#
#
Bisiklet tarihinin en büyük birkaç sprinterinden biri olan efsane isim Mark Cavendish, Team Dimension Data tarafından Tour de France kadrosuna alınmadı.
04/07/2019 - 21:24
Man Adalı yıldız, iki yıldır boğuştuğu Epstein-Barr virüsünden bu sezondan başında tamamen kurtulup sezon hazırlıklarını Tour de France odaklı olarak sürdürmüştü. Sezon içerisinde Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda da yarışan ve Edremit’teki etabı 3. tamamlayarak uzun süre sonra bir etap podyumunda yer alan, kariyerinde 30 tane Tour de France etap galibiyeti bulunan “Cav” formunu toparlamaya başlamasına rağmen takımı tarafından tercih edilmedi.
 

 
Tour de France 2019’a sadece 5 gün kala açıklanan kadroda kendine yer bulamayan Mark Cavendish, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, takımına sitemle karışık başarı dileklerini iletti. Takımın direktörü Doug Ryder ise Cavendish’in seçilmeme sebebinin “takımın hedeflerine en uygun isimlerin tercih edilmesi” olduğunu belirtti.
 
 
Kariyerinde 30 kez Tour de France’ta etap galibiyeti elde eden Cavendish, efsane isim Eddy Merckx’in 34 etaplık rekorundan sadece 4 galibiyet uzakta. Cav, 2011’de HTC-highroad’dayken sprint klasmanında ilk sırada yer alarak Tour de France tarihinde yeşil mayoyu kazanan ilk Britanyalı sporcu olmuştu ve 5 etap zaferi elde etmişti. Cav, 2006’nın 1 Ağustos’unda stajyer olarak katıldığı T-Mobile kadrosunda ilk önemli zaferini, Tour of Britain 2006’da puan klasmanını kazanarak elde etti. 2007’de ilk kez Tour de France heyecanı yaşasa da genç sprinter 8. etapta turdan ayrılmak zorunda kalmıştı.
 
 
2008’de T-Mobile, Team Columbia adını alırken Tour de France’tan 14. etabın sonunda ayrılan Cavendish, 4 etap zaferiyle tarihe adını yazdıracağını hissettirmişti. Ayrıca aynı yıl, Tour öncesinde Giro’da da 2 etap zaferi ve 2 de etap 2.’liği elde ederek muhteşem bir sezona imza atmıştı. 2009’da ise bir önceki 4 galibiyeti geçip 5 etap galibiyeti elde eden Cavendish, puan klasmanını ikinci tamamlayıp mayoyu kıl payı kaçırmıştı. Ayrıca 2009 Milano-Sanremo şampiyonu olup bir anıtsal klasik zaferi de elde etmişti. 2010’da aynı takımın adı bu defa Team HTC-Columbia olarak değişirken Cavendish için değişen bir şey olmadı ve Tour de France 2010’u 5 etap galibiyeti ile tamamladı. Ayrıca aynı yılın devamında bir de Vuelta a Espana yapıp 3 etap zaferinin üzerine puan klasmanını da zirvede tamamladı.
 
 
2011’de takımın adı bu defa HTC-Highroad olurken Cav, yarım bıraktığı Giro d’Italia’da 3 etap zaferi elde ederek Tour de France’a geldi ve yine 5 etap birden kazanırken puan klasmanında da şeytanın bacağını kırıp ilk sırayı aldı. HTC-Highroad’ın kapanmasıyla 2012’de Team Sky’a giden Cav, takımından neredeyse hiçbir sprint desteği almamasına rağmen 3 etap kazanmayı başarmıştı. 2013’te Sky’dan ayrılıp Omega Pharma - Quick-Step mayosunu giyen Cavendish, Giro’da 5 etap kazanıp puan klasmanını zirvede tamamladı ve 3 büyük turda da puan klasmanı şampiyonu olmayı başardı.
 
 
2013’te Tour öncesi Britanya ulusal şampiyonu olan Cavendish, Tour’u da 2 etap zaferiyle geçti. Cav, 2014’te 2. etapta yaptığı kaza ile yarış dışı kalıp Tour’daki etap kazanma serisini sonlandırsa da o yarışın öncesinde Türkiye Turu’nda 4 etap zaferi elde edip hafızalarımıza kazınmıştı. 2015’te Türkiye’de 3, Kaliforniya’da ise 4 etap kazanıp Tour’a adımını attı ve istediği sonuçları alamamasına rağmen 7. etapta zafer elde edip Tour’u boş geçmemiş oldu. 2016’da Quick-Step’ten ayrılıp şimdiki takımı Team Dimension Data’ya geçmişti; “Cavendish yaşlandı ve artık en iyi sprinter değil” denen sezonda Tour’u 17. etapta bıraktığında ciddi eleştirilere karşı yumruğunu 4 etap zaferiyle indirmişti. 2017’de ise sprint finişi sırasında Peter Sagan’ın dirseği ile yerde kalıp 4. etapta köprücük kemiğini kırınca Tour’u zafersiz noktalamak zorunda kalmıştı. 2018’de de 11. etapta zaman limiti dışına kalınca etap hedefinden uzak kalmıştı ancak o yıl Epstein-Barr virüsü nedeniyle kariyerinin en zor sezonlarından birini geride bırakmıştı.
 
2019’da ise Tour’a katılmasına kesin gözüyle bakılıyordu ama Team Dimension Data’nın şok kararı sonrası bisikletseverler 2006’dan sonra ilk kez Cavendish’in olmadığı bir Tour de France izlemek zorunda bırakıldı.
 
Şok kararın ardından Cav’in açıklamaları ise şöyle oldu:
“Evet, ne diyebilirim? Takımın bu yıl Tour’da olmayacağımı gösteren kararı sonrası kesinlikle kalbim kırıldı. Tüm kariyerimde yaptığım gibi en iyi formuma ulaşmak için belli bir zaman seçtim. Bu da çoğunukla hedeflerime ulaşmamla veya onların kıyısına kadar yaklaşmamla sonuçlandı. Genellikle en güzel ve özel yarış olan Tour de France’ta elde ettiğim 30 galibiyet kariyerimi şekillendirdi. Geçtiğimiz sezonun tamamını kapsayan uzun ve zorlu bir süreçte Epstein-Barr virüsü ile savaştım ve özel bir antrenman programıyla temmuzda en iyi seviyeme gelmek için çalıştım, harika bir duruma geldiğimi düşünüyordum. Yine de, Qhubeka aracılığıyla Afrika’nın dört bir yanındaki halkı bisikletle buluşturan Team Dimension Data’ya, farkındalık yaratabilmek için gelmiştim. Orada(Tour) olamayacak olsam da, her zamanki gibi takım arkadaşlarımı destekleyeceğim, onlara güvenli ve başarılı bir Tour diliyorum ve daha fazla çocuğu bisikletle buluşturacağımızı umuyorum. Destekleriniz için teşekkürler."
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
The Matrix Resurrections’ın ilk fragmanı geçtiğimiz eylül yayınlanmıştı. Merakla...