#
#
El Salvador'dan hepimiz Türkiye için bir süpriz bekliyorduk ancak olmadı. Maçı düşük tempoda ve rahat bir oyunla geçiren Kolombiya, 3-0'lık galibiyet ile liderliğe rahatça uzandı.
28/06/2013 - 23:32
Carlos Alberto Restrepo (Kolombiya) ve Mauricio Alfaro (El Salvador) turnuvanın favori dizilişi 4-2-3-1 ile sahaya çıktılar.  Kalite açısından zaten iki takımın arasında büyük bir fark vardı. El Salvador'un maçtan puan ya da puanlar alabilmesi için ilk golü bulması gerekiyordu ama beceremediler. Quintero önderliğindeki Kolombiya ilk golden 4 dakika sonra ikinciyi buldu ve maç o dakikadan itibaren formalitenin üzerine çıkamadı. El Salvador mağlup olmasına rağmen Okay Yokuşlu'nun son dakikalarda attığı gol ile üçüncülüğü yakaladı ama averajları -5 ve turnuvaya devam edebilmeleri için büyük mucizelerin gerçekleşmesi gerekiyor.
 
Kolombiya için ilk 16 turu ve iki günlük dinlenme öncesinde oynanabilecek en rahat maçlardan bir tanesiydi. Quintero ve Cordoba'nın yanına kanatlardan bir tanesi, Renteria da eklenince maçı koparmaları kolay oldu. Renteria'nın golünden bir kaç dakika önce Carlos Alberto Restrepo'nun onun yerini sağdan sol kanada geçirmesi, Kolombiya'nın öne geçmesinde önemli bir rol oynadı. Turnuvanın kendi adına en iyi maçını çıkaran Renteria, 68. dakikada gördüğü sarı kart ile bir çuval inciri berbat etti ve bir sonraki maçta cezalı duruma düştü.
 
Quintero bu takımın beyni. Ceza sahası yakınına girip ikiye birini yapıyor, orta sahaya gelip top alıyor ve kısa/uzun pas dağıtımını üstleniyor, serbest vuruşları kullanıyor ve kaleyi yokluyor. Türkiye maçındaki golünün bir benzerini son dakikalarda El Salvador ağlarına gönderdi. Şunu da söylemek gerekiyor, Quintero bazen bu role kendini o kadar kaptırıyor ki top ayağında gereğinden fazla kalıyor ve takıma zarar veriyor. Ne zaman topla oynayıp ne zaman pas vereceğini daha iyi ayarlayabildiği takdirde Kolombiya'yı turnuvada beklenmedik yerlere getirebilecek yeteneğe sahip.
 
Correa turnuvanın başından beri öne çıkan beklerden bir tanesi ancak El Salvador karşısında kendisini göstermesine pek gerek kalmadı. Orta savunma oyuncuları Vergara ve Aguilar şu ana kadarki en rahat maçlarını oynadılar, kaleci Bonilla da öyle. Cordoba, kazandırdığı ve gole çevirdiği penaltı pozisyonunda kalitesini gösterdi. Her savunmayı zorlayabilecek kalitede. Kolombiya'nın turnuvada nerelere kadar gidebileceğini Quintero'nun performansının yanında savunmanın başarısından geçecek. Bu noktada da kilit rol savunmanın hemen önünde oynayan iki oyuncu, Perez ve Leudo'ya düşüyor. Son iki maçlarında gol yememeleri iyi bir gidişatın göstergesi.
 
El Salvador sonuncu, hatta averaj takımı olması beklenen bir turnuvada üç puanı alarak görevini fazlasıyla yapmış oldu. İki maçtan 3-0'lık skor ile ayrılmasalar belki bir üst tura çıkmayı bile zorlayabilirlerdi. Maçta Coca ve Barahona'nın anlık çabaları vardı fakat herhangi bir oyuncularının vasatın üzerine çıktığını söylemek zor.
 
Maçın Yıldızı:
 
Renteria. Kanat oyuncusu karşısında zayıf iki bek bulunca zaman zaman kanat değiştirerek çok etkili bir performans gösterdi. Golden öncesinde ve sonrasında rakip savunmayı oldukça yıprattı. Goldeki topu önüne alışı, çekişi ve son vuruşu üst düzeydi. Gördüğü sarı kat ile cezalı duruma düşmesi bu performansına yakışmadı.
 
Öne Çıkanlar:
 
Quintero. Tarz olarak benzer, performans olarak Özbekistan 10 numarası Iskanderov'un altında kalan Quintero her maç artan grafiği ile onu geçecek gibi gözüküyor. Gene iyi bir maestro olarak takımını yönetti, oyunun temposunu istediği gibi yönlendirdi. Asıl görevi bundan sonra başlıyor. Kendilerinden daha güçlü takımlar ile oynarlarken fark yaratan oyuncu olma durumunda. 
 
Jhon Cordoba. Fransız Sanogo tarzında bir forvet görüntüsü veriyor Cordoba. Fiziği ile çabukluğu ortantısız, rakibi kolay geçebiliyor. Pivot forvet pozisyonunda turnuvanın en iyilerinden. Quintero'nun orta sahadan gönderdiği pasları indirip iki kanata servis edebiliyor. Renteria yokken daha fazla sorumluluk alması gerekecek.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Türkiye’de önemli bir adım daha atılıyor. Artık resmileştiği üzere Ulusal mobil...