La Liga ve Segunda Division'da son zamanlarda yaşanan şiddetli taraftar olayları sonucunda ağır cezalar isteniyor.
Sporda Şiddete Karşı Komisyonu, İspanya'daki son dönemde artan tribün - taraftar olayları nedeniyle sunulan çeşitli önerileri kabul etti. Bunlar arasında çok ciddi para cezaları ve birkaç yıla varan stadyumlara girememe cezaları bulunuyor.
 
Hercules ve Castellon tribünlerinden 40 kadar radikal taraftarın stadyumlara girişinin yasaklanması için sunulan teklif kabul edildi. Ayrıca Rayo - Barça maçından önce Vallecas'ta yaşananlardan ötürü 76 taraftara ağır ceza verilmesi kararlaştırıldı.
 
En ciddi cezalar Rico Perez Stadyumu (Hercules'un stadı) çevresinde evsahibi takım ile rakip takım (Castellon) taraftarları arasında yaşanan şiddet olayları nedeniyle iki tarafa da 60 bin avro ceza ve olaylara karışanlara 5 yıl süre ile spor müsabakalarına giriş yasağı şeklinde verildi. 11 Kasım'da oynanan Hercules x Castellon maçında büyük arbede yaşanmıştı.
 
Sözkonusu olaya karışanlardan 38 kişinin her birine ayrı ayrı 6 bina avro para cezası da verildi.
 
Rayo Vallecano x Barcelona maçından önce yaşanan çatışmalarda olaylara karıştığı belirlenen 76 radikal Barça taraftarının 2 yıl süreyle maçlara girişi yasaklandı. Ayrıca her taraftara 6 bin avro para cezası kesildi. Bu maç 3 Kasım'da oynanmış ve Barça'nın 2-3 galibiyetiyle sona ermişti.
 
 
Ayrıca komisyon 17 Kasım'da oynana Oviedo x Sporting maçında yaşananlara dair bilgi toplanmaya devam edildiğini ve gerekli görülürse bu maçta olaylara karışanlara dair de ceza açıklanacağını belirtti.
 
Komisyonda ayrıca stadyumlarda güvenlik sorumlu kişilerin görevi yapmasına engel teşkil edecek davranışlarda bulunan, hakaret eden, akollü içeceklerin tüketiminde ya da sahaya nesne fırlatılması gibi durumlara da yaptırımlar uygulanması kararı alındı.
 
29 Kasım'da oynanacak UEFA Avrupa Ligi mücadelesi Real Betis x Olympiakos da "yüksek riskl"i maç olarak işaretlendi.
Kaynak: El Pais, Marca,