#
#
Dün akşamüstü saatlerinde kalabalık bir grup koşucu ile beraber büyükçe bir tekneyle Kınalıada’ya doğru yola çıktık.
05/07/2018 - 19:06
Bostancı, Beşiktaş ve Kabataş noktalarından toplanan hem davetli hem de koşu gruplarının fertleriyle enerjisi yüksek bir yolculuk sonrasında adaya vardık. Adidas Türkiye, globalde de yürüyen Run for The Oceans kampanyasının Türkiye ayağında Kınalıada’da bir farkındalık etkinliği düzenledi. Adidas Running kategorisinin uzun süreden beri desteklediği koşu gruplarının katılım gösterdiği etkinliğe biz de katılarak olan bitenleri gözlemleme şansı bulduk.
 
Adaya ulaşmamızın ardından ağaçlar arasından bir yürüyüşle Hrant Barsamyan Futbol Sahası’nda organize edilen etkinlik alanına vardık. Bu alanda Run for The Oceans (Okyanuslar için koş) etkinliğine dair bazı eğitim istasyonları ve çalışma-grubu köşeleri bulunuyordu. Etkinliğin sonunda yapılan sembolik, yarış amacı taşımayan ada koşusu öncesinde tüm katılımcıların bu eğitim ve workshop istasyonlarını gezmeleri ve her istasyon sonunda kartlarına onay damgası vurdurması gerekliliği güzel bir ayrıntıydı. Denizlerdeki çevre kirliliği ve plastiğin hayatımızda açtığı geri dönüşümü olmayan yol ve yarattığı onarılmaz tahribata ilişkin eğitici ve bilgilendirici panolara ve konuşmalara tanık olduk.
 
http://funkyimg.com/i/2JdYq.jpeg
 
Sanatçı Şinasi Yelkenci’nin denizden toplanan çöplerle yaptığı geri dönüşüm ürünleri sergisi etkinliğin dikkat çeken köşelerinden biriydi. İnsanoğlunun kendi gezegenine karşı takındığı umarsız ve sorumsuz tavrın fotoğrafı gibiydi adeta.
 
Etkinlik alanından dün yaptığımız kısa canlı yayını Instagram hesabımızdan izleyebilirsiniz.
 
20:30 sularında başlayan koşu öncesi ısınmadan sonra tüm koşu grupları, bireysel katılımcılar, adidas çalışanları start için etkinlik alanı kapısına doğru pozisyon aldılar. Adada belirlenen rota üzerinde gruplar sürekli tur atarak 1 saat civarında koştular. Amacın yarışmak değil çevre duyarlılığına ve Parley hareketine dikkat çekmek olduğu koşuda herkesin yüksek enerjisi ve gülen yüzler, içinde olunan eyleme verilen önemin dışavurumuydu adeta.
 
Organizasyon Melis Danişmend’in konseri ile sona ererken, akıllarda ısınma esnasında sahaya komşu evlerden organizasyona balkonda ısınma hareketleri yaparak katılan ada halkı kaldı. Geldiğimiz teknelere doluşarak bir yığın güzel insanla anakaraya geri döndük.
 
http://funkyimg.com/i/2Jeg4.jpeg
 
Biraz da Parley’den bahsetmeli. Nedir bu Parley?
 
Parley; tasarımcıları, düşünce üretenleri ve liderleri buluşturan, okyanusların güzelliğine ve onu bekleyen tehlikelere dikkat çekecek ve yok olma tehdidini ortadan kaldıracak çeşitli iş birliklerine olanak tanıyan bir platformdur. adidas, kurucu üyesi olduğu Parley'in faaliyetlerini destekliyor. İş birliği ve yaratıcılık, bu birlikteliğin temel taşlarını oluşturmakta.
 
“Run For The Oceans” projesinden elde edilen gelir, Maldivler'deki Parley Ocean School girişiminin yayılmasını finanse edecek. Parley Ocean School, çocuklara okyanusları koruma konusunda deneyime dayalı eğitim vererek onları okyanusların yeni nesil bekçileri olmak üzere yetiştiren çevresel bir eğitim programı.
 
Atıktan İpliğe
 
adidas Parley hareketi kapsamında henüz okyanuslara ulaşmadan önce, plajlardan ve kıyı bölgelerinden toplanarak geri dönüştürülen atıklardan elde edilen Parley Ocean Plastic™'ten üretilen ayakkabı modeli adidas X Parley’in de geliri Run For The Oceans projesine aktarılmakta.
 

http://funkyimg.com/i/2Jef4.jpeg
 
Aziz Yiğit: “2017 yılında 11 milyon plastik atıktan 1 milyon ayakkabı üretildi”
 
adidas Koşu Kategorisi Marka Aktivasyon Müdürü Aziz Yiğit Gökalp etkinlik sonunda şu açıklamaları yaptı:
 
“Her yıl olduğu gibi bu yıl da koşucuların Run For The Oceans’a ilgisi bizi çok sevindirdi. Katılımın artmasıyla birlikte yaratmak istediğimiz farkındalığın ulaştığı kişi sayısı da hızla artıyor. adidas olarak sporun hayatları pozitif olarak değiştirme gücü olduğuna inanıyoruz. Okyanusların daha temiz hale gelmesi için çalışmaları sürdüreceğiz. 2017 yılı içerisinde 11 milyon plastik atığı okyanuslara ulaşmadan önce, plajlardan ve kıyı bölgelerinden toplayarak 1 milyon adet adidas X Parley ayakkabı ürettik. Atıktan İpliğe sloganımız ile okyanusa ulaşmadan toplanılan plastik atıklardan yüksek performans ürünleri üretmeye devam edeceğiz.
 
Ayrıca Run For The Oceans projesinin Kınalıada’da gerçekleşmesi için verdikleri desteklerden ötürü Adalar Kaymakamlığı, Adalar Belediyesi ve Adalar Denizle Yaşam Spor Kulübü ile birlikte lojistik destekleri için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Deniz Hizmetleri Müdürlüğü‘ne çok teşekkür ederiz.”
 
Kat edilen her kilometre, bir Dolar olarak bağışlanacak
 
Run For The Oceans katılımcılarının oluşturulan bir kilometrelik parkurda diledikleri kadar tur atabildiği koşuda kat edilen her bir kilometre, bir Dolarlık bağış olarak adidas tarafından kısa süre içerisinde plastik atık kirliliğinin okyanuslara ulaşmaması için yapılacak çalışmalara aktarılacak.
 

 
Notlar
 
— Kınalıada’ya epeydir gitmemiştik. Ada elbette çok değişmiş. Keşke özen gösterilse.
 
— Futbol sahasının olduğu yer çok güzeldi. Bir tür Alsancak Stadı gibi.
 
— Gölge Art’ın işleri de nefisti. Run for The Oceans için özel iş çalışmıştı.
 
— LigRadyo’dan İlker Duralı ile deniz kenarında bir masada efil efil rüzgar eser, insanlar koşarken sohbet ettik. Ada havası özlenmiş. Arada kaçmalı.
 
— Meliha Okur’la tanıştık. O ne müthiş enerji. Güzel insan, dolu dolu. Sohbetine doyum olmuyor.
 
— TÜDAV’dan Dr. Gamze Sümen ile sualtı yaralanmaları ve sualtı hekimliği üzerine güzel bir sohbet gerçekleştirdik.
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Apple, yeni Koronavirüs Covid-19 ile mücadele sürecinde çalışanlarına özel olarak birden...