiklikleri yüzünden istikrar sağlanamadı ve Berlusconi de çözümü yabancı sermayede buldu.
 
Bruno Bottaro yazısında Doyen Sports'un (Bee Teachaubol'un şirketlerinden birisi) perde arkasını ve Türkiye'ye kadar uzanan ilişkiler ağını kaleme aldı.
 
 
Yazıdaki Türkiye ile ilgili en ilginç iddialardan birisi de Doyen Sports'un arkasında olan gölge güçlerin izlerinin Türkiye'ye kadar uzanması... Bottaro'nun yazısında referans gösterdiği kaynak ise İtalyan gazeteci Pippo Russo. Russo aynı zamanda bir sosyolog ve yazar. Floransa'da yaşıyor.
 
Türkiye Bağı
Russo'nun bir yazısında bahsettiği ilişki ağı ise şöyle: ''Doyen Capital şirketler grubunun merkezi Londra'da buluyor. Ancak holdingin merkez ofislerinden birisi de İstanbul'da. Doyen Sports Investment'ın merkezi ise Malta'da. Türkiye'de Doyen Grubu'nun Fettah Tamince ile çok yakın ilişkileri var. Ayrıca Efir Enerji adındaki bir Polonya şirketiyle de çok yakın temas halindeler ve Afrika, Orta Doğu, Güney Amerika, Asya ile Birleşik Krallık ülkelerinde çok fazla yatırımları var."
 
Hareket Sahası
"Doyen, yenilikçi pazarlara ve girişimlere fon sağlayan bir yapı. Yatırım alanları dört kola ayrılıyor: Spor ve Eğlence, Fİnansa, İnşaat ve Turizm. Grup daha önce metaller, minaraller, gaz ve hidrokarbon ticareti üzerine de odaklanmış. Değerli metaller ve uranyum keşfi konusunda yatırımları mevcut.''
 
Doyen, Rixos ve Tahmince
''Doyen'in finansörleri hakkında hemen hemen hiç bir bilgi yok. 2013'de Bloomberg dergisinde yayınlanan bir yazıda iki kişinin adından bahsediliyor. Bu isimlerden biri Rixos Otelleri'nin sahibi ve Stars Media Group'un yarısını satın alan Türk işadamı Fettah Tahmince. Avrasya bölgesinde önemli bir isim...''
 
''Tahmince hakkında şunlar söylenebilir: Türkiye'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yakın ilişkileri olan biri. Nisan 2013'de Stars Media Group'un %50'si Azerbeycan'lı petrol şirketi SOCAR'a satıldı. Bundan sadece 3 ay önce Azerbeycan Turizm Bakanlığı, Doyen'ın sıkı ilişkileri olan Atletico Madrid'e sponsor olmuştu. Atletico Madrid, bir tür ''Doyenci'' kulüplerin başına geliyor. Tesadüfler...''
 
Bir diğer finansör: Tevfik Arif
''Doyen'in bir diğer finansörü Kazak-Türk milyarder Tevfik Arif. Bayrak Group'un kurucusu ve Donald Trump'ın finansal partneri konumunda biri. Tevfik Arif'in adı gazetelerde çok az yerde geçiyor. Bunlardan biri de iki yıl önce Mayıs ayında Sardunya adasında yaptığı devasa düğün... Diğeri de 2010'daki meşhur Savarona Yatı davasında. Çoğunluğu Doğu Avrupa ülkelerinden işadamlarının davet edildiği Atatürk'ün yatı Savarona'daki parti magazin dünyasında büyük ses getirmişti. Polis fuhuş opeasyonu suçlamasıyla yatı basmış ve Tevfik Arif'i tutuklamıştı. Sonu beraatle sonuçlanacak olaylar dizisi...''
 
''Doyen Group, Doyen Sports Investment hakkında bilinenler sadece bunlar. Bu grubun finansörü sadece Tahmince ve Arif mi? Grubun diğer malvarlıkları ve sahip oldukları neler? Eğer başka birşeyler daha varsa, bunlar nereden geliyor? Bunları açıklıkla sorabilmek, sorgulayabilmek mümkün mü? Doyen Group, İtalyan futboluna bu denli el atmışken...''
 
yjk2g9k.jpg
 
Özetle...
 
Russo'nun yazısından yola çıkarak Bruno Bottaro ise konuyla ilgili görüşlerini yedi maddede şöyle toparlamış: Doyen Sports'un yatırımcıları kimler?
 
1- FIFA, üçüncü şahısların oyuncuların bonservis bedellerine sahip olmasını yasakladı. Aynı şekilde bu tarz fonlarında kulüplere doğrudan destek olması yasak ancak yine de şirketler bu kurallardan kaçmanın bir yolunu bulmuş durumda.
 
2- Türkiye'de şirketin yönetim ofislerinden birisi bulunuyor. Ayrıca Tamince ve Arık gibi yatırımcılarl da çok yakın ilişkiler var. Doyen Sports doğrudan çok fazla yatırımda bulunmasa da Türkiye'de yine de dirsek temasını bırakmıyor.
 
3- Ayrıca Doyen Sports Investments'ın hiçbir genç oyuncusu da Türkiye'de oynamıyor bunun sebebi ise Tamince ile Arık'ın ülke futbolunun yabancı genç futbolcuların gelişimi için sağlıksız olduğunu düşünmeleri.
 
4- Doyen Grubu, İspanya'da Atletico Madrid, Granada, Sevilla ve Getafe gibi kulüplerle yakın ilişkilere sahip.
 
5- Doyen'in temsil ettiği futbolcular ise şunlar:  Botia, Morata, Negredo, Diawara, Centeno, José Antonio Reyes, Lucas Joao, Scepovic, Ricardo Batista ve Sergio Oliveira. Grup ayrıca Neymar ile Xavi'nin imaj haklarını yönetiyor ve Bustos, Guedes, Douglas Coutinho, Dorlan Pabòn, Tadic, Mangala, Gabriel Barbosa, Kondogbia, Geuvanio Santos, Guilavogui, Ebecilio, Damiao, Castaignos, Lucas Lima, Alberto Rojo, Cirino, Ola John, Promes, Radamel Falcao, Ruben Perez, Shadrach Eghan, Defour, Brahimi, Labyad gibi futbolcuların da haklarının bir kısmını aldı.
 
6- Tamince'nin sahip olduğu Antalya Rixos özellikle kış transfer döneminde Türk futbol yöneticileri ile yabancı kulüp yetkililerinin buluşma noktası.
 
Bu yazı Calcioturco.com sitesinde Burno Bottaro tarafından kaleme alınmıştır. Kendisine twitterda @br1bottaro hesabından ulaşabilirsiniz.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Xiaomi alt markası Redmi, yeni telefonları, dizüstü ve kablosuz kulaklığı yanında bir de 86...