#
#
İşte Kanıtı.. 28 Yaşında.. Bundesliga'nin En Genç Hocası..
15/08/2016 - 09:38
Dizinden sakatlandığında henüz 20 yaşındaydı. Savunmada görev yapan genç oyuncuya doktorlar futbolu bırakmasını telkin ediyor, kulübü Augsburg da sözleşmesini feshetmeye çalışıyordu. Dertlerin biri biterken öbürü başlıyordu.
 
O dönemde babasını da yitirdi, hayatı topyekûn değişti. İki ablası evlenip yuvadan uçmuştu. Yalnız, parasız ve mesleksizdi. Haliyle sözleşmesinin feshedilmesine ayak diredi. Augsburg kulübü çözümü günümüz beyaz yaka dünyasında çok kullanılan bir yöntemde buldu ve genç adama ikinci takımda teknik analizci olarak çalışmasını buyurdu.
 
Julian Nagelsmann, okula devam edebilmek için namerde muhtaçtı. ‘Mobbing’e aldırmayarak antrenörlük kariyerine ilk adımı attı
 
Augsburg ikinci takımının başında şimdilerde Dortmund’u çalıştıran Thomas Tuchel vardı. Yeni yetme yardımcısını rakip analizleri için göndermedik yer bırakmadı. Almanya kazan, Nagelsmann kepçeydi artık. Biten futbolculuk kariyerine hayıflanmak yerine zamanla ısındığı yeni işine konsantre olmayı seçecekti. Güneşi ıskalamıştı ancak gözünü kaparsa yıldızları da göremeyeceğinin farkındaydı.
 
Teknik analiz işinde başarılı olunca Augsburg, Nagelsmann’ı 12 yaş altı takımının başına getirmek istedi… Ancak genç adam en zor günlerinde kendisine yüz çeviren kulübünü affetmemişti. Önce 1860 Münih’e oradan da 17 yaş altı takımının hocası olarak Hoffenheim’a geçiş yaptı. O dönem A takımın başında ise Tuchel’i yetiştiren yenilikçi teknik adam Ralf Ragnick vardı. Nagelsmann büyük bir dikkat ile Ragnick’in antrenman metotlarını inceledi, notlar aldı. Modern futbolda zamanın az, alanın dar olduğunun farkına vardı. Çabuk karar alıp, süratle uygulamanın oyunun kilit noktası olduğu sonucunu çıkardı. Daha sonraları oyuncularının bu yetilerini geliştirmeleri için benimsediği 6-7 kaleli idman yöntemi vazgeçilmezi olacaktı.
 
2012 yılında Hoffenheim’ın başına Frank Kramer geçtiğinde ilk iş olarak Nagelsmann’a yardımcılık teklif etti. Genç adam bu teklifi önce bir şaka zannetti. Gerçek olduğunu anlayınca da heyecanla kabul etti. Sezon tamamlanmadan Kramer kovuldu ancak yerine gelen hocalar da Nagelsmann’la çalışmaya devam etti. Ertesi sezon ise Hoffenheim’ın 19 yaş altı takımının başına getirildi. Tarihinde şampiyonluğu bulunmayan Hoffenheim, U-19 kariyerine “Şampiyon olacağız!” demeciyle iddialı bir giriş yaptı.
 
Sezon sonu final maçında Hannover 96’yı 5-0 yenerek zafere uzandıklarında o meşum diz sakatlığının üzerinden sadece 6 yıl geçmişti. Bu alt yaş kategorilerindeki ilk şampiyonluğu değildi. 6 yıla tam 4 şampiyonluk sığdırmıştı. 26 yaşındaki Nagelsmann, U-19 Bundesliga’da şampiyonluk yaşayan en genç teknik adam olarak hem tarihe geçiyor hem de Alman futbol devi Bayern Münih’in radarına giriyordu.
 
Bayern Münih’in o dönemki başkanı eski efsanevi futbolcusu Uli Hoeness’di. Hoeness, Bayern altyapısında revizyona gitmek niyetindeydi. O sezon Şampiyonlar Ligi şampiyonu olmalarına rağmen teknik adam Heynckes ile yolları ayırarak takımın başına A sınıf hocalar arasında alt yapıya en fazla önemi veren Guardiola’yı getirmişti. Hoffenheim’a Nagelsmann için tam 500 bin Euro‘lük teklif yaptı. Yaptı yapmasına da Hoffenheim tok satıcıydı. ‘Bebek Mourinho’ lakabını alan genç adamı bırakmaya razı olmadı. Hatta milyarder başkanları Dietmar Hopp daha da ileri giderek yakın zamanda Hoffenheim A takımının başına Nagelsmann’ı getirmeyi düşündüklerini açıkladı.
 
2015-16 sezonuna Markus Gisdol ile girdi mavi beyazlılar. 11 maçta sadece 1 galibiyet alarak berbat bir başlangıç yaptılar. Gisdol gönderildi, yerine Nagelsmann’ın getirilmesi beklenmekteydi. Ancak kulüp elindeki cevheri ateşin ortasına atmakta tereddüt etti ve takımın başına tecrübeli teknik adam Huub Stevens’ı getirdi. Anlaşma kısa süreliydi, kulüp sezon sonunda takımın başına Nagelsmann’ın geleceğini beyan etti.
 
Fakat evdeki hesap çarşıya uymaz. Stevens 9 maçta 1 galibiyet alır ve sağlık sorunlarını mazeret göstererek görevini bırakır. 20 hafta sonunda durum vahimdir. Hoffenheim 14 puanla sondan bir önceki sıradadır. Doğal olarak en büyük küme düşme adayları arasındadır. Hoffenheim, teknik adamlık koltuğuna 11 Şubat 2016 itibariyle Julian Nagelsmann’ın atandığını açıklar. Böylece Nagelsmann, Bundesliga tarihinin en genç hocası olarak tarihe geçer.
 
Nagelsmann, ilk basın toplantısında ‘Bebek Mourinho’ lakabına yaraşır şekilde iddialı konuşur. “Hayatımda aldığım tüm görevlere saygı ile yaklaştım ancak hiçbir zaman aldığım sorumluluktan da korkmadım” der. Takımı tanıdığını ve ufak dokunuşlar ile kendi sanatını uygulayacağını söyler. İlk iş olarak U-19 takımında beraber çalıştığı bazı oyuncuları A takıma taşır. Dezavantaj olarak görülen genç yaşını aynı kuşağa mensup olduğu oyuncularıyla kurduğu rahat iletişim ile avantaja çevirmesini bilir. Ağırlıklı olarak 4-2-3-1 dizilişini tercih etse de taktiksel stratejisi hemen her maç değişkenlik gösterir.
 
Nagelsmann hayatının neredeyse üçte birini teknik analizler ile geçirmesine ve alınabilecek en yüksek not ile A lisans sahibi olmasına karşın teknik adamlıkta önemli olanın teknik bilgiden ziyade liderlik olduğuna inanır. Bu nedenle parasını kendi cebinden ödeyerek eş zamanlı olarak takım psikolojisi üzerine seminerlere katılır. Bu tutumu ile aldığı görev için çok genç olmasına karşın Oscar Wilde’ın “Her şeyi bilecek kadar genç değilim” vecizesini taca çıkarır.
 
Sezon sonu geldiğinde Hoffenheim, Nagelsmann yönetiminde çıktığı 14 Bundesliga maçında topladığı 23 puanla en başarılı 5 takım arasına girmeyi ve dolayısıyla da kümede kalmayı başardı. İlk sınavını başarıyla veren Nagelsmann için önümüzdeki sezon daha da büyük önem arz ediyor. 37 yaşında Barcelona’nın başına geçen, elde ettiği başarılarla kıta Avrupa’sında genç teknik adamların önünü açan Guardiola’nın ardından Nagelsmann’ın göstereceği performans genç teknik adam furyasını bambaşka bir boyuta taşıyabilir.
 
Genç teknik adamların başarılı olması heyecan verici tabii ki. Ancak şahsi kanaatim hemen her meslekte olduğu gibi teknik adamlıkta da yaşın teferruat olduğu yönünde. Beşiktaş’ı geçtiğimiz sezon şampiyonluğa taşıyan Şenol Güneş’in 63 yaşında olduğunu unutmayalım ve geçen yıl yitirdiğimiz büyük usta Çetin Altan’dan bir alıntı yaparak konuyu noktalayalım.
 
“Genç diye kimseyi küçümsemeyin, yaşlı diye de kimseyi büyütmeyin gözünüzde…
Dangalak mı değil mi, sorun orada…

Yüklendiği işin üstesinden gelebilen bir enerji ve özende mi; yoksa bin dereden su getirip kaytaran ve ipe un seren bir sünepelikte mi?”
 
Hâsılı; gençliği abartmayın, enseyi karartmayın, sağlıcakla kalın!
 
Mert Ezici 
cem cömert
twitter, vine, instagram, youtube, vimeo ve facebook postlarını url ekleyerek girebilirsiniz.

bbcode'un tüm nimetlerinden faydalanabilirsiniz.
• [b]kalın yazı[/b]: kalın yazı
• [i]italic yazı[/i]: italic yazı
• [u]altı çizgili yazı[/u]: altı çizgili yazı
Gündemden düşmeyen Redmi K40 serisi için resmi paylaşımlar son dakikaya kadar sürüyor. Bu...