#
#
MİLLİ TAKIMLAR
Lionel Messi… Futbol tarihinin, hatta dünya tarihinin en çok konuşulan, en özel isimlerinden biri. Kurtarmadığı maç, takımı Barcelona adına kazanamadığı kupa yok.
03/07/2019 - 18:17
Efsaneler arasına giren golleri, rakipleri tir tir titreten çalımları ve hızlı adımlarıyla perişan ettiği defansları saymaya gerek bile yok. Tüm bunları yaparken, tüm rekorları alt üst ederken ne yazik ki başaramadığı tek bir şey kaldı Leo’nun : ‘Arjantin ile kupa kazanmak’ Peki bu onun ‘en iyi’ olduğu düşüncesini değiştirir mi? ‘En iyi’ olabilmek için milli takımla kupa kazanmak zorunda mı?
 
U20 ile Dünya Şampiyonu
Arjantin Milli Takımı ile çıktığı 8 büyük turnuvadan da boynu bükük ayrılan “uzaylı” hem hayranlarını hem de kendini hayal kırıklığına uğratmaktan kaçamadı. Aslında milli takım adına kariyeri oldukça parlak başlamıştı genç Messi’nin. 2005 yılında Hollanda’da düzenlenen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası’nda ülkesiyle kupaya uzanan Messi hem 6 gol ile turnuvanın gol kralı hem de en değerli oyuncusu olmuştu. Böyle başlayan bir milli takım macerasının devamında tabii ki beklentiler daha da artmıştı. Fakat ne olduysa Messi, bu turnuvanın devamında çıktığı 8 büyük turnuvadan boynu bükük ayrıldı.
 
2006'da ilk Dünya Kupası 
İlk Dünya Kupası tecrübesini 2006 yılında tadan Messi, ülkesiyle gruplarda başarılı bir performans sergileyip bir üst tura yükselmişti. Son 16 turunda Meksika karşısında kazanıp çeyrek finale kalma başarısı göstermiş olsalar da Almanya’yı geçemeyip turnuvaya veda etmişti Leo ve ülkesi. Yalnızca 1 yıl sonra Copa America’da ilk kupasına öyle yaklaşmıştı ki Messi, yalnızca bir 90 dakika kalmıştı. Fakat işler istedikleri gibi gitmedi ve Brezilya karşısında çıktıkları finalde 3-0 gibi ağır bir skorla mağlup oldular ve böylece Messi ilk finalini kaybetmiş oldu.
 
2010'da benzer senaryo ile elenme
İkinci kez Dünya Kupası sahnesine çıkmaya hazırlanan Messi, 2010 Dünya Kupası için tabii ki yine şampiyonluk hedefliyordu fakat o sene çok tuhaf bir şey oldu. Tarih tekerrürden ibaret derler ya hani, tam da böyle oldu işte. 2006 Dünya Kupası’nda ne olduysa aynısı oldu Arjantin’e… Önce gruptan çıkıp son 16 turunda Meksika’yı elediler, ardından çeyrek finalde Almanya karşısında kaybedip turnuvaya veda ettiler. Yine 1 yıl sonra 2011’de Copa America’da da aynı kaderden kaçamayan Güney Amerika ekibi çeyrek finalde turnuvaya veda etti.
 
Panzerler baş belası
Messi, kupaya en yaklaştığı dönemlerden birine daha yaklaşıyordu. 2014 Dünya Kupası onlar için belki de en büyük hayal kırıklıklarından biri olarak tarihe geçecekti. Finale kadar yükselme başarısı gösteren Arjantin, yarı finalde turnuvanın ev sahibi olan Brezilya’yı güle oynaya 7 gol ile mağlup eden Almanya karşısındaydı bu sefer. Normal sürede bozulmayan eşitliği uzatma dakikalarında attı gol ile Götze bozmuş ve maç sonunda kupaya Almanya uzanmıştı. Bu maçın ardından 2006 ve 2010 yılında olduğu gibi 2014 Dünya Kupası’nda da Arjantin’i turnuva dışına iten takım Almanya olmuştu. Messi’nin baş belasıydı panzerler. Ayrıca bu finalde en çok eleştirilen isim ise kaçırdığı net fırsatlar nedeniyle Higuain olmuştu.
 
Milli takımı bırakma kararı
2015 yılında bu sefer Copa America’da finale kalan Arjantin bu turnuvadan da penaltılar sonucunda kupasız ayrıldı. Messi haricinde kimsenin gol atamadığı penaltıların ardınan ünlü yıldız gözyaşlarına hakim olamamıştı ve turnuvanın ardından milli takımı bıraktığını açıklamıştı. Böylelikle Messi, üst üste 2,  toplamda 3.kez milli takımıyla çıktığı finallerden boynu bükük ayrılmak zorunda kalmıştı. Devam eden turnuvalarda geçtiğimiz yaz düzenlenen 2018 Dünya Kupası’nda üst tur mücadelesinde Mbappe’nin yıldızlaştığı maçta Fransa’ya elenen Arjantin son olarak da dün gece oynanan Copa America yarı final maçında Brezilya’ya kaybedip turnuva dışında kaldı. Böylelikle Lionel Messi ülkesiyle çıktığı 8.büyük turnuvasından da kupasız bir şekilde ayrılmış oldu.
 
Kariyeri boyunca kırmadığı rekor kalmayan, Barcelona ile alınmadık kupa bırakmayan Messi birçok kişi tarafından gelmiş geçmiş en iyi futbolcu olarak gösteriliyor. Bu yüzden de aslında en çok eleştirilen isim o oluyor. Başka bir futbolcu milli takımda başarı yakalayamasa bu kadar gündem olmaz fakat konu Messi olduğunda işler değişiyor, tüm futbolseverler ondan “en iyi futbolcu” olduğunu kanıtlayabilmesi için bir milli takım kupası bekliyor. Tabii bu bir ölçüt mü bilinmez. Milli takımı ile kupa kazanamaması Messi’yi en iyi futbolcu olmaktan alıkoyar mı?
 
Genel olarak eleştiriler Messi odaklı olsa da çoğu kişi tarafından takımdaki arkadaşları nedeniyle kupa kazanamadığı da oldukça konuşuluyor. Milli takımda kupa kazanmasını zorunlu kılan düşünce ise çoğu zaman karşılaştırıldığı kendi vatandaşı Maradona ve aynı zamanda Portekiz’in yıldızı Cristiano Ronaldo. Bu isimlerin ülke bazında aldığı kupalar Messi üzerinde yoğun bir baskı oluşturuyor. En azından kamuoyu bu şekilde düşünüyor…
 
Tabii bize kalırsa Maradona ile ya da Ronaldo ile “en iyi” olarak kıyaslanması bir yana ve her ne kadar milli takım forması altında kupa kazanamasa da, Lionel Messi futbol tarihinin en iyi isimlerinden biri, o bir sihirbaz. Onu ileride çocuklarımıza, torunlarımıza ve onlar da gelecek nesile bir dünya yıldızı olarak anlatacak. Hem belki de Copa America’nın yanı sıra, emekli olmadan önce son bir Dünya Kupası şansı daha olur onun için? Kim bilir...
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Teknoloji devi Apple, yıl bitmeden bazı söylentilerin aksine bir ekim etkinliği yapmayacak gibi görünüyor....