Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir hayran kitlesi olan Football Manager serisinin 2021 versiyonu geçtiğimiz hafta beta sürümü ile takipçilerinin beğenisine sunuldu.
Takdir edersiniz ki 2020 yılı bütün dünya için pek de iyi geçmiyor. Covid-19 salgını sebebiyle birçok insan ve sektör zarar gördü. Yetkililerin “evde kalın” çağrısına uymak için Football Manager 2021 oldukça iyi bir sebep olacak gibi görünüyor.
 
Sport Interactive’in ekstrem durumlar haricinde son dönemde çok radikal yenilikler yapmak yerine eldeki mevcut (maç motoru, 3D vb) özellikleri daha da geliştirme ve ince ayrıntı ile detaylar ekleme politikasını tercih ettiği bir gerçek.
 
Değişen Basın Toplantıları
Bunlardan en dikkat çekeni basın toplantıları ile yapılan görüşmeler. Önceki sürümlerde basın toplantıları kısa bir süre sonra monotonlaşıyor ve birçok kullanıcı bu işi yardımcısına devrediyordu. 2021 ile basın, yönetim, ekip ve oyuncularınız ile yapacağınız toplantılarda artık söylemek istediklerinizi nasıl bir ruh hali ile söyleyeceğinizi de seçebiliyorsunuz. İletişim şekliniz, eğer kızgınsanız “su şişesini yere fırlat” gibi Zlatanvari bir şekilde olabileceği gibi elinizi oyuncunun omuzuna atıp bir abi&baba figürü şeklinde de olabilecek. Gergin, sinirli, mutlu, vurdumduymaz gibi pek çok jest ve mimik mevcut. Buna göre basın ve oyuncularınızın size olan yaklaşımını ve algısını belirleyeceksiniz.
 
https://funkyimg.com/i/38YFZ.jpeg
 
Ayrıca sezon başı ve devre arasında futbol direktörü & yönetim ile gerekli yerlere yapılmak üzere transfer toplantıları yapabiliyorsunuz. Hangi mevkiye ne tarz bir oyuncu gerektiği üzerine konuşup, daha doğru ve hızlı çözümler yapmak mümkün. Başkanınızın youtube’dan izlediği bir oyuncuyu mu yoksa tam sizin aradığınız oyuncuyu mu önereceği maddi gücünüze ve itibarınıza kalmış bir şey.
 
Maç öncesi ve maç ara yüzü daha da detaylandırılarak size daha gerçekçi bir oyun deneyimi sunuyor. Bir futbol takımını yönetmenin ne olduğunu birçok farklı açıdan alacağınız aksiyon ile hissediyorsunuz. Oynamak, oynatmak istediğiniz oyun ve sistemin sahaya yansımasını çok daha net bir şekilde görebiliyorsunuz.
 
Maç ekranı çok daha detaylandırılmış. Old school oyuncuların alışması biraz zaman alabilir. Fakat taktiğinizi yaparken, oyuncuların mevkileri ile özelliklerini kullanarak en iyi taktiği ve anlayışı benimsemeniz için ekibinizden daha net direktif ve öneriler alacaksınız. Oyuncularınızın özelliklerine göre mevkilendirmek daha fazla önem arz ediyor artık.
 
https://funkyimg.com/i/38YG1.jpeg
 
Maç motorunda gelişim
Şahsen en çok beğendiğim durumlardan birisi 3D ve maç motorundaki olumlu gelişmeler. Çok daha iyi ve gerçekçi bir maç deneyimi söz konusu. Oyuncu modelleri, ataklar, pozisyon çeşitliliği gerçekten memnuniyet verici. Oyuncu tipi ve taktiğinize göre sıfıra inip içeri yapılan muz orta ile gol bulabildiğiniz gibi kaleci üzerinden aşırtma gol ile de gol bulabiliyorsunuz.
 
Seyir zevki yüksek maçlar sunuluyor size. Optimizasyon ve kayıt hızının beta da dahi hızlı ve iyi olması memnuniyet verici. Bir önceki sürümde karşı karşıya gol atmak bazen ciddi anlamda problem olabiliyordu. Ayrıca kupa seremonileri de çok daha şık bir hale getirilmiş.
 
Hem yerli hem de yabancı bir teknik direktörün bir takımın başına geçeceği zaman “ekibi ile birlikte geliyor” tarzı haberlere artık aşinayız. FM 21 ile birlikte performans analist sorumlusu, performans analisti, oyuncu analisti gibi yeni çalışma arkadaşlarınız var. Takım, oyuncu analizleri çok daha detaylandırılmış.
 
https://funkyimg.com/i/38YG2.jpeg
 
Bir oyuncu ile ilgileniyor, onu gözlemliyorken menajeri ile iletişime geçip beklentileri hakkında daha net bilgiler elde edebiliyorsunuz. Yani bazen fazla uzun süren gözlemleme işinin bitmesini beklemek zorunda kalmıyorsunuz. Her ne kadar futbolun ruhunu öldürdüğünü düşünsem de yeni yeni hayatımıza giren xG, yeni “gol beklentisi” yeni sürümde de mevcut. Fakat “hayat fena halde futbola benzer” misali istatistik olarak çok önde olsanız da sürpriz yaşama ihtimaliniz de yok değil.
 
Alışılagelmiş olan oyuncu kondisyon ve role uyumluluğa getirilen yeniliğe alışmak için biraz zaman geçmesi gerekiyor. Açıkçası en çok göz tırmalayan yenilik bu olmuş.
 
https://funkyimg.com/i/38YG4.jpeg
 
Belirtmeden geçemeyeceğim bir durum var; ne yazık ki Türkiye’de alınan kararlar uzun vadeli olamıyor. Mevcut 14 yabancı kuralının doğru kullanıldığında ne kadar faydalı olduğuna şahit oluyoruz. TFF bu sene kuralı ertelese de sonraki sezonlarda düşeceğini açıkladı. Bunun dışında sezonlar ilerledikçe kadroda 21 yaş altı ve kulüpte 3 sezon forma giymiş oyuncu bulundurma zorunluluğu isteniyor. Siz beş yabancı oyuncu değişikliğinin vermiş olduğu rahatlıkla 1. dakikada bu değişikliği yaptığınız zaman yapay zekaya karşı ciddi bir üstünlük kuruyorsunuz. Umarım öncelikle gerçek sonra da sanal ortamda bu kural tekrar eskisi gibi olur.
 
Herkese bol kaliteli regenli ve eğlenceli oyunlar!
 
Ozan Aydın