#
#
Serie A’da bu sezon yükselen ırkçılık sorununa karşı lig yönetiminin sanatçı Simone Fugazzotto ile birlikte tasarladığı afişler ırkçılığa karşı geliştirilen bu kampanyanın tartışılmasına yol açtı.
17/12/2019 - 05:01
Zira tribünlerde ırkçı bir tavır olarak siyahi oyunculara maymun sesleri çıkarılması gibi korkunç bir hareket var. Sanatçı Fugazzotto da çalışmalarında sürekli şempanzeleri kullanan biri ve bu kampanya işlerinde de benzer bir yol kullanıyor. Ancak bu kampanya için ne kadar doğru bir tercih, sorgulanıyor…
 
Bu kampanya ilk olarak geçen Mayıs’taki Lazio ve Atalanta arasındaki Coppa Italia finali için tasarlandı.
 
Football Italia ekibi de ortaya çıkan kriz üzerine Simone Fugazzotto ile bir görüşme gerçekleştirip olan biteni sormuş:
 
Lega Serie A ile bu işbirliği nasıl gerçekleşti? Her zaman ırkçılık karşıtı bir girişim miydi?
 
Geçen bahar Coppa Italia finaline benim hazıradığım bu üçleme ile işbirliği başladı. Ben ırkçılığa karşı mücadelede gerçekten kesin olabilecek bir mesaj verdim. İnsanları gerçekten düşündürten ve biraz da tartışma yaratabilecek bir şey.’
 
Anti-ırkçı bir kampanya tasarlarken maymunları kullanmanın gerçekten sorun olabileceğini kimse düşünmedi mi?
 
Bu projeden sorumlu sanatçı olarak benim fikrimdi. Maymunları yıllarca insanın metaforu olarak her biçim ve varyasyonda çizdim, boyadım. Irkçılık karşıtı br duyarlılık kampanyasının sorunu olabileceğini hiç düşünmeim. Çünkü bu mücadeleye gerçekten inanıyoruz. Tartışmaya katılmaya da hazırım. Bir sanatçı fikirleri için her şeyi yapmaya hazır olmalı.
 
Kampanyaya verilen tepki çok kısa sürede global bir ölçekte büyüdü. Neden bu kadar tartışmaya neden olduğunu anladınız mı?
 
İletişim tüm yeni yolları tartışmaya neden oluyor. Oliviero Toscani yıllar önce reklam kampanyasıyla (Benetton için olan) ayrımcılık temasını kullandı ama bugün bakınca başyapıt olarak kabul edildiğini görüyoruz. Zaman gösterir bu tip şeylerin akıbetini.
 
Neden maymun resmi kullanmanın ırkçılığa karşı bir kampanya için bir hata olarak görüldüğünü anlayabiliyor musunuz peki?
 
Herkes istediğini düşünmekte özgür. Sanat her zaman tartışma yarattı. Geçmişte de bugün de yaratacak.
 
Bu çalışmadan sonra genel olarak sanatınızda maymunları kullanmanız konusunda koyu renk tenli insanlardan herhangi bir mesaj aldınız mı? Hakaretleri arkanıza almak ya da ırkçıların gücünün sizinle olmasını mı istersiniz?
 
Hayır, birçok kişi bana yazdı ama koyu tenli insanlar yazmadı henüz. Sanatım, farklılıkları yok etme düşüncesini bozan eşitlikçi bir anlayış üstüne kuruludur. Dünyanın her köşesinde yaşadım ve resim yaptım. Dünya vatandaşıyım ve bu asla değişmeyecek.
 
https://funkyimg.com/i/2Zyzp.jpg
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Bugün kısa ve uzun vadeli elektrifikasyon hedeflerini duyuran Mazda, 2025 yılında pastadan önemli pay kapmak...