#
#
Üst seviyedeki başarıları genç takımlarının yaptıkları ile yakından ilgili olan Uruguay, 16 yıl sonra tekrar finalde.
13/07/2013 - 17:27
1930 yılında ev sahipliği yaptığı ilk Dünya Kupası'nı kazanmayı başaran Uruguay, bu turnuvanın tarihinde de ilk günden beri  yer alıyor. Bugüne kadar şampiyonluk yaşayamasa da katılma konusunda belli bir istikrarı yakalayan takımın ortaya koyduğu en büyük veri, U-20 takımlarının üst yapı için önemi olabilir. Zira Uruguay, U-20 takımının turnuvaya katıldığı dönemlerin ilerleyen yıllarında Dünya Kupası'na katılmayı başarıyor. Kısacası, Türkiye'de finale çıkan takımın Uruguaylılar için anlamı 2018 ve 2022 Dünya Kupası biletleri olabilir.
 
1977 yılında Tunus'ta düzenlenen ilk U-20 Dünya Kupası'na katılan ve dördüncü olmayı başaran Uruguay'ın turnuva geçmişi üç ana dönemden oluşuyor ve bu takımların başarıları ile A milli takımın Dünya Kupası'na katılış dönemlerinin paralel olduğu görülüyor. 1979'da Japonya'da kürsüye çıkmayı başaran Uruguay evine üçüncülü madalyası ile dönerken, sonraki iki turnuvada çeyrek finalde elenerek ülkesine dönüyordu. Üst üste iki turnuvadan da yarı finalde kaybederek ayrılan Uruguay'ın, ilk oyunlarda yarı finalde şampiyon Sovyetler Birliği'ne penaltılarla yenildiğini hatırlatmakta fayda var.
 
1983 yılındaki turnuva sonrasında suskunluk dönemine giden ve ülke futbolunu nadasa bırakan Uruguay, arka arkaya gelen kötü nesiller sebebiyle üç turnuvaya katılamadı. Bu başarısız yaş grubu ülkenin ABD'de düzenlenen 1994 Dünya Kupası'ndan uzak kalmasına da neden olurken, ülke 1991'de Portekiz'de tekrar boy gösterdi. Grup aşamalarında elenen takım, iki yıl sonra çeyrek finale çıkmayı başarıyordu. 1995 yılında turnuvaya katılamayan takım, 1997'de bunun acısını çıkararak Malezya'da finale yürüyordu. Finalde Riquelmeli, Cambiassolu, Aimarlı Arjantin'e kaybeden Uruguay turnuva tarihinin en iyi derecesini yaparken sahadan 2-1 yenik ayrılarak ikincilikle yetinmek zorunda kalıyordu. Başarısını 1999 yılında, Nijerya'da düzenlenen turnuvada da sürdüren takım dördüncü olurken, sonraki 10 yıl için Uruguay futboluna ümit veriyordu.
 
Üçüncü döneme girmeden önce üç turnuva kaçıran Uruguay, 1997 ve 1999 jenerasyonlarından beklediğini alamadı. Dahası ülke futbolu turnuvadan uzak kalınan dönemde önemli yetenekleri piyasaya sürmeye başladı. Son üç turnuvaya da katılan Uruguay, ikinci turda evine dönerken, tarihindeki ilk şampiyonluğu kazanmak için Fransa karşısına çıkacak. U-20 Dünya Kupası tarihi boyunca, özel yeteneklerden ziyade takım disiplini ile dikkat çeken Uruguay bir kez daha finalde. Sertler, mücadeleyi bırakmıyorlar ve her ne kadar favori olmasalar da, müzelerinde olmayan bu kupayı evlerine götürmeyi çok istiyorlar...
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Kısa bir süre önce iOS 16 ile ilgili bir konsept çalışmasını paylaşmıştık....