#
#
Corendon-Circus takımının süper yıldızı Mathieu van der Poel, bisiklette kendisi adına sezonun ilk yol yarışını koşmak üzere geldiği Antalya'da basının karşısına çıktı ve soruları yanıtladı.
20/02/2019 - 22:13
Corendon Turizm Grubu'nun başındaki isim Yıldıray Karaer'in yanı sıra Corendon-Circus takımının teknik ekibi ve takımın yıldızı Mathieu van der Poel, Tour of Antalya'yı yerinde takip eden basın mensuplarıyla Akra Barut Hotel'de bir araya gelip soruları yanıtladı.
 
Basınla bir araya gelinen keyifli söyleşide mikrofonu alan ilk isim olan Yıldıray Karaer, Corendon'dan ve sponsorluktan bahsetti: ''Herkese iyi günler. Hoş geldiniz. Bu sene Tour of Antalya’nın 2. Senesi. Bizler de Corendon Turizm Grubu olarak  bu etkinliğe sponsor olmaktan dolayı son derece memnunuz. Biz Corendon Turizm Grubu olarak yıllardır hem ağırlıklı faaliyette bulunduğumuz Hollanda ve Belçika pazarında hem de Türkiye’de çeşitli spor dallarına sponsor olmaktan ve bu aktivitelerin içinde bulunmaktan her zaman mutluluk duyduk ve heyecanla bu katılımları sürekli bir hale getirdik. Uzun zamandır da Hollanda ve Belçika’da bir bisiklet takımının sponsorluğunu yapıyoruz. Sporcumuz Mathieu van der Poel bizi kırmadı yoğun programının arasında Tour of Antalya’da Corendor bisiklet takımını temsil etmek için buraya geldi ve ikincisi yapılan Tour of Antalya’nın takımlarından bir tanesi olacak.''
 
Karaer'in açıklamasından sonra van der Poel sözü aldı: ''Öncelikle merhaba. Burada olmaktan ve Tour of Antalya’ya katılmaktan keyif alıyorum. Burası özellikle Corendon’un da ikinci vatanı gibi, dolayısıyla burada olmak güzel. Takımımla beraber burada yarışmayı ve birkaç etap kazanmayı dört gözle bekliyorum.
 
Mathiu van der Poel, açıklamasının ardından bisiklet yazarlarından ve yorumcularından gelen soruları yanıtladı:
 
2020 olimpiyatları için ana hedef dağ bisikleti mi yoksa yol yarışını da düşünüyor musun?
2020’de sadece dağ bisikletinde yarışmayı düşünüyorum.
 
Geçtiğimiz yıl Wout Van Aert bahar klasiklerinde çok başarılı bir performans gösterdi. Kendisi de cyclocross bisikletinden gelme. Bu sene de bahar klasiklerine hazırlanıyorsun. Bu kararında Van Aert'in başarılı performansının etkisi oldu mu?
Geçen sene Van Aert hem yol hem de cross bisikletini beraber yapmanın mümkün olabileceğini gösterdi ancak benim asıl motivasyonum bu değil. Bu sene yol sezonuna daha fazla yoğunlaşmak istiyorum. Geçen sene Hollanda yol şampiyonu oldum ve şampiyonluk mayomu yollarda biraz daha göstermek istiyorum.
 
Her bisikletçinin gönlünde Tour de France, Giro ve Vuelta şampiyonluğu yatar. Bu yarışlar hakkında ne düşünüyorsun?
Evet öyle ama şu an için sadece yol bisikleti, cross bisikleti ve dağ bisikletine odaklandım. Onu önümüzdeki zamanlarda düşüneceğim.
 
2015’te dünya şampiyonu olduğunda 20 yaşındaydın ve sürpriz olarak adlandırılabilecek bir şampiyonluktu. Bu seneki ise daha favori olduğun bir şampiyonluktu. İkisi arasında duygu farkı olarak, yarışa hazırlık olarak veya rakiplere karşı alınmaya çalışılan önlemler olarak ne gibi farklar var?
Geçen sene bütün herkes benim kazanmamı bekliyordu ama ilk şampiyon olduğum 2015’te sadece 3 ay önce elit klasmanda katılmaya karar vermiştim. İlk sene şampiyon olduğumda çok fazla elit kategorisinde hazırlık yarışı veya normal sezon yarışı kazanmamıştım, o yüzden üstümdeki beklentiler daha azdı ama bu sene insanlar benden bu şampiyonluğu bekliyordu.
 
Takım olarak ve ferdi olarak ne düşünüyorsun Tour of Antalya hakkında? Türk bisikleti hakkında neler biliyorsun? Tour of Antalya’nın ilkine dair fikirlerin neler?
Cross sezonu bittikten sonra ilk yarışım olacak. Sezon bittikten sonra bir süre ara vermiştim, bu yüzden benim aklımda da soru işaretleri var burada nasıl bir performans sergileyeceğim konusunda. Birçok iyi sprinter de var yarışta. Dolayısıyla takım olarak amacımızın en azından bir etap kazanmak olduğunu söyleyebilirim.
 
Şampiyon bir aileden geliyorsun. Bisiklete başlaman senin için doğal bir süreç miydi yoksa ailenin etkisi oldu mu? 
Hiç üstümde baskı olmadı. Futbol ve tenis gibi başka sporlar da yaptım ama en sevdiğim spor bisiklet olduğu için devam ettim.
 
Grand Tour hedefleri geleceğe yönelik olduğu için bilmiyorum dedin ama birkaç yıl boyunca katılmayı hedeflediğin klasik sezonunda hedeflediğin, bunu mutlaka almak istiyorum dediğin bir yarış var mı?
Bilmek zor çünkü o yarışlarda hiç tecrübem yok. Aslında bu sezonun bahar klasikleri geçtikten sonra daha iyi bir fikir edineceğim.
 
Yolda bir yarışı kesin olarak kazanma şansı sana verilseydi hangisini seçerdin?
Ronde van Vlaanderen. 
 
Yol performansı için gereken antrenman sistemi ile cross için gereken antrenman sistemi seni zorluyor mu?
Yol yarışı için dayanıklılık gerekiyor ama cross bisikleti için daha kısa ama daha sert bir performans gerekiyor. Bu yüzden yol antrenmanları biraz daha uzun ve bazen sıkıcı geçiyor.
 
Mesela bir halterciye yüzme tavsiye edilmez. 3 kategoride birden yarışman adale grubunu olumsuz yönde etkiliyor mu?
Genelde etkilemiyor. Sadece yolda daha çok dayanıklılık gerektiği için daha çok binmek gerekiyor.
 
Mathieu van der Poel açıklamalarını tamamladıktan sonra Yıldıray Karaer de bisiklet ve sponsorluk konusunda kendisine gelen soruları cevapladı:
 
Yıldıray Bey, futbol basketbol gibi sporlar varken neden bisiklet sporunu seçtiniz?
Yıldıray Karaer: Biz şimdiye kadar Hollanda’da, Belçika’da ve Türkiye’de beyzbol ve voleybol gibi birçok amatör sporu destekledik. Son zamanlarda bisiklet sporuna destek verdik. Hollanda ve Belçika bizim ana pazarlarımız tur operatörü olarak. Bisiklet spor Türkiye’de çok revaçta olan bir spor değil belki ama Hollanda’da ve Belçika’da çok takip edilen bir spor dalı. Bu yüzden biz de kendi ismimizle özdeştirdiğimiz bisiklet sporuna sponsor olmaya ve bu takıma destek vermeye karar verdik.
 
Kaç yıldır Corendor’un sponsorusunuz? 
Yıldıray Karaer: 4 ya da 5 yıldır.
 
Türkiye’de herhangi bir bisiklet takımına böyle bir destek vermeyi düşünür müsünüz? Düşünürseniz sıfırdan bir takım kurmayı mı yoksa var olan bir takıma destek vermeyi mi tercih edersiniz?
Yıldıray Karaer: Düşünürüz tabii. Sıfırdan bir takım kurmak çok bildiğimiz bir konu olmaz ama mevcut bir takımın sponsoru olabiliriz.
 
Türk takımlarına sponsor olmaya yönelik bir araştırma yapıldı mı? Yoksa ilerleyen zamanlarda yapılacak bir araştırma mı?
Yıldıray Karaer: İlerleyen dönemlerde yapılacak bir şey. Antalya’da bisiklete dayalı bir etkinlik, yeni planlanan bir aktivite. Bisiklet daha önce Hollanda ve Belçika’da sponsor olduğumuz bir spor dalıydı. Bu konu Antalya’da gündeme geldiğinde biz de işin içinde olmak istedik. Geçen sene başladık. Bu sene takım olarak Antalya’ya katıldık. Önümüzdeki dönemde de belki Türkiye’den bir takıma sponsor oluruz ve belki de Hollanda’dan, Belçika’dan ve Türkiye’den takımlarla Tour of Antalya’ya katılırız.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Popüler kripto para birimi bitcoin geçtiğimiz günlerde şimdiye kadarki en yüksek seviyeyi görmüştü....