#
#
PREMIER LEAGUE
  1. TAKIMLAR
    O
    Av
    P
  1. Tamamını Göster »
PREMIER LEAGUE
Ozan Ateş, Liverpool'un Manchester City deplasmanından dört gollü zaferler ayrılmasını sağlayan, Klopp'un oturtmaya çalıştığı 4-3-3'ü değerlendirdi.
23/11/2015 - 00:30
Klopp yeni 4-3-3-0'ıyla iyi işler yapıyor. Gösterdikleri sadece Chelsea ve City gibi rakipler için işe yarar belki ama güzel düşünceler bunlar. Değiştirilip geliştirilip her maçta başarılı olabilecek takımlar oluşturulabilir.
 
Şöyle ki, belirgin mevkiilere ve rollere gerek yok artık. Hatta bir takımda bunların olmaması daha iyi.
 
Sadece gol atma görevi olan bir forvet oynatmak iyi bir şey değil, takımı çok yönden eksik bırakıyorlar. Gol atılır, zor bir şey değil. Net gol pozisyonları oluşturmak daha önemli. Takımın iyi oynuyorsa golü de kendileri atabilirler.
 
Kanat oynatmak zorunda değilsin. Eskiden kanatlara ihtiyaç vardı. Kenarları tutup salak bekleri deşmek için kullanılırlardı. Ayrıca kanatta topla buluşmak ortada oynamaya alışmış futbolcular için korkutucu bir şeydi. Ne yapacaklarını bilemezlerdi. Kanatlar için özel üretilmiş insanlar gerekliydi. Ama şimdi futbolcular sahanın her yerinde oynamayı biliyor, öğreniyor, öğrenmeli. Çoğu futbolcu hem kanatta hem de ortada oynayabiliyor. Fakat ikisinde de çok başarılı olamayan futbolcuları görüyoruz. Kanat oynatılınca buranın oyuncusu değil, ortada oynatılınca da buranın oyuncusu değil deniliyor. Neden? Çünkü evet, belli mevkiilerin ve bölgelerin adamı değiller. Mevkiilerin değil blokların adamı olmaya uygunlar. Savunmada nasıl dizilecekleri ve alan tutacakları öğretilmeli. Ataklarda rakip defansın yerinde durarak savunamayacağı organizasyonlar oluşturmayı öğrenmeliler. Kanatta oynayıp top alıp verkaç veya orta yapmayı denemek neden? Ortada oynayıp top alıp kanatlara dağıtmayı veya etrafındaki üç rakibinden kurtularak tek pasla asist yapmayı öğrenmeye çalışmak neden? Bunların artık işe yaraması çok zor.
 
Günümüz futbolunda devir pas devri
Şimdi ofansif oyunu düşündüğünde çalım denemeleri riskli, ortaların işe yarama yüzdeleri çok düşük. Artık dönem paslaşma dönemi. Futbolcular top kontrolünü, yakın paslaşmayı, farklı boşluklara hareket etmeyi, boşluk yoksa onları oluşturmayı öğrenmeli. Ve bunları bir kişi değil, mümkünse atak yapacağın bütün futbolcular öğrenmeli. Ve bunları her yerde yapmalılar. Ortada, kanatta hiç fark etmez. Şut çektiğinde gol olmasını beklediğin açın ve uzaklığın varsa vur, yoksa o açı ve uzaklığı bulana kadar takım arkadaşlarınla birlikte futbol oynayacaksın. Futbolun amacı direkt olarak bu değil mi zaten?
 
Pas uzaklıkları önemli. Uzun pasları kesmek çok kolay. Çoğu futbolcu pas uzunlukları yüzünden zorlanıyor. Eleştirilen çoğu futbolcunun asıl sorunu yakında pas atabileceği arkadaşlarının olmaması veya takımda pas almadan ileri giden futbolcuların çokluğu. Real Madrid'in son Barcelona maçında 5-0-5 gibi gözüken bir fotoğrafı var mesela. İlerdeki o beşli orta sahaya yakın dursa ve fazla geniş yayılmasa işleri daha kolay olmaz mıydı? Topu alan bir Real Madridli yıldızın felaket oynamasının sebebi oynadığı takım olabilir mi? Galatasaray Rize deplasmanında dağıldı. Kendi sahalarında top çıkarmaya çalışıyorken Yasin-Umut-Burak-Podolski rakip kalenin oralarda ve bekler de rakip sahada olduğu için olabilir mi? Rakip de savunma yaparken topun gidebileceği yerlere koşmayı bilen bir takım ise, yapacağın şey ileri koşmak olmaz. 1 kişi ile basıyorlarsa topu başka bir yere atacaksın ve attığın yerde rakip olmamalı. Bu kadar basit. 3 kişi ile pas imkanlarını kapatıyorlarsa 4 kişiyle pas almaya çalışırsın. Topu almalısın. Almalısın. Almalısın.
 
Oyunun savunma yönü
Defansif oyunu düşündüğünde de, benzer görevleri yerine getiren futbolcularla bütünlüğü korumak daha önemli. Sahaya disiplinli dağılıyorsan iyi takımsın. Takımın savunma şeklini bozmuyorsan iyi savunmacı sayılır futbolcu. Savunması yüzünden eleştirilen futbolcuların çoğu takımın düzensizliği yüzünden çaresiz kalıyor. Savunma bloklar halinde alanlar kapatılarak yapılıyor artık. Kaç-kaç-kaç olursa olsun topun arkasına geçip alanları tutuyorsun. Nasıl oynarsan oyna savunmada bir düzenin varsa ve futbolcularının kafası yerindeyse dan dun diye gelen bütün rakiplerden maç başına 10 tane net pozisyon yemezsin. Geride bekleyeceksen düzen olmalı diyorum, pres yapacaksan da düzen olmalı. Oyuncun tek başına pres yaptığında topu başka tarafa atacaklar. Her pas imkanını kapatman gerek. 
 
Takımın düzeni ve neler yaptığı önemli. Oyuncuları eleştirirken bunları da düşünmek gerek. Ama gerizekalılık yapanlar veya yeteneksizler başka. Onlara sövün istediğiniz kadar.
 
Ozan Ateş
http://twitter.com/ellanzador
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Koronavirüs salgını sebebi ile sıfır otomobil bulmanın ve satın almanın iyice zorlaştığı...