#
#
71. kez düzenlenen American Express İstanbul Challenger TED Open, muhteşem bir final ile son buldu. Merkez kortta 3 bin kişinin takip ettiği mücadele 1 numaralı seribaşı Ugo Humbert’in zaferi ile noktalandı.
16/09/2019 - 12:58
Türkiye’nin en köklü tenis organizasyonlarından İstanbul Challenger’ın finalinde 21 yaşındaki Ugo Humbert ile bu turnuvayı 2011’de şampiyonlukla tamamlayan Denis Istomin karşı karşıya geldi. Turnuva boyunca sergilediği iyi servis performansına etkili return’ler ekleyen Fransız raket, iki kez servis kırdığı ilk seti 6-2 ile kazandı.
 
5 numaralı seribaşı Istomin ikinci sette oyununu yükseltmeye çalışsa da gidişatı değiştiremedi. Kontrolü bir an olsun kaybetmeyen Humbert bu seti de 6-2 ile kazanarak 77 dakikada maça nokta koydu ve kariyerinin beşinci Challenger şampiyonluğuna uzandı.
 
Ödül töreninde yaptığı konuşmada ilk kez geldiği Türkiye’yi çok beğendiğini vurgulayan Humbert “Kazandığım için çok mutluyum. Çok güzel bir turnuva oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ve bu hafta boyunca yanımda olan anneme bana verdiği büyük destek için minnettarım” derken, Denis Istomin ise “3. kez katıldığım turnuvada bir şampiyonluk, bir final, bir çeyrek finalim var. Bu açıdan benim için çok iyi bir turnuva. Türkiye tenis için çok uygun bir ülke, burada olmayı çok seviyorum” şeklinde konuştu.
 
Şampiyon Ugo Humbert’e ödülünü TED Spor Kulübü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Tınaz verirken, Istomin ise ödülünü Garanti Bankası Ödeme Sistemleri Pazarlama Yöneticisi Şebnem Şayakçı’nın elinden aldı. Karşılaşmanın para atışını ise “Kortların Paşası” lakaplı Nejat Müldür gerçekleştirdi.
 
Finalde tribünler doldu
Bütün hafta boyunca gerek tenis seyircisinin ilgisinin az olması ve gerekse medya ilgisinin düşük olduğu turnuva final gününde koltukları doldurdu. Tamamen dolu olmasa da merkez kort final maçına yakışır bir dolduluk seviyesine ulaştı. Ancak hala öğrenilemeyn şu var ki belli bir yaşın altında çocukları tenis maçına getirmek problemli bir durum. Doğal olarak kontrol edilemeyen, çocuğun çok da anlayamayacağı haller olan maç seyir kuralları bu durumda sıkıntı oluyor ailelere. 6-7 yaş üstü ideal gibi ancak altındaki çocuklar ve sessizlik gereken anda çıkardıkları sesleri büyük problem.
 
Tribünler dolduğu için detaylarda kusura aramış gibi olmayalım ancak maçı bırakıp tribünde ''Bir de beni şöyle çek'' anlarına çokca tanık olduk. Dışardan oldukça komik gözüken bu hallerle insanımızın maça gelse de maçla çok ilgili olmadığı çok açık. Maçtan çok maçta bulunmuş olmayı dış dünyaya gösterme merakı. Zamane hastalığı.
 
 
Çocuklardan öte oyun oynanırken molaları beklemeyip sıra aralarında dolaşanlar, kortun tribünlerine ne zaman girip çıkılacağını bilemeyenler de hala büyük çoğunlukta. Organizasyon da belki bu konuda insanları katı kurallara uymaları konusunda gerekli özeni göstermediğini söyleyebiliriz.
 
 
TED'in ortamı tenis vahası
Tenis Eskrim Dağcılık Kulübü olarak adındaki tenise yaraşır şekilde bir turnuvaya evsahipliği yapan kulüp bütün haftayı hemen hemen sorunsuz bir organizasyonla geçirdi. Bu sene geçen seneki gibi bir kapanış partisi olmadı ancak maçlar öncesi kafeteryadaki ortam, tenis sohbetleri görülmeye değerdi. Gönül isterdi ki pazartesi başlayan ilk tur maçlarından itibaren en azından merkez korttaki tüm maçlar dolu tribünlere oynansın ama maalesef bu kadar oluyor. Hem organizasyonun tanıtımı ve duyurulması anlamında noksanlıklar var denebilir, hem de spor kültürümüzün hepi topu bu kadar olmasından diyebiliriz. 
 
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
TOSEF Başkanı Ünal Ünaldı, kurdaki dalgalanmanın etkisiyle yedek parça ve oto boya malzemelerinin...